Reklama

Od teraz proces karny ma być szybszy

02/07/2015 17:30

Największa od lat reforma w polskim sądownictwie stała się faktem. 1 lipca br. zaczęło obowiązywać znowelizowane prawo karne, które m.in. diametralnie zmienia pozycję sędziego. Dotychczas był on motorem procesu. Obecnie stał się obserwatorem pojedynku jaki mają toczyć ze sobą oskarżenie i obrona, ale podobnie jak przedtem to do niego należy wydanie sprawiedliwego wyroku.

– Dzięki niej (reformie – przyp. red.) proces karny będzie szybszy, sprawniejszy, a kara dotkliwa i nieuchronna [paywall] – przekonują urzędnicy z Ministerstwa Sprawiedliwości. – Prokuratorzy nie będą przekazywali do sądu dowodów, które nie mają znaczenia dla postępowania. Sąd nie będzie musiał powtarzać przeprowadzania wielu dowodów. Na sali rozpraw prokuratorzy i oskarżeni (lub ich obrońcy) prowadzić będą aktywny, zaangażowany i równoprawny spór. Sąd nadal będzie gospodarzem procesu, jego rolą będzie ocena przeprowadzanych przez strony dowodów i wydanie sprawiedliwego wyroku – zapewniają.

Nowelizacja procedury karnej ma na celu: przemodelowanie postępowania sądowego w kierunku większej kontradyktoryjności, gdzie dwie, równorzędne strony procesu prezentują dowody i argumenty na poparcie swoich tez. Chodzi również o usprawnienie i przyspieszenie postępowania, dzięki szerszemu wykorzystaniu ugodowych sposobów zakończenia postępowania oraz dążenia do wyrównania przez sprawcę przestępstwa krzywdy wyrządzonej ofierze przestępstwa. Częstsze ma być wykorzystanie w procesie karnym instytucji mediacji i zminimalizowanie przewlekłości procesów. Ograniczona zostanie możliwość zwrotu sprawy do sądu niższej instancji w celu jej ponownego rozpatrzenia. Reforma modelu postępowania karnego opiera się na założeniu, że czynności dowodowe będą ciążyć na stronach postępowania, a jedynie wyjątkowo wykorzystywana będzie inicjatywa dowodowa sądu. W nowym modelu sąd powinien pełnić rolę  arbitra, który po przeprowadzeniu przez strony dowodów wyda sprawiedliwy wyrok. Obowiązujące do początku wakacji znowelizowane prawo karne zakłada szersze zastosowanie instytucji wniosku o skazanie bez rozprawy i tzw. wniosku o dobrowolne poddanie się karze.

Reklama

– Reforma przewiduje rewolucję w dostępie do pomocy prawnej dla wszystkich niezależnie od stanu majątkowego – przekonują przedstawiciele resortu sprawiedliwości. – Każda ze stron będzie mogła na etapie postępowania sądowego skorzystać z fachowej pomocy prawnej – adwokata i radcy prawnego, wyznaczonego z urzędu (obrońcy lub pełnomocnika) przez sąd na żądanie. Koszty reprezentacji będzie ponosił Skarb Państwa. Skazany będzie nimi obciążony w przypadku przegrania postępowania. Jednakże w stosunku do osób ubogich będzie możliwe zwolnienie ich od poniesienia kosztów, nawet gdy przegrają sprawę – zapewniają reprezentanci ministerstwa.

ZDANIEM EKSPERTA

Adwokat Janusz Czarniecki, członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Rzeszowie:

– Nowela stanowi niewątpliwie wielkie wyzwanie dla sędziów, prokuratorów i adwokatów. Sędzia będzie musiał z pozycji gospodarza procesu zamienić się w  arbitra, który będzie przyglądał się, jak prokurator toczy walkę z adwokatem. Będzie oceniał, kto ten pojedynek wygra. To szermierka głównie na dowody, bo każdy przy pomocy znowelizowanej ustawy ma wykazać, czy oskarżony jest winny, czy niewinny. Adwokat będzie mógł korzystać z tzw. dowodów prywatnych, co niewątpliwie zwiększy jego aktywność. Z pewnością będzie też przy tej nowelizacji ważny osobisty wkład prawników po obu stronach procesu. Mówi się o tym, że będzie to proces w stylu amerykańskim, ale nie należy tego mylić  z obrazami filmowymi. To, że nie ma u nas ławy przysięgłych to mniejszy problem. Brak przede wszystkim wypracowanych przez lata reguł procesu kontradyktoryjnego w procesach karnych. Zmienić ludzkie przyzwyczajenia i nawyki na pewno będzie trudno. Uczyć tej ustawy muszą się wszyscy w praktyce, niejako w biegu. Czas pokaże na ile oczekiwania autorów tej nowelizacji się spełnią i procedowanie będzie krótsze, a procesy sprawniejsze.


del
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    czerupa - niezalogowany 2015-07-02 19:26:46

    Teraz to dopiero będą mogli sędziowie dowody oceniać swobodnie - i co im zrobisz?Będzie tak jak  w cywilnych - kto lepiej oszuka wygrywa.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    P.K - niezalogowany 2015-07-02 23:09:04

    Raczej, kto ile zapłaci.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości