Reklama

Najwięcej podtopień jest u dzieci

07/07/2016 11:59

Wakacje to czas wypadów nad wodę, aby tam cieszyć się pięknym dniem oraz chłodną kąpielą. Należy jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, które mogą ratować nasze zdrowie, a nawet życie.

Rozmowa z ratownikami przemyskiego WOPR-u Karoliną Kurcz oraz Janem Guranem

Jakie błędy najczęściej popełniają osoby wchodzące do wody?

Karolina Kurcz, Jan Guran: – Kardynalnym, najpoważniejszym błędem jest spożycie alkoholu. Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że nawet po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu może dojść do nieszczęścia. Mimo że taka osoba może czuć się dobrze, ogromny wpływ ma na nią wysoka temperatura. Po wejściu do wody w takim stanie można łatwo stracić przytomność i pójść na dno. Kolejny błąd to nieodpowiedzialność rodziców. Najwięcej podtopień jest wśród dzieci. Widząc ratownika, rodzice i opiekunowie często zostawiają dzieci bez opieki. Dziecko tonie cicho i zdarzają się przypadki, gdy maluch tonie niezauważony, będąc tuż obok rodzica. Apelujemy do rodziców, aby zawsze mieli swoje pociechy na oku,  a nawet uczestniczyli z nimi w zabawach w wodzie – to z pewnością zapewni większe bezpieczeństwo.

Reklama

 

Które miejsca są bezpieczniejsze: stawy, jeziora czy rzeki?

K.K,J.G : – Każdy akwen wody, czy jest to rzeka, jezioro czy morze, ma swoją specyfikę, charakterystykę. Przede wszystkim woda nieznana jest niebezpieczna. Jeżeli znamy dane miejsce, wiemy, jak się w nim zachowywać i nie ponosi nas brawura, więc jesteśmy w stanie odbyć w miarę spokojną kąpiel. Nie ulega wątpliwości, że woda stojąca jest bezpieczniejsza od płynącej.

Jak powinniśmy się zachować w sytuacji, gdy widzimy tonącego człowieka?

K.K,J.G: – Zgodnie z zasadą „dobry ratownik to zdrowy i żywy ratownik”. Pamiętajmy: nasze bezpieczeństwo też jest ważne. W sytuacji, gdy nie umiemy pływać, a widzimy kogoś, kto potrzebuje pomocy, pod żadnym pozorem nie powinniśmy wchodzić do wody. Istnieje prawdopodobieństwo, że nasze życie również może być zagrożone. Taka osoba przede wszystkim powinna wezwać jak najszybciej pomoc. Zadzwonić po służby ratownicze. Z drugiej strony, gdy potrafimy pływać, ryzyko uszczerbku na zdrowiu również jest duże. Osoba tonąca traktuje osobę udzielającą pomocy jak drabinkę, wspina się. Chce się uratować. Z tego powodu ratownicy udzielający pomocy zawsze mają przy sobie bojkę ratowniczą, aby nie tonąć wraz z poszkodowanym, który w przypływie adrenaliny potrafi być naprawdę silny. Ratownicy, szczególnie na płynących wodach, postępują według metody 3 prób: najpierw rzucamy koło bądź boję, następnie podajemy żerdź lub kij, a gdy wcześniejsze metody nie przyniosą rezultatu, wchodzimy do wody i bezpośrednio staramy się ratować. Ze spieszeniem z pomocą, jak widać,  trzeba być bardzo ostrożnym, dlatego jeżeli mamy przygotowane strzeżone kąpieliska, powinniśmy bez wahania z nich korzystać, ponieważ ratuje nam to zdrowie, a nawet życie. Pamiętajmy: bezpieczeństwo nad wodą jest priorytetem.


Miłosz Wilgucki
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    kat - niezalogowany 2016-07-08 14:09:41

    Plaża. Żeby nnapić siękawy trzeba zaplacic5 zl wwstępu.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości