„Ocalić od zapomnienia” – takie motto przyświecało paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Słonnem w gminie Dubiecko, kiedy podjęły decyzję o odszukaniu i renowacji zniszczonej przez czas i zapomnianej kapliczki na Dolnej Polchowej. Znalazły ją i odrestaurowały!
Zakres działalności kół gospodyń wiejskich jest obszerny, ale do absolutnej rzadkości należy, aby panie zajmowały się... remontami. – A jakże było postąpić inaczej, kiedy ta zapomniana kapliczka pamięta o burzliwej historii tych terenów? Naszych terenów! Nie było mowy, abyśmy tego nie dokonały. Oczywiście wielkie ukłony w kierunku dwóch panów, którzy pomogli nam przy cięższych pracach – powiedziały panie z KGW w Słonnem[paywall].
Panie samodzielnie oczyściły teren z zarośli wokół kapliczki i wyrównały teren. Wymieniły krokwie i wyrównały cały dach. Ułożyły gąsiory i oczyściły dachówkę z narośli. Potem odgruzowały wnętrze kapliczki i oczyściły ściany. Z tyłu obiektu uzupełniły brakujące kamienie. Z pomocą mężczyzn udało się polepić ziemią całość kapliczki i pomalować wapnem.
– W kolejnych dniach zrobiłyśmy ołtarzyk pod figurki oraz wyłożyłyśmy kamieniami posadzkę. Następnie stanęło ogrodzenie, odrestaurowany został krzyż i obrazek Matki Boski Licheńskiej. W kapliczce wstawione zostały nowe drzwi. Na koniec kupiłyśmy figurę Matki Boskiej wraz z aniołkami oraz flakony i kwiaty. Mimo, że żar lał się z nieba przez wszystkie dni naszych prac, a przeprawa przez rzekę San nie należała do najłatwiejszych, to cieszymy się, że choć w niewielkiej części udało się nam ocalić ją od zapomnienia – podsumowały gospodynie.
Nam nie pozostaje nic innego, jak przyklasnąć takim inicjatywom i pogratulować ogromu zaangażowania.
fot.ze zbiorów własnych
Tak obiekt wyglądał przed remontem.

fot.ze zbiorów własnych
Kapliczka po remoncie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze