Reklama

Nowa dyrektor MOK: Chcemy wyjść w miasto

15/02/2016 09:30

Rozmowa z Elżbietą Śliwińską, nową dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu.

Jakie ma Pani plany związane z szefowaniem MOK?

– Planów jest oczywiście sporo i najlepiej, gdyby się udało je zrealizować od zaraz, ale dobrze wiemy, że wszystko wymaga określonych działań, wkładu pracy i środków finansowych. Zamierzam wprowadzić więcej działań w przestrzeni miejskiej, edukacji kulturalnej, promocji działań środowisk twórczych, a przede wszystkim[paywall] współtworzyć we współpracy z innymi instytucjami kulturalną stronę Jarosławia. Natomiast inny obszar działań, to jest baza lokalowa, wymaga sporych prac remontowych, między innymi osuszania budynku „Sokoła”, wykonania elewacji, utworzenia pracowni. W tym zakresie zamierzam podejmować starania o pozyskiwanie funduszy z dostępnych dla tego typu instytucji programów.

Reklama

Czy zamierza Pani coś zmieniać, a może uważa, że ta forma, wjakiej MOK funkcjonował, jest dobra?

– Zmiany z pewnością są potrzebne, zmienić należy to, co nie spełnia oczekiwań środowiska, ale oczywiście w miarę posiadanych środków i możliwości. Pracujemy już w tej chwili nad analizą tego, co sprawdziło się przez ostatnie lata, co należy pozostawić, a co zreorganizować lub z czego zrezygnować. Płaszczyzn działania jest sporo, do MOK należą: kino Ikar, które w ostatnich latach zostało zmodernizowane i na seanse przychodzi coraz większa liczba widzów, a także księgarnia i galerie: Rynek 6, Mała Galeria, Dziecięca w Korytarzu, które wymagają pewnych zmian w zakresie form działania, jak też poprawy stanu technicznego.

Reklama

Jak Pani widzi rolę takiej instytucji w lokalnym społeczeństwie?

– Możemy być odbiorcami kultury, ale możemy też tę kulturę tworzyć, w związku z czym MOK powinien przyjąć zasadę nowoczesnego podejścia do swojej funkcji, być dopasowany do potrzeb i otwarty na inicjatywy kulturalne lokalnej społeczności, powinien angażować środowiska twórcze i promować liderów kultury. Reasumując, powinien być ukierunkowany na potencjał twórczy mieszkańców, pozwalając realizować twórcze pasje przy zachowaniu wysokiego poziomu artystycznego. W związku z tym, jesteśmy otwarci na różne formy współpracy, zapraszamy do korzystania z naszych ofert, jak też zachęcamy do ich  współtworzenia. Dziękuję za rozmowę i zapraszam do MOK.

Elżbieta Śliwińska została wybrana w konkursie. Obowiązki objęła 25 stycznia. Ma długoletni staż pracy na stanowiskach nauczycielskich związanych z edukacją plastyczną, kulturalną i artystyczną oraz bogate doświadczenie na stanowiskach kierowniczych. Od lat aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta. Jest członkinią Jarosławskiego Towarzystwa Fotograficznego ATEST 2000, Stowarzyszenia „Ceramika bez granic”", Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich i Grupy Lumen – ChSTSS Ecclesia oraz współpracuje z instytucjami kultury w mieście. 
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama