Za kilka dni rozpoczną się trzydniowe uroczystości związane z wyjątkowym jubileuszem 100-lecia powstania Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. To piękny wiek, ale dla takiej instytucji… wcale nie sędziwy. Muzeum jest bowiem jak wino – im starsze, tym lepsze.
– To przede wszystkim wyzwanie. I to nie jest banał czy puste słowa. Jeśli masz w sobie pasję, jeśli chcesz coś osiągnąć w tym dziele, ta praca wciąga w wymiarze o wiele szerszym niż zawodowstwo. To także umiejętność bycia liderem zespołu, który składa się, a tak jest w przypadku jarosławskiego muzeum, z osób o bardzo mocnych i wyrazistych charakterach. To doskonałe pole do osiągania ponadnormatywnych sukcesów, ale także, nie ma co ukrywać, tarć na tle merytorycznym. I to mnie cieszy, bo świadczy o pasji i zaangażowaniu. Pełniącym obowiązki dyrektora Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich zostałem 1 lipca 2022 roku. Dyrektorem, w wyniku wygranego konkursu, 1 lutego 2023 roku.
– Do stworzenia muzeum w Jarosławiu przymierzano się od początku XX wieku. Już wtedy zdawano sobie sprawę z tego, jak ważne jest zachowanie dziedzictwa miasta i okolic. Wygospodarowano specjalną szafę, w której przechowywano najważniejsze skarby z historii Jarosławia. Były to na przykład miecze katowskie i kajdany. Zajmował się tym pracownik magistratu Franciszek Papara. Wówczas utworzenie placówki muzealnej powstrzymała I wojna światowa. Ale już niedługo, siedem lat po odzyskaniu niepodległości, w 550. rocznicę nadania praw miejskich, muzeum w końcu powołano do życia. Był rok 1925, dokładnie 13 grudnia. Jego pierwszym kierownikiem został Jan Harlender, sekretarz miasta, a pierwszą siedzibą ratusz miejski. W 1938 roku siedzibę muzeum przeniesiono do kamienicy Attavantich. Trzeba też wspomnieć, że przed II wojną światową do skromnego zespołu muzealnego dołączył Kazimierz Gottfried, który w czasach okupacji, po śmierci Harlendera we wrześniu 1939 roku, opiekował się zbiorami. Od 1945 roku kolejną siedzibą muzeum została kamienica Orsettich. I jest nią do dziś.
– Kamienica Orsettich to jedna z najpiękniejszych kamienic późnorenesansowych w Polsce. I mówię to z pełnym przekonaniem! ...
Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 77% tekstu do przeczytania.
Wykup dostępTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze