Reklama

Najstarszy teatr w Europie ma siedzibę nad Sanem

09/11/2019 12:30

Najstarszy niezawodowy teatr w Europie obchodzi właśnie 150 lat istnienia. Mowa o przemyskim Fredreum, które w miniony weekend (22 – 24 listopada) świętowało swój jubileusz.

Teatr Fredreum powstał w 1869 roku z inicjatywy pasjonatów sztuki teatralnej, którzy powołali Towarzystwo Dramatyczne im. Aleksandra Fredry. Niemal od początku głównym miejscem ich występów jest sala widowiskowa Zamku Kazimierzowskiego, a najczęściej grywanym autorem – patron, czyli Aleksander Fredro (choć w repertuarze nie brakuje utworów innych twórców).

Towarzystwo było w latach ubiegłych wielokrotnie nagradzane nagrodami zespołowymi, wyróżnieniami ministra kultury, zaś z okazji 110-lecia Towarzystwa otrzymało Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Członkowie Towarzystwa otrzymali również medal „Gloria Artis” w 2009 roku, a dwa lata później prestiżowe wyróżnienie Pro Publico Bono. W tym roku otrzymał także Doroczną Nagrodę Miasta Przemyśla.

Reklama

Jubileusz był okazją do wręczenia kolejnych wyróżnień[paywall].

Decyzją prezydenta RP Andrzeja Dudy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymały: Barbara Bechawska i Krystyna Maresch-Knapek.

B. Bechawska związana jest z Towarzystwem Dramatycznym im. Aleksandra Fredry od 1958 r., gdzie przez 14 lat pełniła funkcję sekretarza. Krystyna Maresch-Knapek należy do Fredreum od 1964 r., a od 2004 r. prezes zarządu Towarzystwa i jednocześnie osoba najdłużej sprawująca tę funkcję w historii Fredreum.

Reklama

Z kolei Srebrny Krzyż Zasługi otrzymała Dorota Sieradzka – skarbnik Towarzystwa Dramatycznego, we Fredreum od 1998 r.

Zostały także przyznane odznaczenia honorowe nadane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymali: Jadwiga Kurzyńska, Elżbieta Smoła i Lucjan Szaganiec. Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” wyróżniony został Jan Rusinek, natomiast Dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorowani zostali: Angelika Dutkowska, Maciej Hołyszko i Paweł Ślimak.

Reklama

Obchody jubileuszowe trwały 3 dni. W piątek w Archiwum Państwowym w Przemyślu otwarto wystawę „Z kart historii Teatru Fredreum”. W sobotę na Zamku Kazimierzowskim odbyła się część oficjalna, pokaz multimedialny oraz recital piosenek Edith PIAF w wykonaniu: Małgorzaty Pruchnik-Chołki, Dariusza Kota (akordeon) i Wojciecha Fronta (kontrabas), natomiast w niedzielę z koncertem wystąpiła Renata Johnson-Wojtowicz (sopran) oraz Marcin Kasprzak (fortepian), Katarzyna Dąbek, Piotr Starnawski (taniec)

Jubileusz zgromadził nie tylko aktorów i osoby czynnie związane z teatrem, ale także widzów. Jednym z nich była Danuta Zbieg.

Reklama

– Pierwszy raz byłam na sztuce Fredreum bodajże w piątej klasie szkoły podstawowej na „Zemście”. Bardzo się cieszę, że mamy taki teatr. Przemyśl może się nim szczycić i życzę mu kolejnych 150 lat – mówi.
pab

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama