Reklama

Malowidła w holu przemyskiego dworca [ZOBACZ ZDJĘCIA]

11/05/2026 19:32

Dworzec Główny w Przemyślu, przez wielu postrzegany jako najpiękniejszy polski dworzec, nierzadko też porównywany do pałacu, kryje w swoich wnętrzach zjawiskowe malowidła. Jednak dla wielu podróżnych, a nawet i mieszkańców nie do końca oczywiste.


Dworzec Główny w Przemyślu wybudowano już w 1860 roku. Jedne z najbardziej rzucających się w oczy ozdób w holu głównym obiektu to malowidła. Zostały wykonane przez urodzonego w Przemyślu, znanego artystę malarza, Feliksa Michała Wygrzywalskiego oraz specjalistę od fresków, ucznia m.in. Wyczółkowskiego i Mehoffera – Jana Talagę. Jest ich dwanaście, z czego cztery przedstawiają herby Przemyśla, Krakowa, Lwowa oraz Stanisławowa (obecnie Iwano-Frankowska). Pozostałe osiem polichromii ukazuje postaci w antycznych strojach na złotym tle, przy których znajdują się insygnia profesji. Są to alegorie komunikacji kolejowej, przemysłu, architektury, telekomunikacji, poczty, rzemiosła i rolnictwa, twórczości architektonicznej oraz żeglugi (komunikacji wodnej). Wszystkie pochodzą z lat 30. XX wieku, a wykonane zostały w technice temperowej (tempera tłusta). Ponad tymi prostokątnymi plafonami znajdują się mniejsze półokrągłe, w których kiedyś widniały malowidła. Dzięki renowacji zrealizowanej w latach 2010 – 2012 udało się uratować tylko jedną z nich, z narzędziami stolarskimi, umieszczoną ponad herbem miasta Przemyśla.

Miłosz Borzęcki

Reklama

 

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama