O problemach psychiatrycznych dyskutowano w Arłamowie podczas XXI Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej pod nazwą Bieszczadzkie Dni Psychiatryczne „Pacjent trudny do terapii”.
Organizatorem konferencji był przemyślanin, dr nauk med. Maciej Kuligowski, konsultant wojewódzki ds. psychiatrii na Podkarpaciu oraz Podkarpackie Centrum Zdrowia Psychicznego z Przemyśla. Współorganizatorem natomiast Fundacja Pomocy Dzieciom Przewlekle Chorym ”jerzyk” z Przemyśla. W wydarzeniu wzięło udział ponad 600 osób z Polski, Ukrainy, Argentyny i Kanady. Wykładowcami (a było ich ok. 40) byli profesorowie z wielu klinik w Polsce: od Krakowa po Szczecin oraz z Kliniki Psychiatrii we Lwowie[paywall].
– Tematyka trzydniowego spotkania obejmowała tematy związane z eugeniką, eutanazją, medycznym zastosowaniem marihuany, problemami prawnymi w psychiatrii, zaburzeniami depresyjnymi, psychozami, farmakoterapią, psychogeriatrią, psychiatrią dzieci i młodzieży, medycyną katastrof, uzależnieniami, zaburzeniami z pogranicza schorzeń somatycznych i psychiatrycznych, psychoterapią – wyliczył dr M. Kuligowski.
Sporo miejsca poświęcono współpracy polsko-ukraińskiej w medycynie, w której aktywnie uczestniczył szef kliniki psychiatrii we Lwowie prof. Aleksander Filz. W przyszłym roku odbędzie się wspólna polsko-ukraińska konferencja w Przemyślu i Lwowie, a grupa ponad 30 osób będzie miała możliwość odwiedzenia Kliniki Psychiatrii we Lwowie.
– Jak podkreślili wykładowcy oraz lekarze z całego kraju, Bieszczadzkie Dni Psychiatryczne stały się najważniejszą konferencją psychiatryczną w kraju, najbardziej pożądaną wśród psychiatrów oraz wykładowców – podsumował dr Kuligowski.
Podczas konferencji odbyła się licytacja na rzecz Fundacji Pomocy Dzieciom Przewlekle Chorym ”jerzyk” z Przemyśla. Dzięki hojności lekarzy zebrano sporą kwotę na rzecz dzieci. Hitem okazała się piłka z podpisami reprezentantów Polski, wylicytowana przez dra Antoniego Ferenca juniora za 5 tys. 100 zł oraz piłka z autografami szczypiornistów Vive Tauron Kielce, triumfatorów ostatniej Ligi Mistrzów w piłce ręcznej wraz z pamiątkowym zdjęciem. Piłka podarowana została przez wojewodę świętokrzyskiego Agatę Wojtyszek, która, obok Ewy Leniart, wojewody podkarpackiego, była patronem honorowym konferencji.
Podczas imprezy odbyły się także II Mistrzostwa Lekarzy Psychiatrów w tenisie ziemnym. Tytuł mistrza Polski obronili w swoich kategoriach – dr Teresa Adamczyk z Jarosławia oraz dr Maciej Kuligowski z Przemyśla.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Dobrze, że takie konferencje się odbywają.Wiedza psychiatryczna wymaga ciągłej aktualizacji.Trzeba jednak zwrócić uwagę, że określenie "trudny pacjent" trochę obwinia samego pacjenta korzystającego z psychoterapii. Często to terapeuci jest trudno, bo np. wysila się nie w tę stronę, co trzeba.https://poznanpsychoterapia.wordpress.com/
Gościem wyjątkowym, jako model na tej konferencji powinien być niejaki Antoni "Smoleński" z tzw. podkomisji "lotniczej" - od puszek, parówek i wybuchów termobarycznych. Niestety oportunizm wszystkich "funkcyjnych" sprawia, że jest to niemożliwe. Lepiej , z "szaraka" zrobić wariata, niż z rządzącego aktualnie PARTYJNIAKA. amen.
Dobrze, że takie konferencje się odbywają.Wiedza psychiatryczna wymaga ciągłej aktualizacji.Trzeba jednak zwrócić uwagę, że określenie "trudny pacjent" trochę obwinia samego pacjenta korzystającego z psychoterapii. Często to terapeuci jest trudno, bo np. wysila się nie w tę stronę, co trzeba.https://poznanpsychoterapia.wordpress.com/
Gościem wyjątkowym, jako model na tej konferencji powinien być niejaki Antoni "Smoleński" z tzw. podkomisji "lotniczej" - od puszek, parówek i wybuchów termobarycznych. Niestety oportunizm wszystkich "funkcyjnych" sprawia, że jest to niemożliwe. Lepiej , z "szaraka" zrobić wariata, niż z rządzącego aktualnie PARTYJNIAKA. amen.