W dniach 4 – 8 października br. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbywał się IV Festiwal Książki „Między pokoleniami”, który podobnie jak w latach ubiegłych cieszył się sporym zainteresowaniem czytelników. Jednym z gości tegorocznej edycji był pochodzący z Sanoka Artur Andrus, Mistrz Mowy Polskiej, dziennikarz, satyryk i autor tekstów piosenek, który oczarował publiczność inteligentnym humorem i opowieścią o butach Marii Czubaszek odebranych od optyka.
Takich opowieści było zresztą więcej, gdyż tych dwoje łączyła wyjątkowa przyjaźń. Poznali się w radiowej Trójce, wspólnie wydali dwie książki i mieli podobny dowcip.
Artur Andrus wspominał także inną znaną satyryczkę Stefanię Grodzieńską, z którą również miał okazję współpracować. Ponadto zapowiedział, że już niedługo ukaże się płyta „Koneserzy kolejnego dnia”, którą nagrał z Alicją Majewską i Włodzimierzem Korczem.
To nie był jednak czysty monolog, ale rozmowa ze słuchaczami, licznie zgromadzonymi w ogromnej sali biblioteki. Zachęceni przez satyryka zadawali mnóstwo pytań, na przykład o to, czy z pisania można dziś zarobić na węgiel.
Dociekano też, czy swoją piosenkę „Piłem w Spale, spałem w Pile” autor oparł na własnych doświadczeniach, na co ten odpowiedział, że[paywall] pierwsza czynność jeszcze przed nim, ale nie miał odwagi przyjąć zaproszenia na występ w Spale w czasie zjazdu gazowników.
Oprócz Artura Andrusa gośćmi Festiwalu byli również Monika Maciewicz z Przemyśla, autorka słowiańskich powieści „Wiedma i Kruki”, oraz reporter Rafał Hetman.
Z założenia biblioteczny Festiwal ma skupić wokół książki różne pokolenia czytelników, toteż część wydarzeń organizatorzy przygotowali dla dzieci i młodzieży.
Podczas czwartej edycji najmłodsi uczestniczyli w warsztatach plastycznych z ilustratorką Magdaleną Kozieł-Nowak oraz w spotkaniach z popularnymi autorami: Izabellą Klebańską, Renatą Piątkowską i Michałem Rusinkiem, byłym sekretarzem Wisławy Szymborskiej, który pisze m.in. dla dzieci.
Z kolei uczniowie klas siódmych i ósmych przemyskich szkół podstawowych zagrali w mobilną grę miejską „Zbuntowane książki”, stworzoną przez Alicję Kunert i Monikę Maziarz z PBP. Na koniec zaś Festiwalu rozstrzygnięto trzy konkursy skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych: Literackie Bingo, Konkurs na Recenzję Literacką oraz Konkurs Fotograficzny.
Tegoroczne święto książki w bibliotece już za nami. Jak przyznają dyrektor instytucji dr Maciej Waltoś i koordynatorka Festiwalu Katarzyna Bednarz-Soja, wydarzenie z roku na rok staje się coraz bardziej rozpoznawalne w mieście i regionie, a liczba sprzedanych książek podczas spotkań autorskich świadczy o tym, że czytanie ciągle daje nam sporo przyjemności.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze