Rozmowa z Elżbietą Śliwińską, nową dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu.
Jakie ma Pani plany związane z szefowaniem MOK?
– Planów jest oczywiście sporo i najlepiej, gdyby się udało je zrealizować od zaraz, ale dobrze wiemy, że wszystko wymaga określonych działań, wkładu pracy i środków finansowych. Zamierzam wprowadzić więcej działań w przestrzeni miejskiej, edukacji kulturalnej, promocji działań środowisk twórczych, a przede wszystkim[paywall] współtworzyć we współpracy z innymi instytucjami kulturalną stronę Jarosławia. Natomiast inny obszar działań, to jest baza lokalowa, wymaga sporych prac remontowych, między innymi osuszania budynku „Sokoła”, wykonania elewacji, utworzenia pracowni. W tym zakresie zamierzam podejmować starania o pozyskiwanie funduszy z dostępnych dla tego typu instytucji programów.
Czy zamierza Pani coś zmieniać, a może uważa, że ta forma, wjakiej MOK funkcjonował, jest dobra?
– Zmiany z pewnością są potrzebne, zmienić należy to, co nie spełnia oczekiwań środowiska, ale oczywiście w miarę posiadanych środków i możliwości. Pracujemy już w tej chwili nad analizą tego, co sprawdziło się przez ostatnie lata, co należy pozostawić, a co zreorganizować lub z czego zrezygnować. Płaszczyzn działania jest sporo, do MOK należą: kino Ikar, które w ostatnich latach zostało zmodernizowane i na seanse przychodzi coraz większa liczba widzów, a także księgarnia i galerie: Rynek 6, Mała Galeria, Dziecięca w Korytarzu, które wymagają pewnych zmian w zakresie form działania, jak też poprawy stanu technicznego.
Jak Pani widzi rolę takiej instytucji w lokalnym społeczeństwie?
– Możemy być odbiorcami kultury, ale możemy też tę kulturę tworzyć, w związku z czym MOK powinien przyjąć zasadę nowoczesnego podejścia do swojej funkcji, być dopasowany do potrzeb i otwarty na inicjatywy kulturalne lokalnej społeczności, powinien angażować środowiska twórcze i promować liderów kultury. Reasumując, powinien być ukierunkowany na potencjał twórczy mieszkańców, pozwalając realizować twórcze pasje przy zachowaniu wysokiego poziomu artystycznego. W związku z tym, jesteśmy otwarci na różne formy współpracy, zapraszamy do korzystania z naszych ofert, jak też zachęcamy do ich współtworzenia. Dziękuję za rozmowę i zapraszam do MOK.
| Elżbieta Śliwińska została wybrana w konkursie. Obowiązki objęła 25 stycznia. Ma długoletni staż pracy na stanowiskach nauczycielskich związanych z edukacją plastyczną, kulturalną i artystyczną oraz bogate doświadczenie na stanowiskach kierowniczych. Od lat aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta. Jest członkinią Jarosławskiego Towarzystwa Fotograficznego ATEST 2000, Stowarzyszenia „Ceramika bez granic”", Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich i Grupy Lumen – ChSTSS Ecclesia oraz współpracuje z instytucjami kultury w mieście. |
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze