Reklama

Nowa odsłona jarosławskiego muzeum

Zmodernizowana stała ekspozycja historyczna w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich już od piątku, 16 stycznia, będzie ponownie dostępna dla zwiedzających.

Odnowione z funduszy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków muzealne wnętrza mają długą, bo już 90-letnią historię, gdyż placówkę pielęgnującą kulturowe dziedzictwo założono decyzją Rady Miasta Jarosławia z 7 grudnia 1925 r. Rok jubileuszowy zainauguruje wielowątkowa i interdyscyplinarna wystawa stała, będąca swego rodzaju opowieścią o historii miasta. Poznamy ją poprzez różnego typu i rodzaju muzealia, osadzone w narracji historycznej, która eksponuje walory architektoniczne muzealnych wnętrz. Na wystawie znajdziemy zatem eksponaty w Jarosławiu wykonane lub przez wieki z tym miastem i powiatem związane. Są to m.in.: portrety właścicieli Jarosławia, wyroby miejscowego rzemiosła, akcesoria cechowe, militaria i znaleziska archeologiczne. Prezentowana na wystawie galeria portretów zasłużonych przedstawicieli poszczególnych nacji i typowa dla nich sztuka sakralna służy z kolei podkreśleniu wielokulturowości i wielowyznaniowości tego miasta. Zachwyca też rozbudowany dział ikonografii, tradycji wojskowych i niepodległościowych oraz szkolnictwa. Wśród eksponatów są też: żupan ze złotej lamy (z XVII w.), jatagany tureckie, miecze katowskie i okowy (datowane na przełom XVI i XVII w.), naczynia z jezuickiej apteki (XVII w.), portret trumienny Jana Metlanta (XVIII w.) czy komplet oznak pułków jarosławskich.

Zwieńczeniem jubileuszowego roku w historii muzeum będzie ekspozycja poświęcona wybitnym twórcom i założycielom jarosławskiego muzeum oraz wydarzeniom muzealnym w zmieniającej się rzeczywistości historycznej.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama