Reklama

Na przemyskim Rynku nie będzie „betonozy”

Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot, prezydent miasta Wojciech Bakun i dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Przemyślu Jacek Cielecki byli uczestnikami konferencji prasowej (28 października br.) zorganizowanej w przemyskim magistracie. Spotkanie dotyczyło rozpoczynającej się – a w zasadzie już trwającej – przebudowy północno-wschodniej pierzei Rynku, która jest częścią projektu „Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu”.

O zakresie prowadzonych prac, ich celu czy problemach związanych z planowaną wycinką kilku lip w obrębie Rynku pisaliśmy już kilkukrotnie.

– Chcemy przede wszystkim raz jeszcze zdementować informacje, które co rusz pojawiają się w przestrzeni publicznej. Teren został już wygrodzony. Pojawiają się pytania mieszkańców, czy drzewa zostaną wycięte, czy ten fragment płyty zostanie wyłożony betonową kostką.[paywall] Założenia są jasne: ani liczba drzew się nie zmniejszy, ani nie zniknie obecny kamień. Zostanie tylko uzupełniony. Płyta jest nierówna. Zostanie wyrównana. Zniknie stopień w górnej części tej pierzei – zapewnił prezydent W. Bakun.

Gdzie stał renesansowy ratusz?

Całość płyty Rynku jest pod ścisłą ochroną konserwatorską. Palcem nikt nie może kiwnąć bez zgody i zaleceń Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu Beaty Kot. I słusznie.

– Wydałam zalecenia w trzech obszarach: archeologicznym, dotyczącym zieleni i obszarze całego projektu. Jeśli chodzi o ten pierwszy, bardzo nam zależy na pracach związanych z rozpoznaniem reliktów murowanego, renesansowego ratusza, którego fundamenty znajdują się na obszarze planowanej inwestycji. Chcemy uchwycić narys tego obiektu. Co prawda wydaliśmy zgodę na usunięcie dziesięciu drzew, ale w ich miejsce posadzone zostaną nowe, dorosłe. Od razu dodam i zapewniam: nie ma zgody na jakąkolwiek betonozę. Liczba zieleni musi się zgadzać – powiedziała B. Kot.

Reklama

Wiadomo, że poszukiwania starego przemyskiego ratusza prowadzone były już w 1972 r. Wówczas badania archeologiczne przeprowadzone zostały przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu z udziałem Andrzeja Koperskiego oraz dyrektora muzeum Antoniego Kunysza, przy konsultacji Józefa T. Frazika.

Doprowadziły do odsłonięcia reliktów części fundamentów tegoż obiektu. W 35 przebadanych wykopach odsłonięto również relikty zabudowy od średniowiecza po XIX wiek.

Wyniki pokazały, że budynek ratusza wznoszony był prawdopodobnie w dwóch etapach. Założony został na planie prostokąta o wymiarach 17,5 na 14,5 m oraz przedzielony w środku ścianą nośną. W XVII w. do ściany zachodniej ratusza dostawiono podpiwniczony budynek prostokątny o szerokości ok. 4 m.

Następnie nastąpiła dalsza rozbudowa ratusza w kierunku zachodnim i północnym. Szerokość dostawionego budynku wynosiła ok. 10 m. W części wschodniej ratusz został częściowo zniszczony przez odwach wybudowany w XIX w. przez władze austriackie.

Niewykluczone, że w części północno-zachodniej wznosiła się wieża widoczna na widokach ratusza pochodzących z XVII w.

– Pod względem konserwatorskim muszą zostać przeprowadzone dodatkowe badania archeologiczno-architektoniczne. Ich celem będzie osłonięcie fundamentów całego ratusza oraz uzyskanie odpowiedzi dotyczących rozplanowania i kolejnych faz jego rozbudowy. Niezbędne jest uchwycenie korony murów, poprzez odsłonięcie na powierzchni 9 arów do głębokości ok. 1,5 metra reliktów całego obiektu oraz przeprowadzenie badań architektonicznych i scaningu laserowego – wyjaśniła fachowo B. Kot.

Reklama

Jeśli się to uda, w „nowej” nawierzchni Rynku zarys starego ratusza będzie pokazany. Najpewniej białymi, gustownymi otoczakami. Całość zostanie podświetlona punktowo, ok. 40 oprawami gruntowymi ledowymi.

Koniec – wrzesień 2022 r.?

Wiadomo, że w tej części Rynku przebiega również XVII-wieczny kolektor sanitarny, którego relikty zostaną uchwycone w trakcie prowadzonych robót ziemnych. Ekipy remontowe zostały zobowiązane do zabezpieczenia jego sklepienia.

We wschodniej części Rynku odtworzone zostanie miejsce po miejskiej studni, która widoczna jest na planie.

Reklama

– Nawierzchnia kamienna jest chroniona wpisem do rejestru zabytków. Prace będą polegały na jej tak zwanym „przełożeniu” i ponownym prawidłowym ułożeniu z zachowaniem zasad budowy tego typu nawierzchni – podsumowała B. Kot.

Dyrektor ZDM w Przemyślu J. Cielecki poinformował, że prace archeologiczne rozpoczną się już w listopadzie br. Koniec planowany jest na wrzesień 2022 r., ale wszystko uzależnione jest od wspomnianych badań. Bo to, że ekipy remontowo-budowlane na „coś” trafią, jest więcej niż pewne.


fot.Mariusz Godos
Uczestnikami konferencji prasowej w magistracie byli: Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot (z prawej), prezydent miasta Wojciech Bakun (w środku) i dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Przemyślu Jacek Cielecki.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2021-11-03 19:17:58

    Nie będzie ''betonozy'' ?!? No zobaczymy jak to z tym będzie, bo jak na razie wszystko ku temu zmierza !!!WYCIĘLI ZDROWE DRZEWA W RYNKU W PRZEMYŚLU - NOWINY24.PLKILKA LIP NA PRZEMYSKIM RYNKU PÓJDZIE POD TOPÓR - ZYCIE.PLDLACZEGO DRZEWA W MIEŚCIE SĄ TAK WAŻNE? - EXPO2O29.UM.LODZ.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2021-11-03 19:21:35

    WYCIĘLI ZDROWE DRZEWA W RYNKU W PRZEMYŚLU - NOWINY24.PLKILKA LIP NA PRZEMYSKIM RYNKU PÓJDZIE POD TOPÓR - ZYCIE.PLDLACZEGO DRZEWA W MIEŚCIE SĄ TAK WAŻNE? - EXPO2029.UM,LODZ.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama