Już 157 lat mija od wybuchu największego zrywu narodowo-wyzwoleńczego przeciwko rosyjskiemu zaborcy okresu rozbiorów i jednego z największych w naszych ponadtysiącletnich dziejach – powstania styczniowego. Zgodnie z utrwaloną tradycją na Starym Cmentarzu w Jarosławiu odbył się uroczysty apel ku pamięci bohaterów i wydarzeń roku 1863.
Pod pamiątkową tablicą wmurowaną w mury kaplicy Starego Cmentarza w Jarosławiu, upamiętniającą powstańców pochodzących z ziemi jarosławskiej oraz bohatera płk. Leona Czechowskiego, spotkała się liczna grupa patriotów, pragnących oddać hołd tym, którzy w trudnych[paywall] czasach walczyli o przywrócenie Polski na mapy ówczesnej Europy. Na uroczystości obecni byli reprezentujący burmistrza Jarosławia Waldemara Palucha Wiesław Pirożek, dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Marcin Zaborniak, starosta jarosławski Stanisław Kłopot, przewodniczący Rady Powiatu Jarosławskiego Marian Fedor, radni Rady Miasta Jarosławia oraz radni Rady Powiatu Jarosławskiego. Wśród zebranych znaleźli się też dyrektorzy biur poselskich, służby mundurowe, przedstawiciele jarosławskiej uczelni, instytucji publicznych, organizacji i stowarzyszeń, szkół wraz z pocztami sztandarowymi oraz mieszkańcy Jarosławia.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Do powstania nigdy by nie doszło.Rosja carska do wojska zawsze w ramach "branki" brała chłopów i nic się nie działo.Chłopi ginęli dla chwały Rosji miedzy innymi w wojnie krymskiej i nikt sie nimi nie przejmował. Ale tym razem po raz pierwszy Rosjanie zmienili zasady poboru.Zrezygnowali z poboru chłopów a do wojska w ramach "branki" wzięli mieszczan i szlachciców. I zaczęło się.To była faktyczna przyczyna powstania do której później dorobiono ideologię
Do powstania nigdy by nie doszło.Rosja carska do wojska zawsze w ramach "branki" brała chłopów i nic się nie działo.Chłopi ginęli dla chwały Rosji miedzy innymi w wojnie krymskiej i nikt sie nimi nie przejmował. Ale tym razem po raz pierwszy Rosjanie zmienili zasady poboru.Zrezygnowali z poboru chłopów a do wojska w ramach "branki" wzięli mieszczan i szlachciców. I zaczęło się.To była faktyczna przyczyna powstania do której później dorobiono ideologię