Reklama

Pamięci styczniowych powstańców

29/01/2020 16:12

Już 157 lat mija od wybuchu największego zrywu narodowo-wyzwoleńczego przeciwko rosyjskiemu zaborcy okresu rozbiorów i jednego z największych w naszych ponadtysiącletnich dziejach – powstania styczniowego. Zgodnie z utrwaloną tradycją na Starym Cmentarzu w Jarosławiu odbył się uroczysty apel ku pamięci bohaterów i wydarzeń roku 1863.

Pod pamiątkową tablicą wmurowaną w mury kaplicy Starego Cmentarza w Jarosławiu, upamiętniającą powstańców pochodzących z ziemi jarosławskiej oraz bohatera płk. Leona Czechowskiego, spotkała się liczna grupa patriotów, pragnących oddać hołd tym, którzy w trudnych[paywall] czasach walczyli o przywrócenie Polski na mapy ówczesnej Europy. Na uroczystości obecni byli reprezentujący burmistrza Jarosławia Waldemara Palucha Wiesław Pirożek, dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Marcin Zaborniak, starosta jarosławski Stanisław Kłopot, przewodniczący Rady Powiatu Jarosławskiego Marian Fedor, radni Rady Miasta Jarosławia oraz radni Rady Powiatu Jarosławskiego. Wśród zebranych znaleźli się też dyrektorzy biur poselskich, służby mundurowe, przedstawiciele jarosławskiej uczelni, instytucji publicznych, organizacji i stowarzyszeń, szkół wraz z pocztami sztandarowymi oraz mieszkańcy Jarosławia.


Na terenie cmentarza, na którym znajduje się 7 powstańczych mogił, w tym także mogiła bohatera ziemi jarosławskiej z tego okresu płk. Leona Czechowskiego, odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, odmówiono modlitwę, odczytano apel pamięci, zaś wojskowa asysta honorowa oddała salwę honorową. Spotkanie jak co roku miało podniosły charakter, skłaniało do refleksji i było wyrazem szacunku mieszkańców miasta wobec historii i tradycji.

 


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-01-29 19:25:22

    Do powstania nigdy by nie doszło.Rosja carska do wojska zawsze w ramach "branki" brała chłopów i nic się nie działo.Chłopi ginęli dla chwały Rosji miedzy innymi w wojnie krymskiej i nikt sie nimi nie przejmował. Ale tym razem po raz pierwszy Rosjanie zmienili zasady poboru.Zrezygnowali z poboru chłopów a do wojska w ramach "branki" wzięli mieszczan i szlachciców. I zaczęło się.To była faktyczna przyczyna powstania do której później dorobiono ideologię

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama