W budynku II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu odbyły się pierwsze zajęcia w ramach projektu „Żeglować każdy może”. Z młodymi adeptami żeglarstwa spotkał się kpt. Jacek Podwyszyński, szef Stowarzyszenia „Róża Wiatrów”.
– Już od pięciu lat staramy się zarażać żeglarstwem w Przemyślu. W tym roku opracowaliśmy i realizujemy projekt „Żeglować każdy może”, skierowany do dzieci i młodzieży[paywall]. W jego ramach nasi wolontariusze odwiedzają dzieci w przedszkolach, przedstawiając historię żeglarstwa przemyskiego oraz ucząc najmłodszych bezpiecznego przebywania nad akwenami wodnymi. Prezentują wodny osobisty sprzęt ratunkowy i asekuracyjny, a także prowadzą bezpłatne zajęcia żeglarskie dla dzieci w szkółce żeglarskiej Optimist – wyliczył J. Podwyszyński.
W zajęciach szkółki żeglarskiej Optimist może wziąć udział każde dziecko w wieku od 8 do 12 lat, chcące samodzielnie żeglować. Zaczynają od poznania podstaw żeglowania na zajęciach teoretycznych i basenie, a następnie uczą się praktyki na wodzie. Kolejny etap to udział w obozach żeglarskich i regatach „optimistów” na różnych szczeblach. – W tym roku będziemy także uczyć pływania kajakami na rzece San – dodał szef „Róży Wiatrów”.
Dzieci, które wzięły udział w pierwszych zajęciach 13 marca br., otrzymały od stowarzyszenia swoje pierwsze książeczki Optimist Międzynarodowej Federacji Szkół Żeglarskich ISSA oraz odblaskowe breloczki, aby wieczorami były widoczne na drodze.
Patronat honorowy nad projektem objęli: prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, starosta przemyski Jan Pączek, a także Polski Związek Żeglarski.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Brawo Jacku tak trzymaj to jest prawdziwa pasja
Brawo Jacku tak trzymaj to jest prawdziwa pasja