– Jest to przede wszystkim opowieść o leśnikach na tle wydarzeń dziejowych – mówi dr Zygmunt Kubrak o swojej nowej książce "Dzieje lasów lubaczowskich".
Dr Zygmunt Kubrak to historyk i muzealnik, wieloletni dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie i autor wielu monografii. Za swoje dokonania na rzecz ziemi lubaczowskiej został honorowym obywatelem Lubaczowa. Jego najnowsza publikacja[paywall] liczy 718 stron, na których opisał dzieje lasów lubaczowskich od okresu staropolskiego po czasy współczesne. Napisał o prowadzonej od lat gospodarce leśnej i walorach przyrodniczo-krajobrazowych, ale jak podkreśla, „jest to przede wszystkim opowieść o leśnikach na tle wydarzeń dziejowych”.
Z książki dowiadujemy się o pierwszych osadnikach na tych terenach oraz burzliwych losach związanych z zaborami, powstaniami narodowymi i wojnami.
Promocja monografii odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie. – Spełniło się moje marzenie. Z lasem było mi po drodze od młodości. Także wtedy, gdy jako prezes oddziału PTTK, wędrowałem z młodzieżą po lasach Roztocza i prowadziłem ją szlakiem generała Kustronia. Lasy były bliskie także wtedy, gdy w muzeum lubaczowskim gromadziłem zabytki związane z leśnictwem – powiedział dr Kubrak.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze