Reklama

Minęło 100 dni rządów nowej władzy w Przemyślu

21/03/2019 07:44

Odbyło się 6 sesji rady miejskiej, złożonych zostało przeszło sto interpretacji przemyskich rajców, dokonano kilku zmian kadrowych w urzędzie i jednostkach podległych urzędowi, podjęto blisko sto uchwał i wydłużono czas pracy urzędu we wtorki do godziny osiemnastej. Dużo to czy mało. A to już zależy od ciężaru gatunkowego uchwał, interpelacji i interpretacji poczynań, wypowiedzi prezydenta, jego urzędników i radnych. Każdy może to wszystko interpretować na swój sposób i przez swój pryzmat postrzegania rzeczywistości i zachodzących w niej zmian.

Analizę zacznę od sesji Rady Miejskiej. Dzięki transmisji obraz „esesja” możemy śledzić każdą z nich, nie wychodząc z domu. Jak do tej pory nie usłyszałem żadnej merytorycznej dyskusji między radnymi dotyczącej żywotnych interesów miasta oraz wizji i koncepcji strategicznych działań, mogących mieć realny wpływ na jego funkcjonowanie. Zapewne nieco ciekawsze są dyskusje podczas posiedzeń komisji, gdzie omawia się projekty uchwał, a dodatkowo nikt nie jest skrępowany obecnością kamer czy osób z zewnątrz, oprócz ewentualnie zaproszonych gości. Owszem było kilka starć, kilka emocjonalnych wypowiedzi oraz personalnych ataków na adwersarza. Ale takie jałowe dyskusje mnie nie interesują. Również mechaniczne głosowanie nad zdecydowaną większością podejmowanych uchwał nie jest ciekawe dla przeciętnego mieszkańca miasta. Głosowania imienne pokazują, że decyzje zapadają na posiedzeniach klubu, a samo głosowanie jest tylko formalnością. Czyli generalnie nic nowego. Czasami zdarzają się wyjątki i odstępstwa od reguły. Taką sytuację mieliśmy min. podczas głosowania tajnego dotyczącego wyboru wiceprzewodniczącego rady. W jednym przypadku arytmetyka się nie zgadzała, więc ktoś musiał wyłamać się z dyscypliny partyjnej. Ale podczas głosowania nad wyborem członka rady do komisji bezpieczeństwa, również tajnym głosowaniu, mechanizm zadziałał perfekcyjnie i kandydat, który na co dzień ma zawodowy kontakt z bezpieczeństwem i ratowaniem życia i dobytku, przegrał z radnym, który z tą profesją nie ma nic wspólnego. Nie czepiajmy się personaliów, bo jak świat światem to z tymi głosowaniami, konkursami na stanowiska kierownicze, rozmowami kwalifikacyjnymi już tak jest, że zostaje wybrany ten, który ma zostać wybrany. Odnoszę wrażenie, że radni debiutanci jeszcze nie okrzepli i nie nabrali odwagi do publicznych wypowiedzi. To naturalne, że trzeba nabrać pewności siebie. Sądzę, że z każdą sesją powinno być lepiej, do czego zachęcam i motywuję. Nieco śmielej poczynają sobie radni pełniący tę funkcję po raz kolejny. Niektórzy to aż chcieli zapewne zaimponować swoimi krasomówczymi predyspozycjami. Również pani przewodnicząca miała trudny początek i gdyby nie fachowa i ciągła pomoc z lewej strony to mógłby być kłopot z procedowaniem niektórych uchwał.

KOMISJE


Posiedzenia komisji nie są publicznie transmitowane, więc trudno bezpośrednio odnosić się do merytorycznej wartości poruszanych zagadnień. Wyłapałem jednak kilka ciekawych wątków. Analiza poziomu wynagrodzeń nauczycieli, co przy dziewięciomilionowym deficycie w budżecie oświaty i w kontekście zapowiadanej akcji strajkowej przez związki zawodowe, jest niezmiernie istotnym zagadnieniem, a także zmiana siedziby CKZiU nr 2,  w powiaząniu z zagospodarowaniem obiektu dawnego Gimnazjum ńr 3. Poruszenie tematu kosztów miesięcznika „Nasz Przemyśl”,, a są one faktycznie ogromne i coś należy z tym zrobić, choć jak widzę wnioski przyjęte na komisji niewiele w tym zakresie zmienią. Koncepcja powstania parku kulturowego w Przemyślu, a to temat szeroki i wart pogłębionej dyskusji. Przy okazji temat poboczny, ale wywołujący liczne komentarze, a mianowicie zakaz parkowania w ścisłym zabytkowym centrum miasta. Zasady finansowania POSiR przez miasto, klubów i stowarzyszeń sportowych, to kolejne zagadnienie, które wywołało sporo zamieszania i zmąciło atmosferę oraz odbiło się szerokim echem w środowisku i to nie tylko sportowym.

PREZYDENT


Jest takie stare powiedzenie „nowa miotła po swojemu zamiata”, więc należało się spodziewać, że i prezydent „z nowym rokiem, nowym krokiem”. Odwołanie z końcem ubiegłego roku wiceprezydenta Janusza Hamryszczaka było spodziewane i oczywiste. Trudno bowiem wyobrazić sobie owocną współpracę ze swoim kontrkandydatem, który rywalizację przegrał z kretesem i który ma inną wizję i pomysł na miasto. Powołanie nowego zastępcy było jednak małym zaskoczeniem, gdyż została nim osoba nieznana w środowisku samorządowym, politycznym ani społecznym. Na ile potencjał świeżej krwi na tym stanowisku zostanie wykorzystany, tego zapewne najstarsi górale nie wiedzą. A tu czasu na naukę nie ma, tu trzeba działać od razu i wykorzystywać wiedzę, umiejętności i talent przywódcy, jeżeli takie atrybuty się oczywiście posiada.Z dostępnych informacji wynika, że poza bieżącymi i rutynowymi działaniami urzędu, zainicjowane zostały prace nad poszerzeniem granic miasta o sołectwa Gminy Wiejskiej Przemyśl, utworzenia Parku Kulturowego w zabytkowej części miasta, oraz utworzenie Centrum Usług Wspólnych. Dwa pierwsze projekty zyskują przynajmniej moją przychylność i są jak najbardziej zasadne, tak CUW, czyli powrót do centralizacji budzi mój sprzeciw. Ale w tym zakresie poczekam na odpowiedź prezydenta do interpelacji radnego M. Kamińskiego, który pyta o szczegóły tego projektu. Oczywiście moja ocena jest subiektywna i opiera się na ogólnie dostępnych danych. Nie jestem uczestnikiem bieżącego życia samorządowego, nie jestem również dziennikarzem i nie mam dostępu do informacji kuluarowych, drugiego obiegu, czy „ściśle tajnych łamane przez poufne”. Ale z racji, że znałem osobiście i współpracowałem po linii zawodowej i na odcinku pracy społecznej ze wszystkimi prezydentami naszego miasta w „wolnej Polsce”,, czyli po 1989 roku i znalem większość radnych wszystkich poprzednich kadencji, to jakąś tam orientację w zakresie zarządzania miastem i zachodzącymi procesami mam.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-03-21 08:14:26

    Jestem dość mocno rozczarowany pracą  Rady Miejskiej.Niestety ale u żadnego Radnego/Radnej/ nie ma błysku w oku.Szybko wskoczyli w stare koleiny i starają się pchać ten wózek jak poprzednicy.Żadnej wizji nawet najbardziej zwariowanej w rozwoju miasta.Realistami też Ich nazwać nie można skoro większość czasu na sesjach poświęcają duperelom,które na sesji nigdy nie powinny się pojawić.Sesje to w większości bezbarwne jałowe dyskusje jeżeli oczywiście są.Ale temu specjalnie się nie dziwie skoro niektórzy traktują Radę jako odskocznie do planowania mrzonek politycznych na wysokim szczeblu a części całkowicie wystarcza dieta na najbliższe 4 lata i stosunkowo czują się bezpiecznie w stadzie. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ghj - niezalogowany 2019-03-21 12:14:09

    "Nie czepiajmy się personaliów, bo jak świat światem to z tymi głosowaniami, konkursami na stanowiska kierownicze, rozmowami kwalifikacyjnymi już tak jest, że zostaje wybrany ten, który ma zostać wybrany."   "Ale z kontrolami to bywa różnie I zależy, kto tę kontrolę przeprowadza i jakie ma nastawienie, a nawet, jakie jest zlecenie."Interesujące podejście autora do tematu...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Dziunek - niezalogowany 2019-03-21 13:40:06

    Przecież autor napisał prawdę. Nie twierdze że tak powinno być ale trudno się czepiać za to że ktoś pisze prawdę.Na dowód, ponoć osoba która   "wygrała" ostatnio konkurs niejednokrotnie stwierdzała publicznie że  przyjął propozycje  stanowiska w  wyniku usilnych próśb prezydenta miasta.  Czyli brał udział w konkursie bo go proszono, kuriozum jakieś.Za poprzedniego prezydenta było multum  kontroli na zlecenie, tutaj też jest publiczna tajemnicą  kto w wyniku takowych kontroli tracił stanowisko. Chce się kogoś "załatwić " to wysyła się kontrolę, jest tez druga  metoda,bardziej elegancka i nazywa się   "reorganizacja ", łączenie lub dzielenie  wydziałów np. Mało było takich przypadków?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama