Reklama

Mieszkańcy Wysockiego bez wodociągu. „Podłączenie sieci jest nieekonomiczne”

30/05/2019 18:03

Trzy domy przy ul. Wysockiego nie mają przyłącza do gazociągu i wodociągu. O ile ze spółką gazownictwa udało się wreszcie zawrzeć umowę, o tyle wody z miejskiej sieci nie będą mieć jeszcze długo.

Stanisław Bielecki od 15 lat mieszka przy ul. Wysockiego. Jego dom i dwóch najbliższych sąsiadów jest o kilkaset metrów oddalony od głównej ulicy.

Kwestia braku gazociągu ma się zmienić w ciągu 18 miesięcy. W marcu br. Polska Spółka Gazownictwa podpisała umowy z mieszkańcami, na podstawie których sieć powinna zostać dociągnięta we wspomnianym terminie.

Jeden wykop zamiast dwóch

Zdaniem pana Stanisława[paywall] to dobra okazja, żeby zrobić również przyłącz wody. – Wystarczy, że obie firmy się dogadają i można obie instalacje położyć równocześnie. Po co rozkopywać dwa razy i utrudniać nam dojazd? A przy okazji firmy zaoszczędzą, bo mogą koszty związane z wykopem i naprawą drogi rozłożyć między siebie – argumentuje.

Reklama

S. Bielecki, podobnie jak sąsiedzi, korzysta z własnej studni. Tylko, że on ma studnię płytką, a sąsiedzi głębinowe, więc są trochę lepiej zabezpieczeni. – Całkowicie bez wody nie jestem, ale parę razy się zdarzało, że kiedy przyjechała do mnie rodzina, to wody brakowało i musiałem brać od sąsiada. Poza tym do celów spożywczych kupuję wodę w sklepie – zaznacza.

Mężczyzna obawia się, że gdy w okolicy powstaną kolejne domy, o wodę ze studni będzie trudniej. Podobną obawę wyraża jego sąsiadka. – Na całej działce znaleźliśmy tylko jedno miejsce, gdzie woda jest. Jeśli ktoś zrobi kolejny odwiert, może być problem – mówi.

Reklama

Pan Stanisław zwrócił się do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz do Urzędu Miejskiego w Przemyślu o budowę sieci wodociągowej. W lutym jego prośbę poparł sekretarz miasta Dariusz Łapa, sugerując ujęcie tego zadania w planie na 2020 r. Odpowiedź PWiK była jednak odmowna.

Przedsiębiorstwo argumentowało, że konieczna byłaby rozbudowa sieci wodociągowej na długości 260 metrów, co kosztowałoby 60 tys. zł. Prokurent PWiK zaznaczył, że firma musi zapewnić dostawy wody do innych miejsc, które zostały ustalone przez miasto. W związku z tym mieszkańcy tej części ul. Wysockiego nie mogą liczyć na wodociąg wcześniej niż w 2024 r. „ze względu na brak podstaw ekonomicznych”. – Przecież 60 tysięcy to nie jest ogromna kwota dla miasta, a poza tym będzie się powoli zwracać, bo przecież będziemy płacić za wodę – uważa pan Stanisław.

Reklama

Nie było zainteresowania

Od kwietnia do rozstrzygnięcia konkursu obowiązki prezesa PWiK pełni jednocześnie sekretarz D. Łapa. Zapoznawszy się szczegółowo z tematem twierdzi, że koszty podłączenia wodociągu we wspomniane miejsce są rzeczywiście bardzo wysokie i nigdy się nie zwrócą. – Poprzedni prezes pisał w styczniu tego roku pismo z pytaniem, czy są zainteresowani tym przyłączem. Odpowiedział tylko pan Bielecki, który wyraził zainteresowanie – mówi D. Łapa.

Sekretarz zaznacza, że mieszkańcy mają zapewnioną wodę ze studni, więc utworzenie sieci nie jest priorytetowe w tym miejscu. – Jest wielu innych mieszkańców, dla których jest to bardziej uzasadnione – tłumaczy. Ponadto – jak zapewnia – w najbliższej okolicy nie powstaną nowe zabudowania, ponieważ uniemożliwia to strefa ochronna odwiertu gazowego, który znajduje się w pobliżu. Dodaje również, że w praktyce nie wykorzystuje się jednego wykopu do ułożenia sieci gazowej i wodociągowej.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    bobo - niezalogowany 2019-05-31 09:26:12

    trzeba bylo sie wybudowac na mont ewerescie to by tam na pewno wode i gaz za darmo podlaczyli

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    xx - niezalogowany 2019-05-31 17:19:15

    proszę mieszkańców ,a tak w czynie społecznym wykonanym z Waszej strony to też się nie da zrobić?  czy chcecie tak z friko na koszt miasta za darmochę?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gość 2019-06-01 19:11:59

    XXI wiek, a ludzie nie mają bieżącej wody. Gdzie rola społeczna PWiK? Liczy się tylko zysk?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama