Reklama

Podkarpacki Kongres Młodzieżowych Rad – młodzi liderzy spotkali się w Rzeszowie [ZOBACZ ZDJĘCIA]

12/05/2026 11:15

Podkarpacki Kongres Młodzieżowych rad zgromadził w Rzeszowie młodych radnych, społeczników i liderów z całego województwa. Wydarzenie, które odbyło się 29 kwietnia br. stało się przestrzenią do rozmowy o przyszłości polityki młodzieżowej, wymiany doświadczeń oraz wzmacniania kompetencji młodych osób zaangażowanych w życie publiczne.


Wydarzenie miało celu integrację środowisk młodzieżowych, wymianę dobrych praktyk oraz aktywizację obywatelską młodzieży z całego regionu. Uczestnicy świętowali również 5. rocznicę uchwalenia ustaw wzmacniających młodzieżowe rady w Polsce. Kluczowym punktem przedpołudniowej części Kongresu była debata ekspercka pod hasłem „5 lat od uchwalenia ustaw o młodzieżowych radach – skuteczne wzmocnienie?”. Debatę poprowadziła Aleksandra Czarnota, Przewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podkarpackiego a prelegentami byli: Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz oraz Wiceprzewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego WIktoria Faliszewska. Występujący spróbowali zdiagnozować obecną sytuację młodzieżowych samorządów oraz wskazali największe wyzwania na nadchodzące lata.

Ważnym elementem programu był również rozwój praktycznych umiejętności. Uczestnicy brali udział w dwóch turach specjalistycznych warsztatów, które prowadzili doświadczeni eksperci:

Reklama
  • Agnieszka Żychowska (psycholog, psychotraumatolog) – „Działanie pod presją – jak dbać o zdrowie psychiczne w sytuacjach wymagających” – doradzała, jak dbać o zdrowie psychiczne i radzić sobie z presją w działaniach społecznych.
  • Renata Magierska (specjalistka ds. młodzieży) – „Razem możemy więcej – jak zbudować dobry zespół” – prezentowała sprawdzone metody budowania zgranego i skutecznego zespołu.
  • Adam Bienias (dziennikarz TVP3 Rzeszów) – „Jak mówić, by nas zrozumiano? Sztuka mówienia w praktyce” – szkolił młodzież ze sztuki wystąpień publicznych i skutecznej komunikacji.
  • Vladyslava Zelenko, (Przewodniczącą MRM Piaseczno) – „Dobre praktyki działań młodzieżowych rad - sesja inspiracyjna” – prowadziła  sesję inspiracyjną skupioną wokół najlepszych praktyk w pracy młodzieżowych rad.

Wydarzenie przyciągnęło przedstawicieli z całego regionu. W Kongresie brali udział radni rad młodzieżowych z miejscowości takich jak: Brzozów, Dębica, Jarosław, Jedlicze, Lesko, Leżajsk, Przemyśl, Ropczyce, Rzeszów, Stalowa Wola, Strzyżów, Tarnobrzeg, Tarnów, Trzebownisko oraz Tyczyn. Gościnnie w obradach uczestniczyli również przedstawiciele  ościennych młodzieżowych sejmików z województw: lubelskiego, małopolskiego oraz świętokrzyskiego.

„Kongres to istotny krok w stronę kształcenia przyszłych elit województwa podkarpackiego oraz skutecznego budowania społeczeństwa obywatelskiego wśród młodych ludzi”

Reklama

– podkreślają jego organizatorzy.  

opr. MR

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 12/05/2026 11:15
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama