Najstarszy niezawodowy teatr w Europie obchodzi właśnie 150 lat istnienia. Mowa o przemyskim Fredreum, które w miniony weekend (22 – 24 listopada) świętowało swój jubileusz.
Teatr Fredreum powstał w 1869 roku z inicjatywy pasjonatów sztuki teatralnej, którzy powołali Towarzystwo Dramatyczne im. Aleksandra Fredry. Niemal od początku głównym miejscem ich występów jest sala widowiskowa Zamku Kazimierzowskiego, a najczęściej grywanym autorem – patron, czyli Aleksander Fredro (choć w repertuarze nie brakuje utworów innych twórców).
Towarzystwo było w latach ubiegłych wielokrotnie nagradzane nagrodami zespołowymi, wyróżnieniami ministra kultury, zaś z okazji 110-lecia Towarzystwa otrzymało Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Członkowie Towarzystwa otrzymali również medal „Gloria Artis” w 2009 roku, a dwa lata później prestiżowe wyróżnienie Pro Publico Bono. W tym roku otrzymał także Doroczną Nagrodę Miasta Przemyśla.
Jubileusz był okazją do wręczenia kolejnych wyróżnień[paywall].
Decyzją prezydenta RP Andrzeja Dudy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymały: Barbara Bechawska i Krystyna Maresch-Knapek.
B. Bechawska związana jest z Towarzystwem Dramatycznym im. Aleksandra Fredry od 1958 r., gdzie przez 14 lat pełniła funkcję sekretarza. Krystyna Maresch-Knapek należy do Fredreum od 1964 r., a od 2004 r. prezes zarządu Towarzystwa i jednocześnie osoba najdłużej sprawująca tę funkcję w historii Fredreum.
Z kolei Srebrny Krzyż Zasługi otrzymała Dorota Sieradzka – skarbnik Towarzystwa Dramatycznego, we Fredreum od 1998 r.
Zostały także przyznane odznaczenia honorowe nadane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymali: Jadwiga Kurzyńska, Elżbieta Smoła i Lucjan Szaganiec. Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” wyróżniony został Jan Rusinek, natomiast Dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorowani zostali: Angelika Dutkowska, Maciej Hołyszko i Paweł Ślimak.
Obchody jubileuszowe trwały 3 dni. W piątek w Archiwum Państwowym w Przemyślu otwarto wystawę „Z kart historii Teatru Fredreum”. W sobotę na Zamku Kazimierzowskim odbyła się część oficjalna, pokaz multimedialny oraz recital piosenek Edith PIAF w wykonaniu: Małgorzaty Pruchnik-Chołki, Dariusza Kota (akordeon) i Wojciecha Fronta (kontrabas), natomiast w niedzielę z koncertem wystąpiła Renata Johnson-Wojtowicz (sopran) oraz Marcin Kasprzak (fortepian), Katarzyna Dąbek, Piotr Starnawski (taniec)
Jubileusz zgromadził nie tylko aktorów i osoby czynnie związane z teatrem, ale także widzów. Jednym z nich była Danuta Zbieg.
– Pierwszy raz byłam na sztuce Fredreum bodajże w piątej klasie szkoły podstawowej na „Zemście”. Bardzo się cieszę, że mamy taki teatr. Przemyśl może się nim szczycić i życzę mu kolejnych 150 lat – mówi.
pab
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze