W kwietniu w Przemyślu wystartować ma program tzw. teleopieki dla seniorów w wieku 65 plus. To system zapewniający pomoc w przypadkach zagrożenia zdrowia i życia. Seniorzy z terenu miasta, szczególnie ci zamieszkujący samotnie, będą mogli otrzymać specjalne opaski z lokalizatorem, które odbierają informację o tętnie czy temperaturze ciała i posiadają przycisk SOS oraz sygnał „upadek”.
Jak działa opaska?
Opaska bezpieczeństwa jest połączona z całodobowym centrum teleopieki. Ma wmontowany GPS, który pozwala na lokalizację właściciela na przykład w sytuacji, kiedy ten wyjdzie z domu i z powodu kłopotów z pamięcią będzie miał problem z powrotem. Urządzenie monitoruje podstawowe funkcje życiowe, takie jak puls czy saturacja. Ma wbudowany detektor upadku, więc jeśli właściciel[paywall] opaski upadnie, automatycznie informacja o tym zdarzeniu także przekazana zostanie do centrum teleopieki. W przypadku nagłego zagrożenia życia wciśnięcie guzika alarmowego SOS, znajdującego się na opasce, umożliwi połączenie się z dyspozytorem (ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka), który podejmie decyzję o sposobie udzielenia seniorowi pomocy. W zależności od sytuacji może np. poprosić o interwencję kogoś z rodziny, sąsiadów czy pracownika ośrodka pomocy społecznej (pracownika socjalnego, opiekunkę środowiskową) albo wezwać służby ratunkowe.
Kto może skorzystać z udogodnienia?
– W pierwszej kolejności brane będą pod uwagę osoby spełniające kryteria programu, a więc w wieku powyżej 65 lat, posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, samotnie zamieszkujące. Jeśli pula opasek nie zostanie w pełni wykorzystana, wówczas będziemy także obejmować programem osoby bez orzeczenia o niepełnosprawności, ale samotnie gospodarujące. W sytuacji, kiedy będzie to na przykład dwoje mieszkających razem starszych ludzi w wieku powyżej 70 lat, wymagających opieki osób trzecich, również będą one mogły być w takiej sytuacji zakwalifikowane do programu. Wiele zależy od zainteresowania nim, a z tym może być różnie – wyjaśnia P. Hryniszyn. Dlaczego? Okazuje się, że część osób starszych ma obawy przed podaniem szczegółów dotyczących swego stanu zdrowia, a te są kluczowe, by system zadziałał tak, jak należy. – Starsi ludzie bywają też narażeni na manipulacje i niesprawdzone informacje, co może rodzić u nich niepotrzebne lęki. Taka opaska jest zupełnie bezpieczna, nie emituje żadnego promieniowania i przypomina zwykły zegarek. Jest wykonana z miękkich, silikonowych materiałów. Warunkiem skuteczności jej działania jest noszenie jej przez cały czas, 24 godziny na dobę. Czujnik zdjęcia opaski poinformuje też o tym fakcie dyspozytora – zaznacza dyrektor przemyskiego MOPS. Całodobowa teleopieka ma też zredukować poziom stresu i uwolnić osoby starsze od poczucia, że są dla kogoś ciężarem.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze