W Jarosławiu niepełnoletni nie powinni mieć problemu za zakupem alkoholu bądź papierosów mimo tego, że taka sprzedaż jest złamaniem prawa. By zaopatrzyć się w trunki, muszą co najwyżej odwiedzić dwa, trzy sklepy. Przeprowadzona ostatnio ankieta pokazuje, że w co trzeciej placówce nikt nie zapyta o dowód osobisty.
Prowadzone od 10 lat badania „Tajemniczy klient” w ramach Ogólnopolskiego Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży – STOP 18 pokazują, że jarosławskim sklepom daleko jeszcze do odpowiedzialnej sprzedaży napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych osobom młodocianym. Co gorsza, w porównaniu z wcześniejszymi latami jest gorzej. Ankieterzy, którymi byli dorośli, ale wyglądający na niepełnoletnich uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących odwiedzili 45 punktów sprzedających alkohol i 39 oferujących wyroby tytoniowe. Prosili o piwo, wino lub wódkę albo papierosy. Sprzedawca w każdym punkcie powinien poprosić o dowód osobisty przed zrealizowaniem zakupu. Niestety, aż w 16 sklepach wyglądający na nieletnich nie mieli żadnego problemu z zakupem trunku[paywall]. Papierosy mogli kupić bez kłopotu w 14 placówkach. Nikt ich o dowód nie zapytał. Tak źle podczas dziesięcioletniej historii ankiet nie było z wyjątkiem 2013 r. Wtedy niemal w co drugim sklepie nikt nie zainteresował się wiekiem kupującego przy sprzedaży papierosów. Badania pokazały również, że spora grupa sprzedających nie ma pojęcia, że zgodnie z prawem w zakresie obowiązków ekspedienta leży sprawdzenie wieku kupującego alkohol bądź papierosy. – Uzyskane w tym roku wyniki badania są nieco gorsze od tych z roku ubiegłego, kiedy w 68 procent placówek handlowych odmówiono sprzedaży alkoholu osobom, których wygląd powinien wzbudzić wątpliwości sprzedawców co do ich wieku. Teraz 64. Podobna sytuacja wystąpiła w zakresie sprzedaży papierosów nieletnim. W roku ubiegłym 71 procent sprzedawców odmówiło podania papierosów osobom wyglądającym na nieletnie. W tym 65.
Niestety, w dalszym ciągu zbyt duża liczba handlowców nie respektuje obowiązujących przepisów prawa w tym zakresie, pomimo faktu że większość jest świadomych prawa do żądania dokumentów od klientów, których wygląd budzi wątpliwości co do ich pełnoletności – podsumowuje Małgorzata Młynarska z Kancelarii Burmistrza Jarosławia.
Prowadzona w ramach programu „Bezpieczny Jarosław” akcja pokazuje, że podejście sprzedawców do sprzedaży używek nieletnim idzie w złą stronę i coraz częściej młodzi ludzie mogą bez kłopotów zaopatrzyć się w napoje wyskokowe lub papierosy. Wcześniej były podejmowane próby napominania sprzedających, a nawet byli oni karani. Wprawdzie sporadycznie, ale była to forma przypomnienia o obowiązkach wynikających z ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Czy niezbyt pocieszające wyniki tegorocznych badań pociągną za sobą bardziej radykalne działania służb, na razie nie wiadomo.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.a kto ocenia i twierdzi ,że wyglądają na nieletnichjakie ma ten ekspert uprawnieniapowołana komisja sklepikarzyoceniła Tych miłych gości na pełnoletnich.ale jaja
jaja ,jaja jak berety w Radymnie pod Biedronka od switu do nocy wodku moze kupic kazdy podobno niezly wybór ,a tu sie robi komedie o sprzedazy nieletnim ,zeby było smiesznie do komisariatu policji ok 300-400 metrow.I po co te artykuły w prasie skoro kazdy wie jak jest,mamy podobno dobra zmianę
a może Ta sympatyczna gromada zrobi coś dla dzieci w Domu Dzieckalub posprząta groby AK
a mam inny pomysła niech przyczają siępod pewnym marketemi robią zdjęcia straży miejskiej
ja mając 18 lat we Lwowie na Cmentarzu sprzątałem groby Powstańcówi Orląt Lwowskicha był to rok 1977i nie raz dostałem pałką po pupiewstyd mi za Was droga młodzieży
drodzy Urzędnicy Miasta Jarosławiado roboty nie tracicie czasu na pier.oly
Trzydziecha!:D
a kto ocenia i twierdzi ,że wyglądają na nieletnichjakie ma ten ekspert uprawnieniapowołana komisja sklepikarzyoceniła Tych miłych gości na pełnoletnich.ale jaja
jaja ,jaja jak berety w Radymnie pod Biedronka od switu do nocy wodku moze kupic kazdy podobno niezly wybór ,a tu sie robi komedie o sprzedazy nieletnim ,zeby było smiesznie do komisariatu policji ok 300-400 metrow.I po co te artykuły w prasie skoro kazdy wie jak jest,mamy podobno dobra zmianę