Reklama

Perliczki w wersji damskiego trio z Oleszyc bezkonkurencyjne [ZDJĘCIA]

Trio Natalia Kołodziej, Klaudia Skala i Diana Skala z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach zgarnęło nagrodę główną konkursu „Kresowe jadło” pod hasłem „Kuchnia kresowa, kuchnia historyczna”. Ich kulinarna, autorska rekonstrukcja dawnego przepisu na perliczki spalone na gąszczu z bani uznana została przez jurorów za najlepszą.

Zadaniem reprezentacji 6 szkół gastronomicznych z terenu Podkarpacia, które 24 listopada przystąpiły do rywalizacji w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej, odbywającej się w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów 2022, było przygotowanie jednego z dań, których młodzi adepci sztuki kulinarnej uczyli się przygotowywać podczas jesiennych warsztatów.

Wybór padł na perliczki spalone na gąszczu z bani. Potrawę zaczerpniętą ze[paywall] „Zbioru dla kuchmistrza tak potraw jako ciast robienia wypisanego roku 1757 dnia 24 lipca”, a wydanego przez Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie.

Reklama


To prawdziwe kompendium staropolskiej sztuki kulinarnej i kultury stołu. Można rzecz biblia dla uczących się kulinarnego fachu, zawierająca ponad tysiąc rękopiśmiennych receptur.

Trzyosobowe szkolne zespoły startujące w wyścigu po zwycięstwo w czasie 1,5 godziny miały przygotować własną kulinarną wariację starodawnej potrawy. Ich zmaganiom przyglądali się jurorzy – szef kuchni Maciej Nowicki, będący jednocześnie edukatorem kulinarnym Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie oraz kucharz i ambasador marki Podkarpackie Smaki Marcin Purgacz.

Jako autorytety w dziedzinie gotowania zgodnie uznali, że ekipa ze szkoły w Oleszycach z kulinarnym wyzwaniem poradziła sobie najlepiej. Na drugim miejscu uplasowała się reprezentacja z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju, a na trzecim trio z Zespołu Szkół nr 3 w Rzeszowie.

W rywalizacji startowały też 2 inne ekipy z terenu byłego województwa przemyskiego (Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu i Zespołu Szkół Spożywczych i Biznesowych im. Marii Curie Skłodowskiej w Jarosławiu), jednak nie udało im się zająć miejsca na podium.

Zwycięzczynie – Natalia, Klaudia i Diana z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego  w Oleszycach – w nagrodę otrzymały ręczne blendery, które na pewno przydadzą im się podczas innych kulinarnych prób, a dla swojej placówki przywiozły planetarny robot kuchenny.

Organizatorami wydarzenia byli: Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz gmina Lubaczów.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama