Reklama

Park Kulturowy „Stare Miasto”. Przybędzie turystów?

– Wprowadzenie parku kulturowego to poprawa estetyki miasta, a przede wszystkim wzrost liczby turystów i pozytywny odbiór przez nich naszego grodu. Opinie pójdą w świat – uważa radny Kukiz’15 Mirosław Majkowski.

– Pewnie zdjęcia czy filmiki. Te mogą trafić do milionów ludzi, z których niech tylko jeden procent zechce do nas przyjechać. Wzrost liczby turystów to napływ pieniędzy z zewnątrz bezpośrednio do[paywall] kieszeni restauratorów, hotelarzy, przewoźników, to olbrzymia szansa na rozwój branży usługowej i wzrost zatrudnienia w tych sektorach.

Park kulturowy to jedna z czterech form ochrony zabytków w Polsce, określonych w Ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Jego zadaniem jest ochrona określonego obszaru krajobrazu, jak np. zabytkowe centrum miasta.

Pierwsze prace nad utworzeniem Parku Kulturowego „Stare Miasto” już ruszyły. Pomysł bardzo spodobał się prezydentowi miasta Wojciechowi Bakunowi. Dzięki niemu powołany został zespół roboczy pod przewodnictwem przewodniczącego Komisji Promocji i Turystyki Rady Miejskiej w Przemyślu Mirosława Majkowskiego.

W jego skład weszli przedstawiciele kilku wydziałów UM oraz Forum Rozwoju Przemyśla. Celem zespołu jest określenie granic parku i opracowanie zasady jego funkcjonowania, wszystko oczywiście w porozumieniu z Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Przemyślu. Następnie odbędą się konsultacje społeczne z mieszkańcami i przedsiębiorcami z ulic, które znajdą się w granicach parku.

Reklama

Bez obaw

– Chodzi o wypracowanie jak najlepszych rozwiązań dla mieszkańców i przedsiębiorców – powiedział radny M. Majkowski. – Wokół tworzących się parków kulturowych wyrasta wiele mitów, wynikających z obawy przed wszelkimi zmianami. Przemyśl nie jest tu odosobnionym przypadkiem. Tak działo się w Krakowie czy kilku innych miastach – dodał.

Celem konsultacji będzie wskazanie ewentualnych ograniczeń i nakazów, a przede wszystkim korzyści płynących z powołania parku i jego realizacji. Wśród ewentualnych ograniczeń można wskazać: prowadzenie robót budowlanych, organizację i prowadzenie ogródków gastronomicznych, instalację nośników reklamowych czy magazynowanie odpadów.

Reklama

– Organizacja i prowadzenie ogródków gastronomicznych to nic innego jak tylko i wyłącznie ujednolicenie ich wyglądu, tak, aby nie straszyły pstrokacizną. Jednym z działań dążących do realizacji parku kulturowego jest ograniczenie ruchu i parkowania w ścisłym centrum starówki, przy ulicach: Franciszkańskiej, Kazimierzowskiej, Serbańskiej czy Rynku. Działania te już spotkały się z różnym odbiorem. Większość pomysł popiera, ale są też tacy, którzy twierdzą, że ograniczenie ruchu pojazdów zabije handel przy tych ulicach. To kolejny mit. Jakoś nie dostrzegam, aby parkowanie pojazdów na tych ulicach wpływało na rozwój handlu i usług. Wręcz przeciwnie. Nie należy do żadnej przyjemności spacerowanie ulicą, stale oglądając się, czy nas ktoś nie rozjedzie. Udowodniono w wielu miastach Europy, że tam, gdzie znika ruch uliczny, wracają piesi. A przecież pieszy szybciej wstąpi do sklepu na zakupy niż ten zmotoryzowany – wyjaśnił M. Majkowski.

Inni prą do przodu

Ważnym elementem parku mogą się stać absolwenci Zespołu Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych. To kuźnia kadr, a – zdaniem pomysłodawców – młodzi ludzie staną przed dylematem znalezienia pracy bez konieczności emigracji z miasta. To także zwiększone przychody dla przemyskich muzeów, wypożyczalni rowerów, nart, kajaków, lodziarni, cukierni itp.

– Kiedyś motorem napędzającym miejską gospodarkę był bazar. Teraz niech stanie się nią turystyka. Na tym naprawdę można zarabiać i nie są to puste słowa. Rewitalizacja Starego Miasta w Lublinie spowodowała, że liczba odwiedzających wzrasta w olbrzymim tempie. To samo dzieje się w porównywalnym do Przemyśla Zamościu, nie mówiąc o: Toruniu, Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu. Zdaję sobie sprawę, że ludzie nie lubią zmian i często przybierają pozycję obronną. Wprowadzane ograniczenia odczytują jako atak na ich wolność, a nie jako nowe rozwiązania, które mogą im pomóc w przyszłości. Nie robiąc nic, cofamy się, gdy inni prą do przodu – podsumował M. Majkowski.

Wywodząca się z Kukiz’15 Monika Różycka rozpoczęła już kompletowanie listy rzemieślników, rękodzielników, stolarzy, kowali i szklarzy z Przemyśla i okolic. – Chcemy zbudować bazę danych, którą udostępnimy wszystkim, którzy będą wymieniać swoje witryny i szyldy reklamowe. Będziemy na pewno wprowadzać okres przejściowy na dostosowanie do nowych standardów, jakie zostaną określone w Planie Ochrony Parku Kulturowego – wyjaśniła.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    edi - niezalogowany 2019-03-18 20:09:01

    Wreszcie .mam nadzieje ze ktos cos z tym zrobi i nie skończ sie na pustych slowach

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    wiem - niezalogowany 2019-03-18 20:17:57

    Panie Radny Majkowski bardzo się cieszę,zxe ma Pan pomysły na zagospodarowanie Grodu,który naprawde jest piekny i ma co pokazac.Pytam tylko jedno czy ma Pan pojecie o tym na czym polega turystyka?Ja jako doswiadczony turysta ,przewodnik moge Panu powiedzieć,że nic z Pana pomysłu nie wyjdzie.Dlatego,że każdy interes musi przynosic dochody,a gdyby to był dobry pomysł to Pan jako pierwszy powinien zainwestować swój grosz i pokazać innym,że da rade zarobic.Proszę zrobić bilans hoteli,parkingow,restauracji z dobrym wyżywieniem i nie drogim.Niech Pan zaparkuje w centrum samochodem pod jakaś jadłodajnia.Zyczę powodzenia,ale to jest taka podpucha pod publike

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-03-18 21:44:25

    Estetyka miasta a turystyka.Co ma piernik do wiatraka.Stawianie na turystykę jako wiodący kierunek rozwoju miasta to jakieś nieporozumienie.Przemyśl nigdy nie będzie miastem turystycznym w takim zakresie jak naszym lokalnym notablom sie ubzdurało.Owszem turyści będą przejeżdżać przez Przemyśl a jeżeli się zatrzymają to najwyżej na parę godzin.Z prostej przyczyny.Prawie całkowity brak zaplecza turystycznego,a to co istnieje to funkcjonuje tylko w godzinach urzędowych.Natomiast ostatnio wręcz burzowo rozwijająca sie turystyka  w dni wolne od pracy u nas też nie istnieje ponieważ prawie wszyscy pracujący w branży też mają dni wolne od pracy.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama