Reklama

Medale „Chwała sztuce” trafiły w godne ręce. Uhonorowano 24 osoby z Przemyśla i okolic

24 osoby z Przemyśla i okolic, zasłużone zarówno dla ogólnopolskiej, jak i lokalnej kultury, otrzymały medale, odznaki i dyplomy. Miła uroczystość odbyła się na terenie krasiczyńskiego zamku, podczas 32. Konferencji Europa Karpat.

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” („Chwała sztuce”) to odznaczenie nadawane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Medal zastąpił odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”. Odznaczenie ma trzy stopnie: I stopień – Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, II stopień – srebrny medal i III stopień – brązowy medal.

Minister nadaje go z[paywall] własnej inicjatywy lub na wniosek m.in.: innych ministrów lub kierowników urzędów centralnych, rektorów szkół wyższych, marszałków województw, wojewodów czy władz statutowych ogólnopolskich organizacji społecznych lub stowarzyszeń prowadzących statutową działalność kulturalną.

Medal wyższego stopnia można otrzymać po upływie 5 lat od nadania medalu stopnia bezpośrednio niższego. W przypadkach uzasadnionych wybitnymi osiągnięciami kandydata można odstąpić od powyższego wymogu.

Reklama

Przemyślanie (i nie tylko) nagrodzeni

5 lutego br. na zamku w Krasiczynie, podczas 32. Konferencji Europa Karpat, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków Jarosław Sellin wręczył wyróżnienia twórcom i animatorom kultury z naszego regionu.

Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymali:
Narcyz Piórecki, Jan Ferenc, Andrzej Mazur, Andrzej Mikrut, Jan Musiał, Grażyna Niezgoda, Janusz Polaczek, Barbara Torba, Helena Wodnicka, ks. Marek Wojnarowski i Marek Zazula.

Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymał Janusz Czarski.

Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” wyróżnieni zostali: Akos Engelmayer, Zofia Bator, Iwona Bobko, Andrzej Piotr Cieszyński, Małgorzata Dziura, Bożena Figiela, Jan Jarosz, Karol Kicman, Waldemar Wiglusz, Katarzyna Trojanowska i Maria Wołk.

Odznakę „Za opiekę nad zabytkami” otrzymała Brygida Busz, zaś dyplom ministra kultury i dziedzictwa narodowego Andrzej Koperski.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    superdrab_21 2022-02-22 21:50:46

    Och ci neobolszewiccy towarzysze. Czasy się zmieniają, a oni zawsze gdzieś zasiadają i medale wręczają

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama