Wprawdzie sezon wegetacji jeszcze się nie zakończył, ale doświadczenie podpowiada, by powoli rozpocząć przygotowania do zimy. Rosnące w pojemnikach byliny i iglaki bez przeszkód przejdą w stan zimowego spoczynku, jeśli nie będą przekarmione. Dlatego druga połowa sierpnia i pierwsze dni września to praktycznie ostatni dzwonek, aby zasilić okazy na balkonie.
Podczas przygotowania do zimowego spoczynku rośliny potrzebują innego zestawu minerałów niż wiosną, kiedy intensywnie rosły i zakwitały. Nawozy jesienne wspomagają procesy zachodzące w tym czasie w roślinach i zwiększają ich odporność na mróz. Zwykle zawierają minimalną dawkę pobudzającego rozwój azotu lub nie zawierają go wcale. Zamiast niego są bogate w:
– fosfor, który wzmacnia system korzeniowy,
– potas wspomagający drewnienie pędów, zwiększający odporność na mróz i choroby oraz regulujący gospodarkę wodną,
– magnez i inne mikroelementy.
Dzięki tym składnikom rośliny bezpiecznie przetrwają zimę, lepiej zniosą wahania temperatur i/lub mrozy, a na wiosnę będą bujnie się rozwijać.
Jak nawozić?
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze