18 września br. (g. 19) meczem z Ostrovią Ostrów Wielkopolski na własnym parkiecie piłkarze ręczni ORLEN Upstream SRS Przemyśl zainaugurują sezon 2021 – 2022 w I Lidze Centralnej. Trudno obecnie mówić o celach zespołu, ale jedno jest więcej niż pewne: przemyska ekipa do czołówki zmagań z całą pewnością należeć nie będzie.
Jeszcze w trakcie zeszłego sezonu Związek Piłki Ręcznej w Polsce poinformował o nowym systemie rywalizacji na szczypioniackich parkietach w nadchodzącym. Powstać miała I Liga Centralna, złożona z 14 zespołów, która będzie tworzyć bezpośrednie zaplecze PGNiG Superligi.
Trzeci szczebel rozgrywek będzie nadal funkcjonował jako I liga i będzie podzielony na cztery grupy. Żeby zagrać na tym szczeblu, należało spełnić szereg wymagań. Kwalifikację otrzymywały trzy najlepsze drużyny z każdej z czterech grup I ligi w minionym sezonie oraz dwie ekipy z tzw. dziką kartą. Jak zapewniły władze ZPRP, w przyszłości liga może zyskać nawet sponsora tytularnego.
Ostatecznie w I Lidze Centralnej w sezonie 2021 – 2022 zagrają[paywall]: KPR Legionowo, Ostrovia Ostrów Wielkopolski, AZS AWF Biała Podlaska, Stal Gorzów, MKS Grudziądz, Nielba Wągrowiec, Padwa Zamość, MKS Wieluń, Siódemka-Miedź Legnica, MUKS Zagłębie ZSO 14 Sosnowiec, Warmia Energa Olsztyn, SPR GKS Żukowo, Śląsk Wrocław oraz ORLEN Upstream SRS Przemyśl, który triumfował w grupie C I-ligowych zmagań, a w Turnieju Mistrzów zajął 2. miejsce, przegrywając tylko z KPR-em Legionowo.
Nowa rzeczywistość to nowe wyzwania. Większe niż do tej pory. W I Lidze Centralnej nie ma przypadkowych zespołów. To śmietanka poprzedniego sezonu. A to sprawia, że uczestnicy bezpośredniego zaplecza PGNiG Superligi muszą dysponować odpowiednio dużym budżetem i szerokim składem, który gwarantuje choćby poprawne funkcjonowanie w tej klasie rozgrywkowej.
ORLEN Upstream SRS Przemyśl przygotowania do nowego sezonu rozpoczął 3 sierpnia br. W osłabionym składzie. W ich barwach na parkiecie nie zobaczymy: Mateusza Drozdalskiego, który przeniósł się do superligowego Zagłębia Lubin, Mateusza Nowaka, który najprawdopodobniej występować będzie w barwach AZS AGH Kraków lub MTS-u Chrzanów, Adriana Szczepańca, który zakończył karierę oraz Michała Kubisztala, który nie wiadomo czy pozostanie trenerem zespołu. Wiele wskazuje na to, że nie. Pierwsze zajęcia prowadził Przemysław Korobczak. Zespół trenować będzie naprzemiennie w hali POSiR i w terenie. Zaplanowanych jest kilka gier kontrolnych. 21 i 22 sierpnia br. przemyślanie zagrają na turnieju w Legionowie, 28 sierpnia br. zaprezentują się w jednodniowym turnieju w Zwoleniu. W drodze na turniej do Legionowa zagrają – w ramach promocji piłki ręcznej – w miejscowości Górzno koło Garwolina z Orlętami Zwoleń. W hali POSiR mają zaprezentować się dwukrotnie. Pod koniec sierpnia i 11 września br. Rywale są jeszcze nieznani.
Jak wspomnieliśmy, aby liczyć się w rywalizacji, zespoły z I Ligi Centralnej powinny dysponować szerokim, mocnym składem. Tymczasem do ORLEN Upstream SRS Przemyśl dołączy jeden zawodnik. To 36-letni rozgrywający (194 cm wzrostu) Tomasz Mochocki, który w poprzednim sezonie był graczem superligowej Stali Mielec. Na dalsze ruchy kadrowe się nie zanosi, więc trudno o optymizm. Bo – po pierwsze skład jest zbyt wąski, po drugie – wiekowy. Ale – jak mówi przysłowie – tak krawiec kraje, jak mu materiału staje. Podstawową barierą, aby wszystko było na swoim miejscu są kwestie finansowe. Tak jeśli chodzi o przyszłość Michała Kubisztala na ławce trenerskiej, jak i wzmocnienie składu.
To wszystko sprawia, że – jak się wydaje – podstawowym celem przemyślan będzie utrzymanie się w tej klasie rozgrywkowej. Na więcej na razie trudno liczyć.
Warto dodać, że w sezonie 2021 – 2022 w II lidze zadebiutują rezerwy przemyskiej drużyny. W ekipie, którą poprowadzi Piotr Kroczek, występować będą juniorzy. Początek 14-zespołowej ligi 19 września br.
– Kilkanaście ostatnich dni było bardzo intensywne. Jeździłem po Polsce, rozmawiałem z wieloma osobami w sprawie ewentualnego wsparcia nas w rozgrywkach. Jakieś światełko w tunelu się pojawiło, ale zbyt wcześnie na szczegóły. Wciąż nie mamy informacji, w jaki sposób i w jakiej kwocie wspomoże nas miasto. Przedłożyliśmy preleminarz budżetowy do końca tego roku, ale nie mamy jeszcze żadnej odpowiedzi – powiedział prezes SRS Przemyśl Robert Skawiński.
Obecnie skład zespołu wygląda następująco: Adam Iwasieczko, Paweł Sar (bramkarze), Tomasz Kulka, Paweł Stołowski, Kevin Starzecki, Mateusz Kroczek, Maciej Kubisztal, Szymon Światłowski, Daniel Dutka, Tomasz Mochocki, Paweł Kubik, Kacper Kielar, Andrzej Nowak, Jacek Winiarski, Kamil Guzdek, Karol Kroczek, Patryk Walczyk.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze