Reklama

Podkarpackie liderem w kategorii samorządów województw


Opublikowany niedawno ranking Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”, będący zestawieniem wydatków inwestycyjnych samorządów w latach 2022 – 2024, przyniósł odpowiedź na pytanie: kto zasłużył na miano lidera inwestycji w Polsce. W tym roku tytuł ten przypadł Podkarpaciu.


Ranking „Wspólnoty” dał odpowiedź, które samorządy relatywnie najwięcej przeznaczają na rozwój swoich jednostek. W najnowszym zestawieniu ponownie niespodzianką okazał się wynik Podkarpacia. Zwyciężyło one wśród województw. Nagrodę dla samorządu odebrała członek zarządu województwa Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Miało to miejsce podczas Gali Inwestorów Samorządowych w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym, będącej częścią  XXIII Samorządowego Forum Kapitału i Finansów.

– W naszej strategii inwestycyjnej priorytetowo traktujemy przedsięwzięcia możliwe do zrealizowania przy wsparciu środków zewnętrznych, pozyskiwanych zarówno z budżetu UE, jak również z programów krajowych. Dzięki takiemu podejściu możliwe jest prowadzenie inwestycji na dużo większą skalę, odpowiadającą potrzebom i ambicjom mieszkańców Podkarpacia – powiedziała.

Reklama

Ranking został opracowany przez prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, dyrektora Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego, a metoda analityczna jest identyczna jak w poprzednich latach. Pod uwagę brana jest całość wydatków majątkowych – czyli inwestycyjnych – poniesionych w ostatnich trzech latach.

Warto dodać, że województwo podkarpackie najwyższe miejsce na pudle w tym zestawieniu zajęło już po raz drugi – tyle że tym razem za lata 2022-2024 (poprzednio pod uwagę był okres 2021-2023, w którym analizowane dane pokazały, że wielkość inwestycji samorządowych w 2023 roku wyraźnie wzrosła w porównaniu z rokiem poprzednim, ale też była najwyższa[paywall] w najnowszej historii samorządów w Polsce).

Reklama

Świetny wynik województwa

W okresie objętym najnowszym rankingiem „Wspólnoty”, czyli latach 2022-2024, największe nakłady w latach 2022-2024 samorząd województwa przeznaczył na transport i łączność – łącznie 2 mld 88 mln zł. Z tej puli 1 mld 357 mln zł wydano na inwestycje drogowe, a 711 mln zł na kolejowe. Spory udział ma w nich powstanie i rozwój Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. W ciągu 3 lat województwo zainwestowało też łącznie 337,8 mln zł w ochronę zdrowia, co umożliwia rozwój szpitali wojewódzkich. Spore inwestycje poczyniono też w kulturę, na którą w analizowanym okresie przeznaczone zostały prawie 72 mln zł. Wszystkie te inwestycje zapewniły Podkarpaciu bardzo dobry wynik na tle innych regionów. Samorząd województwa został także dodatkowo laureatem 3. miejsca w Rankingu 20-lecia w UE (gdzie wzięto pod uwagę dotacje przekazane samorządom w latach 2004–2024) i został doceniony w rankingu Wydatki na Ochronę Klimatu 2025 (uwzględniającym środki przeznaczone na ochronę powietrza i klimatu w przeliczeniu na liczbę mieszkańców).

Lokaty powiatu przeworskiego i przemyskiego

Powody do zadowolenia ma też powiat przeworski, który zajął 2. miejsce w kategorii Wydatki na Ochronę Klimatu, 6. miejsce w kategorii wydatków inwestycyjnych samorządów 2025 i identyczne w Rankingu 20-lecia w UE w kategorii powiaty na 380 powiatów na prawach ziemskich i grodzkich. Na gali statuetkę w imieniu samorządu odebrał starosta Dariusz Łapa.

Reklama

Z kolei miasto Przemyśl zajeło 8. miejsce w kategorii Ranking 20-lecia w Unii Europejskiej i identyczne w kategorii Wydatki na Ochronę Klimatu 2025. W imieniu prezydenta miasta Przemyśla wyróżnienia odebrali na gali skarbnik Monika Czuryk i sekretarz miasta Daniel Stecura.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 20/10/2025 13:05
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama