Reklama

Podmienione tablice na grobach bojowników UPA

17/05/2016 10:00

Nieznane osoby podmieniły tablice na zbiorowych mogiłach kryjących szczątki bojowników Ukraińskiej Powstańczej Armii. Ich groby stanowią część Ukraińskiego Cmentarza Wojennego w Przemyślu.

Nekropolię przy ul. Kasztanowej założono około 1920 roku. To – jak donoszą źródła historyczne – miejsce pochówku 2 tysięcy jeńców armii Zachodnio-Ukraińskiej Republiki Ludowej i internowanych żołnierzy walczących pod dowództwem Semena Petlury, przebywających od listopada 1918 roku w obozie jenieckim w podprzemyskich Pikulicach.

W 2000 roku na tutejszym cmentarzu pochowano również szczątki 51 bojowników Ukraińskiej Powstańczej Armii, ekshumowane w Birczy i Lisznej. I właśnie na ich mogiłach[paywall] przed krzyżami ktoś położył 2 tablice z identycznymi napisami o następującej treści: „W tym miejscu zostały pogrzebane szczątki banderowskich bandytów, bestialskich katów, oprawców niewinnych polskich kobiet i dzieci. Pamiętamy”. Obok umieszczono symbol Polski Walczącej. Starannie wykonane granitowe tablice przykryły te z nazwiskami zmarłych. Robert Choma, prezydent Przemyśla, pytany o losy tablic przekonuje, że każda tablica – niezależnie od treści – jeśli jest zamontowana bez zezwolenia „musi spotkać się z reakcją właściwego urzędu”.

– Ustalamy fakty – stwierdził Choma. – Jak tylko będę w posiadaniu niezbędnych informacji, wówczas przystąpię do egzekwowania prawa – dodał.


red.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    aaaa - niezalogowany 2016-05-17 11:18:48

    No i dobrze

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ska - niezalogowany 2016-05-17 14:35:57

    Do samych ukraińców nic nie mam ale do idiotów banderowców to moje podejście jest bardzo krytyczne poniewarz są wpatrzeni Bandere identycznie jak Rosjanie w Putina. Ukraincy z Donbasu walczą i o ironi losu historia się powrarza ale troszkę z innej strony to ŁRL walczy o swoje. Pozdrowienia dla PW

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    popieram w całej rozciągłości - niezalogowany 2016-05-17 14:49:20

    Brawo dla odważnych Polaków.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama