Trio Natalia Kołodziej, Klaudia Skala i Diana Skala z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach zgarnęło nagrodę główną konkursu „Kresowe jadło” pod hasłem „Kuchnia kresowa, kuchnia historyczna”. Ich kulinarna, autorska rekonstrukcja dawnego przepisu na perliczki spalone na gąszczu z bani uznana została przez jurorów za najlepszą.
Zadaniem reprezentacji 6 szkół gastronomicznych z terenu Podkarpacia, które 24 listopada przystąpiły do rywalizacji w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej, odbywającej się w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów 2022, było przygotowanie jednego z dań, których młodzi adepci sztuki kulinarnej uczyli się przygotowywać podczas jesiennych warsztatów.
Wybór padł na perliczki spalone na gąszczu z bani. Potrawę zaczerpniętą ze[paywall] „Zbioru dla kuchmistrza tak potraw jako ciast robienia wypisanego roku 1757 dnia 24 lipca”, a wydanego przez Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie.
To prawdziwe kompendium staropolskiej sztuki kulinarnej i kultury stołu. Można rzecz biblia dla uczących się kulinarnego fachu, zawierająca ponad tysiąc rękopiśmiennych receptur.
Trzyosobowe szkolne zespoły startujące w wyścigu po zwycięstwo w czasie 1,5 godziny miały przygotować własną kulinarną wariację starodawnej potrawy. Ich zmaganiom przyglądali się jurorzy – szef kuchni Maciej Nowicki, będący jednocześnie edukatorem kulinarnym Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie oraz kucharz i ambasador marki Podkarpackie Smaki Marcin Purgacz.
Jako autorytety w dziedzinie gotowania zgodnie uznali, że ekipa ze szkoły w Oleszycach z kulinarnym wyzwaniem poradziła sobie najlepiej. Na drugim miejscu uplasowała się reprezentacja z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju, a na trzecim trio z Zespołu Szkół nr 3 w Rzeszowie.
W rywalizacji startowały też 2 inne ekipy z terenu byłego województwa przemyskiego (Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu i Zespołu Szkół Spożywczych i Biznesowych im. Marii Curie Skłodowskiej w Jarosławiu), jednak nie udało im się zająć miejsca na podium.
Zwycięzczynie – Natalia, Klaudia i Diana z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach – w nagrodę otrzymały ręczne blendery, które na pewno przydadzą im się podczas innych kulinarnych prób, a dla swojej placówki przywiozły planetarny robot kuchenny.
Organizatorami wydarzenia byli: Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz gmina Lubaczów.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze