Reklama

Mieszkańców przemyskiej starówki problemy z parkowaniem

28/08/2018 18:30

Mieszkańcy Rynku i okolicznych ulic mają spore problemy z parkowaniem swoich samochodów. Najgorzej jest w te dni, kiedy parkingi zajmowane są pod różne wydarzenia, a ma to miejsce coraz częściej.

– Aut jest bardzo dużo, kart abonamentowych jest wydawanych coraz więcej, a miejsc parkingowych nie przybywa – zauważa Andrzej Mizgała, zastępca przewodniczącego zarządu osiedla Stare Miasto.

Na duże problemy napotkali mieszkańcy starówki miesiąc temu, kiedy kręcono film Młody Piłsudski. – Nie mogłem nawet dojechać do garażu[paywall], który wynajmuję. Z każdej strony był zakaz ruchu – opowiada. Dodaje, że z interwencjami w tej sprawie dzwonili do niego również mieszkańcy Basztowej i innych zamkniętych na czas zdjęć filmowych ulic.

Reklama

Co najmniej 25 dni

Ekipa filmowa prawdopodobnie do Przemyśla jeszcze wróci, więc problemy z parkowaniem też. Ale wcale nie trzeba nadsańskiego grodu zamieniać w Hollywood, żeby były problemy z parkowaniem. Na co dzień w Strefie Płatnego Parkowania auto postawić może każdy, ale rotacja jest i mieszkańcy jakoś sobie radzą. Jednak gdy parking zostaje całkowicie wyłączony z użytkowania, wtedy narzekają wszyscy, a najbardziej ci, którzy w pobliżu mieszkają.

Takich dni – jak twierdzi A. Mizgała – jest coraz więcej. W sierpniu to była Wincentiada, w lipcu święto policji, w maju Festiwal Rowerowy „Bike Town”. – Są to święta kościelne i państwowe, branżowe różnych służb oraz jarmarki. Tych dni w ciągu roku jest co najmniej 25. To nie jest tak, że awanturujemy się o głupotę – podkreśla zastępca przewodniczącego zarządu osiedla Stare Miasto.

Reklama

Problem, o którym mówi A. Mizgała, należy niestety do „uroków” mieszkania w ścisłym centrum miasta. A im większa miejscowość, tym te problemy są większe – warszawiacy muszą się zmagać z takimi uciążliwościami bardzo często i to na różnych ulicach. Ale, jeśli się da, należy szukać sposobów, aby mieszkańcom utrudniać życie w jak najmniejszym stopniu.

Zdaniem A. Mizgały w tym przypadku rozwiązanie jest bardzo proste: na czas utrudnień wystarczy na całą dobę otworzyć parking przy Przemyskiej Bibliotece Publicznej na ul. Grodzkiej. – Z zaznaczeniem na znaku drogowym: tylko dla mieszkańców konkretnych ulic z kartą A1 – mówi.

Reklama

Godziny otwarcia tego parkingu bywają wydłużane przy okazji różnych wydarzeń, jednak na ogół nie jest otwarty dłużej niż do godziny 22 lub 23. A wyłączenia często są całodobowe. Poza tym trudno zmuszać kogoś, żeby późnym wieczorem biegł przestawić auto. – Interweniowałem w tej sprawie w Zarządzie Dróg Miejskich, próbowałem zainteresować problemem radnych, ale bezskutecznie – twierdzi.

Uwagi są słuszne, ale...

– Najgorsze jest to, że zupełnie nie ma przepływu informacji pomiędzy ZDM, Wydziałem Komunikacji Urzędu Miejskiego, a Radą Osiedla. Przecież gdybyśmy zostali poinformowani z wyprzedzeniem o kilkudniowej zmianie organizacji ruchu na starówce, to moglibyśmy uprzedzić mieszkańców o spodziewanych niedogodnościach. Już nie wspomnę o tym, że informację taką mogłaby przekazać straż miejska. Wprawdzie robi to, ale zbyt późno, należy taką wiadomość przekazywać kilka dni wcześniej. Kolejna sprawa to fakt, że informują tylko o ograniczeniach w parkowaniu, a już nikt nie uprzedza o utrudnieniach w ruchu – dodaje.

Reklama

– Uwagi dotyczące parkowania w trakcie różnych wydarzeń w centrum miasta są słuszne. Staramy się zawsze zminimalizować trudności, jakie dotyczą mieszkańców centrum miasta w takich przypadkach, jednak nie zawsze jest możliwe ich całkowite uniknięcie – mówi Witold Wołczyk, rzecznik Urzędu Miejskiego w Przemyślu.

– Parking przy bibliotece publicznej już wielokrotnie był uruchamiany, aby zminimalizować problemy z parkowaniem, podobnie jak urzędowy parking przy ulicy Wodnej. W tym pierwszym przypadku nie możemy jednak pozwolić na całodobowe uruchomienie parkingu, ponieważ teren znajduje się pod zarządem dyrektora biblioteki i dla osób z zewnątrz jest dostępny jedynie w godzinach pracy jednostki – tłumaczy.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Paweł - niezalogowany 2018-08-29 08:06:24

    a te donice na rogu to po co postawili? 4 miejsca parkingowe zabrane...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    spp - niezalogowany 2018-08-29 09:02:12

    Po to żeby idioci nie parkowali 0,5 metra od wejścia do sklepów, jak to było wcześniej. Brawo za ten ruch!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    camike - niezalogowany 2018-08-29 10:46:26

    I like this article, it is very meaningful and detailed, I hope you will have many good articles like this to share.http://wingsio0.com

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama