Opublikowany niedawno ranking Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”, będący zestawieniem wydatków inwestycyjnych samorządów w latach 2022 – 2024, przyniósł odpowiedź na pytanie: kto zasłużył na miano lidera inwestycji w Polsce. W tym roku tytuł ten przypadł Podkarpaciu.
Ranking „Wspólnoty” dał odpowiedź, które samorządy relatywnie najwięcej przeznaczają na rozwój swoich jednostek. W najnowszym zestawieniu ponownie niespodzianką okazał się wynik Podkarpacia. Zwyciężyło one wśród województw. Nagrodę dla samorządu odebrała członek zarządu województwa Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Miało to miejsce podczas Gali Inwestorów Samorządowych w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym, będącej częścią XXIII Samorządowego Forum Kapitału i Finansów.
– W naszej strategii inwestycyjnej priorytetowo traktujemy przedsięwzięcia możliwe do zrealizowania przy wsparciu środków zewnętrznych, pozyskiwanych zarówno z budżetu UE, jak również z programów krajowych. Dzięki takiemu podejściu możliwe jest prowadzenie inwestycji na dużo większą skalę, odpowiadającą potrzebom i ambicjom mieszkańców Podkarpacia – powiedziała.
Reklama
Ranking został opracowany przez prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, dyrektora Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego, a metoda analityczna jest identyczna jak w poprzednich latach. Pod uwagę brana jest całość wydatków majątkowych – czyli inwestycyjnych – poniesionych w ostatnich trzech latach.
Warto dodać, że województwo podkarpackie najwyższe miejsce na pudle w tym zestawieniu zajęło już po raz drugi – tyle że tym razem za lata 2022-2024 (poprzednio pod uwagę był okres 2021-2023, w którym analizowane dane pokazały, że wielkość inwestycji samorządowych w 2023 roku wyraźnie wzrosła w porównaniu z rokiem poprzednim, ale też była najwyższa[paywall] w najnowszej historii samorządów w Polsce).
W okresie objętym najnowszym rankingiem „Wspólnoty”, czyli latach 2022-2024, największe nakłady w latach 2022-2024 samorząd województwa przeznaczył na transport i łączność – łącznie 2 mld 88 mln zł. Z tej puli 1 mld 357 mln zł wydano na inwestycje drogowe, a 711 mln zł na kolejowe. Spory udział ma w nich powstanie i rozwój Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. W ciągu 3 lat województwo zainwestowało też łącznie 337,8 mln zł w ochronę zdrowia, co umożliwia rozwój szpitali wojewódzkich. Spore inwestycje poczyniono też w kulturę, na którą w analizowanym okresie przeznaczone zostały prawie 72 mln zł. Wszystkie te inwestycje zapewniły Podkarpaciu bardzo dobry wynik na tle innych regionów. Samorząd województwa został także dodatkowo laureatem 3. miejsca w Rankingu 20-lecia w UE (gdzie wzięto pod uwagę dotacje przekazane samorządom w latach 2004–2024) i został doceniony w rankingu Wydatki na Ochronę Klimatu 2025 (uwzględniającym środki przeznaczone na ochronę powietrza i klimatu w przeliczeniu na liczbę mieszkańców).
Powody do zadowolenia ma też powiat przeworski, który zajął 2. miejsce w kategorii Wydatki na Ochronę Klimatu, 6. miejsce w kategorii wydatków inwestycyjnych samorządów 2025 i identyczne w Rankingu 20-lecia w UE w kategorii powiaty na 380 powiatów na prawach ziemskich i grodzkich. Na gali statuetkę w imieniu samorządu odebrał starosta Dariusz Łapa.
Z kolei miasto Przemyśl zajeło 8. miejsce w kategorii Ranking 20-lecia w Unii Europejskiej i identyczne w kategorii Wydatki na Ochronę Klimatu 2025. W imieniu prezydenta miasta Przemyśla wyróżnienia odebrali na gali skarbnik Monika Czuryk i sekretarz miasta Daniel Stecura.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze