Nie potrzebują blasku fleszy, wyjątkowej atencji i pierwszych stron gazet. Nie potrzebują poklasku i klaki. Znają swoją wartość, wykutą setkami godzin ćwiczeń, wylanego potu, łzami szczęścia, ale i smakiem porażki. Mają w swoich szeregach mistrzów Polski i medalistów mistrzostw Europy. Są tuż obok znacznie popularniejszych, ale wcale nie bardziej widowiskowych dyscyplin sportu. Stowarzyszenie „Akrobatyka Fit Kids – Przemyśl”.
Czym jest fit kid? Polski Związek Fit Kid pisze na swojej stronie internetowej: „to nowoczesna, wszechstronna dyscyplina sportu, będąca kombinacją form gimnastycznych (gimnastyki sportowej, akrobatycznej i artystycznej), elementów show, tańca oraz ekspresji ruchowej. Układy ćwiczeń wykonywane do muzyki (indywidualnie w zespołach lub formacjach) eksponują siłę, gibkość, równowagę, zwinność oraz koordynację ruchową zawodniczek i zawodników w różnych kategoriach wiekowych (od lat 4 po seniorów)”[paywall].
Fit kid to widowisko. Sportowe show i artystyczny spektakl. Kompilacja kilku wyjątkowo trudnych dyscyplin sportu i jej synchronizacja jest nie lada wyzwaniem. Nauczyć tego mogą tylko mistrzowie. I tacy cztery lata temu w Przemyślu się znaleźli. Byli mistrzowie Polski w akrobatyce sportowej, bracia Jacek i Wojciech Smuczkowie.
– Nic nie przyszło łatwo. Jak to w życiu bywa. Spróbowaliśmy, choć doskonale zdawaliśmy sobie sprawę, że w tej dyscyplinie, oprócz talentu, potrzeba jest sporo cierpliwości, autokontroli, samozaparcia, dyscypliny, setek godzin spędzonych na sali treningowej. Ale także serca i pasji z naszej strony. Jeśli tego by nie było, nie byłoby sukcesów. Ten, jak mówi przysłowie, rodzi się w bólach, i z tego zdawaliśmy sobie sprawę – powiedział J. Smuczek, trener I klasy akrobatyki sportowej.
Założyli Stowarzyszenie „Akrobatyka Fit Kids – Przemyśl”. Siedzibę znaleźli w Szkole Mistrzostwa Sportowego przy ul. Tarniowej 8 w Przemyślu. Tam bracia Smuczkowie są także nauczycielami. Rozpoczęli rekrutację i trafili na niezwykle podatny grunt. Zgłosiły się osoby, które doskonale rokowały. Przyszły pierwsze sukcesy.
– W żadnym wypadku nie popadliśmy w euforię. Uprawialiśmy sport i znakomicie wiemy, jak cienka jest granica między śmiechem a łzami. Między wygraną a porażką. Dla nas liczyły się każde kolejne zawody. Szlifowanie perełek, które trafiły pod nasze skrzydła – zapewnił Pan Jacek.
Jak w każdym klubie czy zespole sportowym bywa są liderzy i ci, którzy robią wszystko, aby im dorównać. Liderami „Akrobatyka Fit Kids – Przemyśl” są: Marcelina Smuczek (córka pana Jacka), Natalia Palko i Michał Woś. Młodzi, a już niezwykle utytułowani. M. Woś jest srebrnym medalistą Mistrzostw Europy w fit kid, N. Palko zdobyła brąz, M. Smuczek zajęła 6. miejsce. W ubiegłorocznych Mistrzostwach Polski było inaczej. Marcelina została mistrzynią Polski, Natalia i Michał – wicemistrzami naszego kraju.
– Każde zawody, każdy występ wymaga od tych młodych ludzi nie tylko niezwykłej sprawności i skupienia, ale i odpowiedniej koordynacji i synchronizacji. Nieodłącznym elementem każdego występu jest przecież choreografia – wyjaśnił J. Smuczek.
W Przemyślu rolę choreografa pełni Patrycja Widlarz – studentka katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego.
Niedawno swoje spore już umiejętności zawodniczki i zawodnicy przemyskiego klubu mieli okazję zaprezentować na lokalnym podwórku.
W sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Żurawicy odbył się II Memoriał im. Adama Poznańskiego w fit kid. To jedna z najważniejszych imprez w tej dyscyplinie sportu na Podkarpaciu. Dziewiczy memoriał, w kwietniu2021 r., odbył się w Przemyślu. Zorganizowany zostały ku pamięci nieodżałowanego akrobaty, zawodnika Czuwaju, później trenera, a na końcu uznanego sędziego międzynarodowego w akrobatyce sportowej – Adama Poznańskiego. Był wszechstronnym sportowcem, lubianym i uznanym szkoleniowcem, wychowawcą młodzieży, a także wybitnym działaczem przemyskiego i krajowego sportu. Jego życie i piękną karierę przerwał tragiczny wypadek samochodowy w drodze na kolejny turniej. Tym bardziej wzruszające było sobotnie spotkanie w żurawickiej hali sportowej, bowiem gośćmi specjalnymi owego byli żona oraz synowie Adama Poznańskiego.
Rywalizacja w Żurawicy odbywała się w kilku konkurencjach: Fit Kid Solo (1 zawodniczka), Fit Kid Boy solo (1 zawodnik), Fit Kid Duo (2 zawodników), Fit Kid Mała grupa (3 – 4 zawodników), Fit Kid Duża grupa (5 – 6 zawodników) oraz Fit Kid Wielka grupa open (7 – 15 zawodników). Występy oceniali sędziowie z najważniejszych, utytułowanych klubów w Polsce.
– W memoriałowe szranki stanęło blisko 180 osób z ośmiu klubów fit kid z całej Polski. Dzieci i młodzież wystartowali w kilku kategoriach – począwszy od „no stress”, skończywszy na klasie mistrzowskiej. Najmłodszy sportowiec miał 7 lat, a najstarszy 19. I choć to dyscyplina, w której zdecydowany prym wiodą dziewczęta, w zawodach w Żurawicy podziwiać mogliśmy również chłopców – powiedział J. Smuczek.
Zawody te były także próbą generalną przed Mistrzostwami Polski w fit kid.
Próba sfinalizowana została kapitalnym występem podczas krajowego czempionatu. Zawody odbyły się w połowie czerwca br. w hali Uniwersytetu Rzeszowskiego. Były to również zarazem eliminacje do mistrzostw Europy. W imprezie wzięło udział blisko 300 zawodników z 11 klubów zrzeszonych w Polskim Związku Fit Kid. Organizatorem był Fit Kids Academy – Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Rzeszowie. Rywalizacja odbywała się w kategoriach: Fit Kid No Stress, Fit Kid Solo, Fit Kid Improvisation, Fit Kid Duo, Małe Grupy i Duże Grupy.
Przemyski klub w Fit Kid Solo na najwyższym poziomie, czyli Ekstraklasie zdobył dwa złote medale. Mistrzami Polski zostali Marcelina Smuczek oraz Michał Woś. Wicemistrzyniami Polski – Natalia Palko i Kinga Bobko. Brązowy medal wywalczyła Amelia Błażejewska. 4. miejsce zajęła Oliwia Niejedli, zaś 6. – Weronika Szczołko.
Podczas rzeszowskiego czempionatu po raz pierwszy zaprezentował się duet w składzie Marcelina Smuczek – Natalia Palko. Dziewczyny w swoim pierwszym występie zdobyły srebrny medal!
Zawodnicy, którzy stanęli na podium w klasie I pretendują do polskiej kadry na Puchar Europy. W tej klasie rozgrywkowej srebrny medal wywalczyła Maria Makarowska, a brązowe medale zdobyły – Amelia Pawlik oraz Milena Jasik.
W klasie II złoty medal wywalczyła Oliwia Pobidyńska, srebrny – Aleksandra Gniady, Julia Ruśnica, Zofia Misztal i Małgorzata Nowosielecka, brązowy – Katarzyna Nawojska i Julia Samotach. 4. miejsce zdobyła Zuzanna Homa. W klasie III złoto zdobyła Aleksandra Czycz, srebro – Dagmara Tomaka, brąz – Maria Nanowska.
Nową kategorią był Fit Kid Improvisation. Startują w niej zawodniczki z Ekstraklasy do losowo wybranej muzyki i prezentują swoje umiejętności taneczne oraz fitnesowe. W tej konkurencji przedstawicielki Akrobatyka Fit Kids – Przemyśl zdobyły trzy złote medale. Przypadły one: Weronice Szczołko, Marcelinie Smuczek oraz Natalii Palko. Srebrny krążek wywalczyła Kinga Bobko.
– Nasi najmłodsi zawodnicy i ci już trochę bardziej doświadczeni wystartowali również w Fit Kid No Stress. Złoto zdobyły: Walerija Konopliankaa, Alicja Południak, Milena Czarnecka, Ola Czycz, Amelka Błażejewska, Zuzanna Homa, Julia Samotach, Maria Makarowska oraz Oliwia Niejedli. Srebrne krążki zawisły na szyjach: Mileny Ciż, Lilianny Pogorzelec, Niny Solarz, Marysi Kędzierskiej, Zofii Misztal, Patrycji Tyszer, Sylwii Górskiej, Katarzyny Nowosieleckiej, Aleksandry Gniady, Julii Ruśnicy i Dagmary Tomaki oraz męskiego rodzynka Jakuba Dronia. Brązowe medale zdobyły: Oriana Chomik, Julia Podwyszyńska, Wiktoria Żurawska i Hanna Klepacz – wyliczył J. Smuczek.
Dzięki tak wspaniałym występom zawodników, Akrobatyka Fit Kids Przemyśl zajęła 2. miejsce i zdobyła tytuł wicemistrza Polski w klasyfikacji drużynowej wśród 11 klubów.
– Nie zachłystujemy się tymi medalami. Solidnie i sumiennie pracujemy dalej. Sporo mamy jeszcze do poprawienia. Ale wciąż jest pasja i ogrom chęci. Z obu stron. Naszej i naszych podopiecznych – zapewnił J. Smuczek.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze