Nieznane osoby podmieniły tablice na zbiorowych mogiłach kryjących szczątki bojowników Ukraińskiej Powstańczej Armii. Ich groby stanowią część Ukraińskiego Cmentarza Wojennego w Przemyślu.
Nekropolię przy ul. Kasztanowej założono około 1920 roku. To – jak donoszą źródła historyczne – miejsce pochówku 2 tysięcy jeńców armii Zachodnio-Ukraińskiej Republiki Ludowej i internowanych żołnierzy walczących pod dowództwem Semena Petlury, przebywających od listopada 1918 roku w obozie jenieckim w podprzemyskich Pikulicach.
W 2000 roku na tutejszym cmentarzu pochowano również szczątki 51 bojowników Ukraińskiej Powstańczej Armii, ekshumowane w Birczy i Lisznej. I właśnie na ich mogiłach[paywall] przed krzyżami ktoś położył 2 tablice z identycznymi napisami o następującej treści: „W tym miejscu zostały pogrzebane szczątki banderowskich bandytów, bestialskich katów, oprawców niewinnych polskich kobiet i dzieci. Pamiętamy”. Obok umieszczono symbol Polski Walczącej. Starannie wykonane granitowe tablice przykryły te z nazwiskami zmarłych. Robert Choma, prezydent Przemyśla, pytany o losy tablic przekonuje, że każda tablica – niezależnie od treści – jeśli jest zamontowana bez zezwolenia „musi spotkać się z reakcją właściwego urzędu”.
– Ustalamy fakty – stwierdził Choma. – Jak tylko będę w posiadaniu niezbędnych informacji, wówczas przystąpię do egzekwowania prawa – dodał.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Do samych ukraińców nic nie mam ale do idiotów banderowców to moje podejście jest bardzo krytyczne poniewarz są wpatrzeni Bandere identycznie jak Rosjanie w Putina. Ukraincy z Donbasu walczą i o ironi losu historia się powrarza ale troszkę z innej strony to ŁRL walczy o swoje. Pozdrowienia dla PW
Brawo dla odważnych Polaków.
BRAWO!!!!!!Bóg Wam zapłać dobrzy ludzie!
Jak sie poczujecie gdy to "samo" zrobia na Polskich cmentarzach na Ukrainie?
W przeciwieństwie do was my nie mordowaliśmy bezbronnych dzieci niedopuszczliśmy się takich okrucieństw (np wianuszki do wolności). A co do naszych my broniliśmy a wy atakowaliście pamiętaj o tym
Dokładnie, teraz czekam na upamiętnienie bandytów po drugiej stronie granicy.
Redaktor jakoś bojaźliwy bo nie podał nazwiska ale,że to były szczątki 51 bojowników to napisał.
Tych grobów nikt nie zniszczył tylko wyremontował i umieścił tablice mówiące prawdę<
Uważam, ze tablice przedstawiają zupełna prawdę, która miała swoje miejsce w histori. Odniosę sie do komentarza- bez sensu....tzn jak sie poczujecie gdy to samo zrobią na Polskich cmentarzach na Ukrainie? Prosta odpowiedz z mojej strony- Nie zapominajcie ze Lwów jest nasz...a Ukraina dobrze wiedząc z Histori nigdy w sobie nie istniała....Zawsze była Rus kijowska, a wschód był, jest i będzie polski......A Jesli chodzi o Putina....zabrał co swoje i miał chłop racje....
Ciekawe co kombinują patrioci po tamtej stronie granicy?! Może lepiej.Dlaczego nic nie kombinują?! Na co czekają?!Każde zniszczenie "nielegalnego" pomnika UPA czy wyrywanie krzyży stojących od wojny na grobach Ukraińców jest filmowane, fotografowane i natychmiast jest udostępniane na Facebooku, Youtube i ogólnie krąży w necie. CISZA !!! ZERO REAKCJI !!! zastanawiające?! denerwujące?!Każdy liczył na jakiś odzew, zemstę a tu nic... Tyle rozwalonych pomników i poprzewracanych krzyży i nic...Ludzie wydają ostatnie pieniądze na tabliczki ze znakiem Polski walczącej. Srają po gaciach ze strachu po nocy żeby ich nikt nie zobaczył myśląc że wywołają wilka z lasu i dalej nic... Wniosek?!Szkoda wywalonych ostatnich pieniędzy i jeszcze musowo było prać zaśmierdziałe dresy po "akcjach patriotycznych"
A pseudo Ukraińcy którzy mieszkają w Polsce a których z Ukrainą nic nie łączy oprócz niedzielnego chodzenia do cerkwi będą spiesznie za własną kasę wymieniać sobie tabliczki. ciekawe czy PP wyłożysz środki?
Witam!Propaganda jest porażająca sam zwykłą komórką zrobiłem idealne zdjęcie napisu na tablicy a wy specjaliści nie potraficie zrobić zdjęcia które pokaże czytelny opis. Czyżby "Życie Podkarpackie" było piątą kolumną?Pozdrawiam!Polak z Mazowsza zakotwiczony na Podkarpaciu.
No i dobrze
Do samych ukraińców nic nie mam ale do idiotów banderowców to moje podejście jest bardzo krytyczne poniewarz są wpatrzeni Bandere identycznie jak Rosjanie w Putina. Ukraincy z Donbasu walczą i o ironi losu historia się powrarza ale troszkę z innej strony to ŁRL walczy o swoje. Pozdrowienia dla PW
Brawo dla odważnych Polaków.