Reklama

Miejsc parkingowych ubyło, ale będą nowe

05/03/2020 18:33

– Jeśli miasto stawia znak „zakaz zatrzymywania się”, to powinno zaoferować w zamian inne miejsca parkingowe – uważa jeden z mieszkańców Wybrzeża Ojca Świętego Jana Pawła II. Nowy parking powstanie, choć nie stoi za tym magistrat, a Przemyska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

Sprawa dotyczy osiedla Kmiecie i wspomnianej ulicy na wysokości bloków nr 82 i 86. Kilkanaście miesięcy temu został tam ustawiony znak „zakaz zatrzymywania się” (po prawej stronie, jadąc od ul. Węgierskiej). Mieszkańcy musieli znaleźć alternatywę dla tego miejsca. W większości przestawili swoje samochody na chodniki na uliczkach wewnątrz osiedla. Czasem to jednak nie wystarcza. Do naszej redakcji zwrócił się starszy mieszkaniec. – Jestem niepełnosprawny i autem nie jeżdżę. Korzystam jednak z taksówek albo pomocy innych osób. Bywają problemy, żeby podjechał samochód i na mnie poczekał[paywall]. Auto ma mój syn, który nie mieszka ze mną. Gdy niedawno przyjechał mnie odwiedzić, stanął na zakazie i dostał mandat. Problem w tym, że brakuje miejsc do parkowania. Jeśli miasto stawia zakaz, to powinno zaoferować w zamian inne miejsca parkingowe – mówi.

 

Reklama

Jest bezpieczniej

Zakaz został ustawiony ze względów bezpieczeństwa. Wybrzeże Jana Pawła II jest wąską ulicą, a w tym miejscu pobocze nie jest na tyle szerokie, aby samochody mieściły się na nim w pełni. Z tego powodu zajmowały część pasa ruchu i inne pojazdy miały problemy z wymijaniem się. Nikt nie ma wątpliwości – teraz jest bezpieczniej i wygodniej przejeżdżających tą ulicą.

Miejsc parkingowych wprawdzie ubyło, ale kilka miesięcy później w ramach budżetu obywatelskiego zorganizowano parking przy budynku nr 36, mieszczący ok. 25 aut.

Reklama

Na tym jednak nie koniec. Do radnego Marcina Kowalskiego (Wspólnie dla Przemyśla) również zwracały się osoby starsze i zmagające się z niepełnosprawnością ruchową. Zasugerowały umożliwienie 10-minutowego postoju samochodów, aby móc wypakować zakupy lub skrócić sobie drogę do samochodu, który po nich przyjeżdża. Nie zgodziła się na to Komisja do spraw Bezpieczeństwa i Organizacji Ruchu Drogowego, argumentując, że sytuacja powróciłaby do stanu przed ustawieniem zakazu.

Z kolei radny Bartłomiej Barczak na prośbę mieszkańców zaproponował, żeby do parkowania wykorzystać pętlę autobusową, na której jest niewielki ruch autobusów. Na to również nie zgodziła się komisja, ponieważ na przystankach (a takim jest także pętla autobusowa) zatrzymywać się nie wolno.

Reklama

 

Pomoże PSM

W końcu znaleziono inne rozwiązanie. Członkowie rady nadzorczej Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Marcin Kowalski i  Anna Sienkiewicz zgłosili poprawkę do planu finansowego, która obejmuje powstanie parkingu dla samochodów osobowych obok wspomnianej pętli autobusowej. Ma on pomieścić około 15 samochodów.

„Serdecznie dziękujemy całej Radzie Nadzorczej, która jednogłośnie zatwierdziła zgłoszoną przez nas poprawkę. Chcielibyśmy również podziękować prezesowi PSM Panu Zbigniewowi Kuroszowi oraz pracownikom spółdzielni za bezproblemowe podejście do sprawy” – napisał na swoim koncie społecznościowym M. Kowalski.

Na parking zabezpieczono 52,5 tys. zł, natomiast w przyszłym roku planowane jest stworzenie kolejnych 30 miejsc parkingowych wzdłuż ulicy Wybrzeże Jana Pawła II na wysokości budynków nr: 80, 82 i 86.
PB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Sirk - niezalogowany 2020-03-05 20:32:04

    Tak to jest jeżeli ktoś podejmuje głupie decyzje.  Zostaliście (a dokładnie jeden z radnych) miejsca parkingowe mieszkańcom żeby było "ładnie" nad Sanem ale juz nikt nie pomyślał gdzie  Ci ludzie mają parkować. Najpierw się myśli a później robi a nie odwrotnie. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Jerry - niezalogowany 2020-03-05 20:40:39

    Najlepiej zakazy poustawiać, strefy bez samochodów  a to na pewno przyciągnie turystów.  Nic tu nie ma, nawet samochodu gdzie postawić. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    wojtek100761_91 2020-03-06 05:12:47

    Przemyśl stoi  zakazami i tylko zakazami.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama