Reklama

Od 10 lat kłócą się o granicę między posesjami

10/10/2015 09:30

– Sąsiadka ustawiła płot na drodze i nie mam dojazdu na swoje podwórze – mówi Stanisław Nieckarz. – To sąsiad zaczął konflikt i poszczuł mnie psem – odpowiada kobieta.

Sporne ogrodzenie pojawiło się w lipcu 2006 r. Przebiega dokładnie przez sam środek drogi, która przez dziesięciolecia bezkonfliktowo służyła dwóm rodzinom. Każda z nich miała ogrodzoną swoją część, a droga była dobrem wspólnym. Sąsiadka Stanisława Nieckarza postawiła ogrodzenie zgodnie z wyrokiem sądu z grudnia 2005 r. Sędzia zakazał wówczas panu Stanisławowi przejazdu przez jej posesję oraz przeszkadzania w stawianiu ogrodzenia.

Żyliśmy w zgodzie

– Nie wiem, co się stało, że sąsiadka coś takiego zrobiła. Przez wiele lat nasze rodziny korzystały z tej drogi i nie było żadnego problemu – opowiada[paywall].
Twierdzi, że do tej pory granice działek przebiegały inaczej: niemal pod ścianami domów. Powołuje się na mapkę ewidencyjną z 1967 r. – Akurat w tym czasie, kiedy sąsiadka stawiała płot, w gminie trwało scalenie. I według tego scalenia granica miałaby przebiegać pośrodku naszej drogi. Tylko, że ono jeszcze wtedy nie było zakończone, a w efekcie zostało uchylone i jest nieważne – relacjonuje pan Stanisław. – Po prostu wykorzystała okazję, że mogła mieć więcej – uważa.
S. Nieckarz z decyzją sądu się nie zgodził, dlatego wniósł o wydanie pasa gruntu i rozgraniczenie. Ten sam sędzia, który wydał pierwszy wyrok, teraz zakazał sąsiadce stawiania ogrodzenia. Na zakazy było już jednak za późno, bo postanowienie zostało wydane dzień po tym, jak płot stanął. Kolejne postępowanie sądowe i końcowy wyrok: oddalenie powództwa. Czyli przyznanie racji sąsiadce.

Nie mogę normalnie funkcjonować

W lutym 2014 r. postępowanie scaleniowe zostało umorzone, w związku z tym S. Nieckarz złożył do Urzędu Gminy w Starym Dzikowie wniosek o ponowne rozgraniczenie. Biegły geodeta stwierdził, że granicę należy pozostawić tak, jak jest. Czyli na środku drogi. Strony nie doszły do porozumienia, a sprawa znów trafiła do sądu. – Geodeta powołał się na operaty z lat 2005, 2006 i 2007. Czyli ze scalenia, które zostało anulowane – uzasadnia swoje stanowisko pan Stanisław.
Sąd jednak postanowieniem znowu przyznał rację sąsiadce. W uzasadnieniu stwierdził m.in., że poprzednie wyroki w tej sprawie były prawidłowe. S. Nieckarz wniósł odwołanie i czeka na termin kolejnej rozprawy.
– Przez ogrodzenie, które postawiła sąsiadka, nie mogę swobodnie wjechać na własną posesję, muszę jeździć od tyłu przez pola. To utrudnia funkcjonowanie całej mojej rodziny. Mam pięcioro dzieci w wieku szkolnym i muszę je dowozić do szkoły – przytacza swoje racje.

Sąsiadka: – Nie ja zaczęłam tę kłótnię

Inaczej sprawę przedstawia sąsiadka. – Wszystkie wyroki mówią, że ja mam rację i ogrodzenie jest postawione prawidłowo. A on ciągle próbuje wojować i twierdzi, że granica tędy nie biegnie – komentuje.
Twierdzi, że to pan Stanisław rozpoczął konflikt. – Gdy jeszcze mieliśmy wspólny wjazd, chciałam poprawić swoje dotychczasowe ogrodzenie. To, które przebiegało tuż pod ścianą mojego domu. Rozebrałam stary płot, który się już walił, żeby postawić nowy. Gdy sąsiedzi to zobaczyli, zaczęli niszczyć murowane słupki, nie dawali mi nic zrobić. Twierdzili, że będą mieli zbyt wąski przejazd – opowiada. – Sąsiad poszczuł mnie nawet psem, za co miał sprawę karną – relacjonuje.
Kobieta podkreśla, że wszystko, co zrobiła, uczyniła zgodnie z prawem. I że pan Stanisław, wbrew pozorom, ma możliwość swobodnego wjazdu na posesję. – Miałby dojazd, gdyby rozebrał swoje ogrodzenie, które ma wzdłuż przejazdu. Każdy geodeta tak stwierdził – mówi.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Motyllll - niezalogowany 2015-10-10 10:13:36

    Razem stawiali ten płot pan Stanisław pomagał opijal a w nocy go rozwalił 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    krecik - niezalogowany 2015-10-10 12:06:21

    co to za miejscowosc????

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Lala - niezalogowany 2015-10-10 13:11:27

    Miejscowośc to Cewkow,  

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama