Reklama

Mieszkańcy gminy nie chcą do Przemyśla

Każdy z szóstki kandydatów na fotel prezydenta Przemyśla deklarował w swoim programie wyborczym chęć poszerzenia granic miasta o 16 sołectw gminy wiejskiej Przemyśl. Problem w tym, że niczego ponadto nie oferowali. Posługiwali się otrzaskanymi sloganami, z których nic nie wynikało. Jak w ciągu ostatnich 5 lat sprawę próbował rozwiązać prezydent Wojciech Bakun? Odpowiedzi na to pytanie udzielił były wójt gminy Przemyśl Andrzej Huk.

Udzielił jej w nr 16 Biuletynu Informacyjnego Gminy Przemyśl. Jedną trzecią wspomnianego wydawnictwa poświęcono na przedstawienie „starań” władz miasta w tej kwestii.

6 lutego br. prezydent W. Bakun skierował do wójta A. Huka oficjalne pismo, informujące o swoich działaniach i rekomendujące wynajętą firmę do przeprowadzenia konsultacji społecznych. Konsultacji, dotyczących poszerzenia granic miasta.

– Po licznych rozmowach z radnymi, przewodniczącym rady gminy i sołtysami doszedłem do wniosku, że odmówimy współpracy w tym zakresie. W odpowiedzi podkreśliłem, że prowadzenie konsultacji w okresie rozpoczętej właśnie kampanii wyborczej do wyborów samorządowych nie jest odpowiednim momentem. Wspomniałem, że powołany w kwietniu 2019 roku zespół do spraw zmiany granic miasta Przemyśla odbył jedno spotkanie. Na początku maja 2019 roku. Na tym jego działania się skończyły – powiedział A. Huk. – Dodałem, że przez pięć ostatnich lat, mimo zapewnień, prezydent nie podjął żadnych rozmów ani skonkretyzowanych działań w tym zakresie. Tymczasem wraca teraz, w przeddzień kampanii wyborczej. Wraca w sposób, który trudno uznać za dyplomatyczny

Reklama

– dodał.

Były wójt wspomina także sytuacje z końca grudnia ub.r., kiedy do niektórych sołtysów i dyrektorów szkół z terenu gminy zadzwonił przedstawiciel jakiejś nieznanej firmy z pytaniem o możliwość wynajęcia pomieszczeń w celu przeprowadzenia konsultacji.

– Nic mi o tej sprawie nie było wiadomo, a chyba jednak wypadałoby najpierw mnie o to zapytać. Nie otrzymałem również żadnej informacji z przemyskiego magistratu

– stwierdził[paywall].

Mrówcza praca

W biuletynie A. Huk wyliczył efekty mrówczej – jak to określił – pracy setek ludzi, aby w gminie wiejskiej Przemyśl żyło się coraz lepiej. Jak gmina się rozwija, że nie ma długów itd.

Reklama
  • „(...) Pańskie działanie jest swoistego rodzaju „wepchnięciem kija w mrowisko” i to „mrowisko” nie swoje, a sąsiednie. „Mrowisko”, w którym od lat trwa właśnie mrówcza praca nad realizacją zamierzonych celów gminy (...). Działania, które właśnie podjął Pan wobec naszej gminy zaburzają planowanie procesu inwestycyjnego i nie sprzyjają dialogowi, który powinien być zawsze formą relacji między samorządami! (...) Metoda i czas, który Pan wybrał, jest, moim zdaniem, wysoce niestosowna i kontrowersyjna. Nie daje możliwości naszej współpracy w tym zakresie. Działania prowadzone w taki sposób przypominają działania aneksyjne (...)”

– napisał w piśmie do W. Bakuna były wójt gminy wiejskiej Przemyśl A. Huk.

Wizyta kierownika

– Dzień po wysłaniu powyższego pisma odwiedził mnie kierownik Biura Prezydenta Miasta jako jego przedstawiciel. Celem było przedstawienie propozycji przeprowadzenia konsultacji społecznych. Na wstępie ponownie zwróciłem uwagę na niestosowność terminu i sposobu podjętych działań. Podkreśliłem, że jeśli się chce prowadzić jakiekolwiek działania u kogoś w domu, wypadałoby o tym w pierwszej kolejności poinformować gospodarza. A tak się nie stało. Na zarzut, gdzie miasto było przez pięć lat, kiedy był czas na jakiekolwiek rozmowy na ten temat, usłyszałem, że była pandemia, a potem wojna na Ukrainie i nie było na to czasu. Dziwi mnie takie tłumaczenie. Zapytałem więc, czy władze samorządowe miasta również inne sprawy w wyniku pandemii i wojny odłożyły na później? Bo jeśli tak, to muszą mieć teraz ogromne spiętrzenie zaniechanych wcześniej działań

Reklama

– powiedział A. Huk.

Nie ma zgody

Co były wójt gminy miał do powiedzenia na temat gazety, promującej poszerzenie miasta, pod nazwą Łącznik Przemyski?

– Już na początku wyraźnie widać, że całkowicie pomija się prowadzenie konsultacji z jednym z istotnych podmiotów, czyli urzędem gminy i wójtem. Zaznaczono natomiast, że konsultacje dotyczyć będą mieszkańców miasta, gminy i pracowników urzędu miejskiego... Dlaczego?

– zastanawia się A. Huk.

– Potem jest mowa o dodatkowych dochodach do budżetu miasta za jego zgodę na połączenie z gminą. To śmieszne, premia połączeniowa bowiem obowiązuje tylko w przypadku zgody obu rad – miasta i gminy! A tych zgód jeszcze prezydent nie uzyskał i wydaje mi się, że ze strony Rady Gminy Przemyśl takowej nie dostanie

Reklama

– powiedział A. Huk.

Czar kampanii

Rozumiem, że niektórzy ulegają czarowi kampanii wyborczej, głosząc zasadę: „wybierzcie mnie, ja wam wszystko mogę obiecać”, ale czy służby prezydenta W. Bakuna, wydające gazetkę, uwzględniły to, że po połączeniu z miastem mieszkańcy gminy stracą możliwość korzystania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (w minionej perspektywie unijnej gmina skorzystała z blisko 10 mln zł z tego programu – przyp. aut.)?

– Oczywiście, że nie. Nikt także nie zdaje sobie sprawy z tego, że spadnie subwencja oświatowa na ucznia (w miastach jest ona znacznie niższa od subwencji dla gmin wiejskich – przyp. aut.) i z przyczyn ekonomicznych po dwóch, trzech latach pozamykają nasze małe wiejskie szkoły. Wiele by jeszcze wymieniać. W gazetce pojawia się także swoisty sen o potędze, czyli powstaniu największego terytorialnie miasta na Podkarpaciu! Miasta większego nawet od Rzeszowa. Jakoś nie widzę z tego korzyści dla mieszkańców naszej gminy. Nie będzie z tego żadnej korzyści, nawet wizerunkowej. A może o to chodzi, żeby prezydent Bakun był po prostu Największym Prezydentem Największego na Podkarpaciu Miasta? Sny o potędze, sny o wielkości, w ogóle omamy senne, mają to do siebie, że nie oddają rzeczywistości

Reklama

– powiedział.

Zakusy na Malhowice?

Były wójt wskazał na zakusy władz miasta dotyczące korzyści związanych z finalizacją budowy przejścia granicznego w Malhowicach.

– Nie przypominam sobie, aby prezydent Bakun w jakiś szczególny sposób przyczynił się do budowy tego przejścia, do wsparcia w działaniach inwestycyjnych, do wkładu w budowę drogi dojazdowej do niego i całego szeregu innych działań. Jego poprzednik dołożył. Wybudował południowo-wschodnią obwodnicę miasta. Jednym ze skutków tego przedsięwzięcia są obecne problemy finansowe Przemyśla – o tych przez kilka ostatnich lat prezydent Bakun lubił dużo mówić. Widać uznał za stosowne czerpać korzyści z czyjejś pracy. Muszę przyznać, że to ciekawy pomysł na funkcjonowanie...

Reklama

– podsumował A. Huk.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 14/04/2024 18:00
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama