Reklama

„Nie powinno nam nigdy zabraknąć energii do czynienia dobra, więc czyńmy dobro w każdy czas”. Fundacja Życia Podkarpackiego „Podaruj Dzieciom Radość” [ZDJĘCIA]

19/02/2023 16:09

Fundacja Życia Podkarpackiego „Podaruj dzieciom radość” jest organizacją pożytku publicznego działającą od 2007 roku, głównie na terenie Przemyśla oraz powiatów: przemyskiego, jarosławskiego, przeworskiego i lubaczowskiego. Specjalizuje się w pomocy dzieciom chorym, wymagającym terapii i wykluczonym z powodów ekonomicznych. Przez 16 lat pomogła 760 z nich.


fot.zbiory własne
Fundacja Życia Podkarpackiego „Podaruj dzieciom radość” wpisuje się w trwającą od 55 lat misję wspierania społeczności lokalnej.

Fundacja „Podaruj dzieciom radość” na początku swojej działalności postawiła sobie jasne cele.

Od 16 lat niesie pomoc dzieciom i młodzieży z rodzin nisko uposażonych, dotkniętych patologiami społecznymi (narkomanią, alkoholizmem, przestępczością, przemocą), sierotom, dotkniętym kalectwem, oddanym do domów dziecka, dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej, szczególnie uzdolnionej, która znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, z ubogich rodzin wielodzietnych, dzieciom i młodzieży szkół polskich poza granicami Rzeczpospolitej, a także wspiera i promuje wymianę kulturowo-edukacyjno-sportową dzieci i młodzieży z Polski z dziećmi i młodzieżą z innych państw.

Reklama

Nie sposób ogarnąć i opisać wszystkiego, co działo się przez te 16 lat. Turnieje charytatywne, zbiórki i kwesty, wyjazdy, kolonie, koncerty znanych i lubianych, które zrzeszały nie tylko mieszkańców Przemyśla, ale i okolicznych miejscowości.

Wszystko to, by wspierać tych, na których los spojrzał nie do końca przyjaznym okiem.

Dwa przedszkola

Fundacja Życia Podkarpackiego „Podaruj dzieciom radość” wpisuje się w trwającą od 55 lat misję wspierania społeczności lokalnej.

Dzięki inicjatywie pracowników i dziennikarzy „Życia Przemyskiego” (po reformie administracyjnej kraju w 1999 i likwidacji województwa przemyskiego tygodnik ukazuje się pod nazwą „Życie Podkarpackie”) powstały w latach 80. ubiegłego stulecia dwa przedszkola, które do dzisiaj noszą miano Czytelników Życia Przemyskiego.

Reklama

Charytatywna pomoc zajmowała i zajmuje poczesne miejsce na łamach ŻP.

W latach dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych najbardziej spektakularnymi działaniami charytatywnymi Fundacji ŻP były Wielkie Pikniki Charytatywne i Halowe Turnieje Sportowe.

Wielki Piknik, turnieje sportowe i gwiazdy

Współorganizatorami pierwszych edycji Wielkiego Pikniku Fundacji ŻP „Podaruj dzieciom radość” były wszystkie służby mundurowe Przemyśla i okolic. Wojsko, Straż Graniczna, Komenda Miejska Policji, Straż Miejska, SOK, Grupa Ratownictwa Medycznego PCK Przemyśl.

Podczas kolejnych lat i edycji organizatorzy zawsze mogli liczyć na logistyczną pomoc służb mundurowych, co było bardzo ważne przy tak dużych przedsięwzięciach plenerowych. W organizacji pikniku i turniejów charytatywnych pomagała większość przemyskich instytucji kulturalnych, oświatowych, szkolnych.

Reklama

Akcje charytatywne organizowane przez Fundację ŻP wpisały się na stałe w kalendarz znaczących wydarzeń w Przemyślu.

Miały charakter rodzinnego święta: z dobrym jedzeniem, muzyką, występami artystycznymi, rywalizacją sportową (w tym jak dotąd jedynymi zawodami hipicznymi na murawach bocznych Polonii Przemyśl, zawodami bokserskim w plenerze, zawodami strongmenów, pokazowymi lotami balonowymi), koncertami takich legend polskiego rocka i bluesa, jak: Dżem, IRA, Róże Europy, Manchester czy muzyki pop, na czele z zespołem Pectus, Majką Jeżowską czy Andrzejem Cierniewskim.

Ponadto latały helikoptery, paralotnie, skakali spadochroniarze.

Megazainteresowanie wzbudził Apoloniusz Tajner, ówczesny trener Adama Małysza. Tajner odwiedził jeden z naszych pierwszych pikników. Małyszomania sięgała zenitu, a pan Apoloniusz przez cały dzień (z krótką przerwą na kiełbaskę z rożna) rozdawał zdjęcia z autografem skoczka.

Reklama

Pikniki, które zazwyczaj odbywały się w okolicach Dnia Dziecka – między godziną dziesiąta rano a jedenastą wieczorem –  gromadziły kilkanaście tysięcy mieszkańców miasta i okolic.

Rekord frekwencji padł w 2013, gdy gwiazdą wieczoru był zespół Dżem. Na dolnym parkingu stacji wyciągu narciarskiego przy ulicy Sanockiej koncertu wysłuchało około siedmiu tysięcy fanów. Przy zachodzącym słońcu, na tle wzbijających się malowniczych balonów, niesamowicie wybrzmiały najlepsze teksty Ryśka Riedla i spółki.

Wszystkie pikniki i turnieje sportowe nie miałyby szans realizacji bez darczyńców, ludzi dobrej woli, setek, a na przestrzeni lat tysięcy często anonimowych wolontariuszy. Dziękujemy!

Reklama

Kalendarium

Rok 2007

Pierwszy rok działalności Fundacji Życia Podkarpackiego „Podaruj Dzieciom Radość”. Wolontariusze z II LO im. Kazimierza Morawskiego kwestowali w przemyskich marketach, zbierając datki do puszek. Datki na rzecz Fundacji przekazywały osoby fizyczne i prawne. 3 czerwca, na dolnej stacji wyciągu narciarskiego i stadionie przemyskiej Polonii odbył się też Wielki Piknik Charytatywny pod hasłem „Podaruj dzieciom wakacje”. Dochód z imprezy pozwolił na zorganizowanie wakacyjnego, dwutygodniowego pobytu dla 46 dzieci z Przemyśla i okolic, które pochodziły z rodzin dotkniętych patologiami społecznymi.

Reklama

Rok 2008

Wielki Piknik upłynął pod znakiem piłki nożnej. Impreza została powiązana z zakończeniem kariery wybitnego piłkarza, wychowanka przemyskiej Polnej Jerzego Podbrożnego. Tłumy przybyły na stadion, by zobaczyć sławy polskiej piłki: Macieja Szczęsnego, Radosława Majdana czy Dariusza Gęsiora. Dzięki ich szczodrości kolejne dzieci z najuboższych rodzin mogły spędzić dwa beztroskie tygodnie wakacji.

Rok 2009

1 lutego 2009 roku zapisał się w historii Fundacji złotymi zgłoskami. To właśnie tego dnia zorganizowany został I Charytatywny Halowy Turniej Piłki Nożnej, z którego cały dochód został przekazany na operację 17-miesięcznego Maksia. Latem, mimo niesprzyjającej aury, organizatorzy po raz kolejny zrobili wszystko, by zapewnić dzieciom z najuboższych rodzin letni odpoczynek.  

Reklama

Rok 2010

W tym roku, po raz kolejny Fundacja mogła liczyć na zaangażowanie wolontariuszy z II LO. Charytatywną działalność wsparły też 23 firmy i osoby prywatne. Wielki Piknik Charytatywny, tym razem pod hasłem „Życie przyjazne środowisku”, pozwolił na zorganizowanie i opłacenie dwutygodniowego, wakacyjnego wyjazdu dla 45 dzieci z Przemyśla. W tym roku został zorganizowany również II Halowy Charytatywny Turniej Piłkarski, z którego środki zostały przeznaczone na operację i rehabilitację Maksymiliana Macha chorego na artogrypozę. 

Rok 2011

Dzięki działaniom Fundacji Życia Podkarpackiego „Podaruj dzieciom radość” w 2011 roku 42 dzieci z rodzin Przemyśla mogło odpocząć na dwutygodniowym wyjeździe wakacyjnym. Pozwoliły na to kwesty wolontariuszy z II LO, darowizny od osób fizycznych i prawnych oraz Wielki Piknik Charytatywny pod hasłem „10 lat razem”. Jak w roku poprzednim, Fundacja zorganizowała również III Halowy Charytatywny Turniej Piłkarski, który wsparł leczenie i rehabilitację Maksymiliana Macha. W tym roku przeprowadzono również zbiórkę pod hasłem „Tęczowy Szpital”. Środki pieniężne zostały przeznaczone na akcję malowania postaci z bajek i motywów zwierzęcych na ścianach oddziału dziecięcego Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu. Pod koniec roku Fundacja rozpoczęła też zbiórkę „Przemyscy Przedsiębiorcy Dzieciom 2011”, która została przeznaczona na organizację zimowiska dla najuboższych dzieci z Przemyśla oraz wychowanków z domów dziecka z Przemyśla w czasie ferii zimowych.

Reklama

Rok 2012

Ten rok przyniósł wakacyjny, dwutygodniowy wypoczynek w Ośrodku Wypoczynkowym Lesko-Ski 42 dzieciom. Fundacja przeznaczyła na to środki zebrane dzięki corocznej kweście wolontariuszy z II LO, darowiznom od firm i osób prywatnych oraz „Euro Piknikowi” Charytatywnemu. Nie zabrakło również halowego turnieju, z którego dochód został – podobnie jak w latach ubiegłych – przekazany na rzecz Maksymiliana Macha. Również akcja „Tęczowy Szpital” miała swoją kontynuację i ponownie podjęto się malowania postaci z bajek i zwierząt, które ozdobiły ściany oddziału dziecięcego przemyskiego szpitala. Ten rok przyniósł też nowe działania. Fundacja ufundowała stypendia dla 9 szczególnie uzdolnionych uczniów szkół gimnazjalnych oraz wsparła leczenie farmakologiczne Oli Kopacz, która oczekiwała wówczas na przeszczep serca.

Rok 2013

Dochód z organizacji 5. Charytatywnego Halowego Turnieju Piłki Nożnej został przeznaczony na zimowisko dla dzieci z ubogich rodzin Przemyśla. POSiR stał się zimą nie tylko areną sportowej rywalizacji, ale też atrakcji i zabawy dla całych rodzin. Nie sposób jednak nie wspomnieć też o czerwcowym Wielkim Pikniku Charytatywnym. Niewątpliwie do ogromnego, jak na tamte lata, dochodu przyczynił się występ gwiazdy wieczoru, kultowego zespołu „Dżem”. 

Reklama

Rok 2014

Fundacja w 2014 roku skupiła się na realizacji celów statutowych, które brzmiały: niesienie pomocy dzieciom i młodzieży z ubogich rodzin wielodzietnych oraz niesienie pomocy dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej. 40-osobowa grupa niepełnosprawnych dzieci z najuboższych rodzin Przemyśla i okolic mogła spędzić tydzień na zielonej szkole w Ośrodku Wypoczynkowym „Caritas” w Rajskiem koło Soliny. Pozwoliły na to środki z kwesty wolontariuszy z II LO, darowizny oraz przychody z Wielkiego Pikniku Charytatywnego „Wakacje bez barier”. VII Charytatywny Gwiazdkowy Turniej Piłki Nożnej przyniósł ze sobą środki, które dały szansę na zorganizowanie zimowiska dla 25 dzieci z najuboższych rodzin Przemyśla (wytypowanych przez przemyski MOPS) w Ośrodku Sportowo-Rekreacyjnym „Lesko-Ski” Weremień.

Rok 2015

Tym razem 30 dzieci niepełnosprawnych dzięki pracy Fundacji mogło spędzić kolonię letnią w Ośrodku Wypoczynkowym „Krakus II” w Stegnie. Było to możliwe dzięki środkom zebranym przez wolontariuszy, darowiznom i Wielkiemu Piknikowi. Nie obyło się bez turnieju piłki nożnej, podczas którego prowadzono kwestę na leczenie i rehabilitację 6-letniej Patrycji Ryznar – chorej na glejaka wielopostaciowego. Fundacja dołożyła również cegiełkę do akcji „Tornister Pełen Uśmiechu”.

Reklama

Rok 2016

Na letni wypoczynek w Ośrodku „Caritas” w Rajskiem mogło liczyć 16 dzieci z ubogich rodzin. Kolejne 22 osoby mogły wypocząć zimą w ośrodku „Lesko-Ski”. Pozwoliły na to dochody z kolejnego już turnieju piłki nożnej. Fundacja w 2016 roku przekazała też darowiznę na rzecz dzieci niepełnosprawnych z gminy Bircza.

Rok 2017

Piłkarski duch w Birczy dał o sobie znać po raz kolejny. W obecności legend sportu narodowego Polaków – Grzegorza Laty i Jana Domarskiego – uczestnicy turnieju zagrali dla Grzegorza Demkiewicza, Brajana Stachury i Marcina Atamańczuka. Komitet Społeczny „Sportowy Duch” nie ukrywał, że inspiracją do organizowania takich imprez stały się turnieje Fundacji Życia Podkarpackiego „Podaruj Dzieciom Radość”.

Rok 2018

W tym roku Fundacja skupiła się na dofinansowaniu kolonii letniej dla podopiecznych świetlicy Oratorium. Aby wspomóc organizację wyjazdu dzieci, zorganizowała turniej charytatywny na stadionie Czuwaju Przemyśl. Zakończeniem imprezy była licytacja dwóch oficjalnych piłek tegorocznego mundialu i dwóch koszulek z autografami reprezentacji Polski. Odbył się również Turniej Charytatywny dla chorujących na mukowiscydozę Laury i Maćka Dańków z Torek w gminie Medyka.  

Rok 2019

Grając turniej piłkarski dla Marcela Zabawskiego, chorego na autyzm, zebraliśmy kwotę pozwalającą na zapewnienie mu kilkumiesięcznej rehabilitacji, która da mu szansę na lepsze życie, rozwój i pełniejsze funkcjonowanie w społeczeństwie.

Rok 2020

W tym roku zbierano pieniądze dla Kasi, Tomka i Krzysztofa. Kwesta do puszek w kilku miejscowościach gminy Bircza, wpisowe drużyn oraz licytacje pozwoliły zebrać kwotę największą z dotychczasowych w ramach piłkarskiego turnieju charytatywnego organizowanego przez Fundację i stowarzyszenie Sportowy Duch z Birczy.

Rok 2021

Pandemia i w tym roku nie pozwoliła na organizację Wielkiego Pikniku Charytatywnego. Ponownie jednak patronowaliśmy piłkarskiemu turniejowi charytatywnemu organizowanemu przez birczańskie stowarzyszenie Sportowy Duch.

Rok 2022

Bez narzekań na wysoką temperaturę drużyny Eurobus Przemyśl, Auto Moto Fan, Reprezentacji Prawników, Fibris S.A., Transbet Betoniarnia oraz Reprezentacji Samorządu Bircza stanęły w szranki o tytuł zwycięzcy Charytatywnego Turnieju Piłkarskiego. Najważniejszymi uczestnikami lipcowego wydarzenia charytatywnego w Birczy byli jednak: Radek z Kuźminy, Joasia z Jasienicy Sufczyńskiej, Kuba z Malawy, ich rodzice, opiekunowie, rehabilitanci i lekarze. Dzięki ludziom dobrej woli, którzy zdecydowali się wrzucić pieniądze do puszek, oraz hojności darczyńców i sponsorów udało się zebrać środki, które podzielone po równo na trójkę dzieci z terenu birczańskiej gminy wsparły ich leczenie i wakacyjną rehabilitację.

Fundacja Życia Podkarpackiego się nie zatrzymuje. Nadal jest wiele osób, które potrzebują naszego wsparcia.

Zachęcamy do przekazania 1,5 proc. swojego podatku na rzecz Fundacji „Podaruj Dzieciom Radość”. Można to zrobić, wpisując w swoim rocznym rozliczeniu, w polu darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego, numer KRS 0000278504.

Wspólnie podarujmy dzieciom radość.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama