Reklama

Niesprawna wentylacja czy niewłaściwa eksploatacja?

09/07/2016 11:06

– Wentylacja jest niesprawna i powietrze nie jest wyciągane na zewnątrz – twierdzą mieszkańcy bloku przy ul. Boruty-Spiechowicza. Zupełnie odmiennie problem widzi Przemyska Spółdzielnia Mieszkaniowa. – Przyczyną jest niewłaściwa eksploatacja – uważa prezes PSM Zbigniew Kurosz.

Lokatorzy twierdzą, że powietrze, zamiast być wyciągane szybami wentylacyjnymi na zewnątrz, wraca do mieszkań. Problem najbardziej doskwiera im w zimie. – W wannie dziecka nie wykąpię, bo wieje mroźne powietrze – mówi jeden z nich.

Taki stan rzeczy prowadzi to do tego, że w mieszkaniach jest duża wilgoć. Gołym okiem widać ją na ścianach i sufitach. Zdarza się również, że gruz wpada z przez kratki wentylacyjne do mieszkań[paywall].

– Spółdzielnia zdaje sobie sprawę z problemu, ale w tym bloku nie ma instalacji gazowej, więc nie ma zagrożenia zatruciem i spółdzielnia nie śpieszy się z remontem. Potrzebna jest przebudowa całego systemu wentylacji i założenie na kominy deflektorów. Słyszymy, że remont zostanie przeprowadzony, ale jest to przesuwane z roku na rok – opowiadają.

Reklama

 

PSM: – Przeglądy wentylacji robimy regularnie

Zupełnie inaczej przedstawia sprawę prezes Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Zbigniew Kurosz. Twierdzi on, że pierwszy raz słyszy o takiej sytuacji. – Co roku robimy przeglądy, jeśli cokolwiek by się działo, na pewno byśmy reagowali. Wentylacja jest ważna i na pewno nie przeszlibyśmy obok tego obojętnie, nawet mimo tego że nie ma w tym bloku piecyków gazowych – zapewnia.

Jego zdaniem przyczyną złej wentylacji, a co za tym idzie wilgoci, jest niewłaściwa eksploatacja. – Ludzie za bardzo uszczelniają mieszkania. Wentylacja grawitacyjna może działać wtedy, kiedy jest doprowadzane powietrze z zewnątrz. Ono musi się dostać od okien, nie ma innej możliwości. Informujemy o tym, ale lokatorzy nie dają się przekonać, uważając, że nie po to wymieniają okna, żeby nawiewało zimne powietrze – mówi.

Z. Kurosz wskazuje, że aby była prawidłowa cyrkulacja powietrza, należy nieco rozszczelniać okna lub stosować w nich nawiewniki. – Ale to też nic nie da, jeśli ktoś zaklei nawiewnik, a często się tak zdarza – twierdzi.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Lutek - niezalogowany 2016-07-09 15:49:36

    Bardzo fajny, logiczny opis. Ale Pan Prezes i tak będzie twierdził, że wszyscy lokatorzy nie potrafią właściwie użytkować mieszkań i basta.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kjhgf - niezalogowany 2016-07-09 15:53:53

    A sprawa wygląda tak . Przychodzi pan i przykłada zapaloną zapałkę do kratki . Powietrze wraca do mieszkania i się zaczyna . Otwórz pan okno , nic otwórz pan wyszystkie okna , nic . Otwórz pan drzwi , ok cuś drgnęło w drugą stronę i podpisz pan . Wentylacja ino furcy .Ludzie przecierz te ciągi wentylacyjne h... tylko wie gdzie i jak idą , nie remontowanie od 40 lat . Za małe za wąskie na dzisiejsze czasy itd , dużo by pisać 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    543q2 - niezalogowany 2016-07-09 15:55:39

    A czy ty wiesz człowieku ile kosztowałoby ogrzanie mieszkania przy całkowitym rozszczelnieniu okien , To ci powiem co druga rodzina wylądowała by pod mostem ale nikogo to nie obchodzi .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama