Reklama

Podróż do niepamięci

04/05/2018 11:30

W Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu eksponowane są fotografie Mariusza Wideryńskiego.

Przyzwyczailiśmy się do tego, że fotografia przede wszystkim spełnia funkcję ilustracyjną i coraz częściej zastępuje werbalny opis. Zamiast opowiedzieć jakąś sytuację, zjawisko czy wydarzenie, sięgamy po smartfona i pokazujemy na ekranie zbanalizowaną namiastkę rzeczywistości. W ten sposób każdego dnia powstają miliony zdjęć, z których większość bardzo szybko przestaje być istotna.

Zupełnie inaczej rzecz ma się w sztuce, do której od ponad stu lat pretenduje fotografia. W tym przypadku autorzy[paywall] świadomi języka medium, którym się posługują tworzą obrazy, których celem jest coś więcej niż tylko ilustracja.

Mariusz Wideryński swoją wystawę, złożoną z serii dyptyków, nazwał Podróż do niepamięci. Obrazy zestawione według schematu żywe – martwe w swojej stylistyce nawiązują do doświadczeń polskich konceptualistów. Na przykład scena z towarzyskiego przyjęcia, sfotografowana w full kolorze, sąsiaduje z monochromatycznym obrazem cmentarnych nagrobków. Podróż zaczynamy od czytelnej dla nas sytuacji, w której uczestniczą jacyś konkretni ludzie. Możemy jedynie spekulować, kim są, z jakich powodów się spotkali, co ich łączy i gdzie to się działo.

Na sąsiedniej fotografii takich informacji już nie znajdziemy. Bezimienny krzyż, macewy z nazwiskami zatartymi przez czas są jedynie symbolem, pustym znakiem po kimś nieżyjącym, już dawno zapomnianym. W kolejnych dyptykach znajdziemy kolejne kontrasty nawiązujące do „koła życia”. Pozornie prosty zabieg semantyczny, jaki stosuje autor, prowokuje odbiorcę do zrobienia przerwy w codziennym pędzie i skłania do refleksji. 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama