Reklama

Podziemia pod archikatedrą czekają na klimatyzację

Prace remontowo-budowlano-konserwatorskie przy odtworzeniu i udostępnieniu zabytkowej rotundy romańskiej św. Mikołaja w podziemiach przemyskiej archikatedry trwają w najlepsze. Finał przewidywany jest na koniec br.

Zakończone zostały prowadzone pod ścisłym nadzorem archeologicznym  prace związane z odgruzowaniem pomieszczeń, odsłonięciem tzw. dodatkowych wątków murowanych i reliktów. Wykonano stropy podpierające obecną posadzkę prezbiterium katedry wraz z jej podbudową. Wzmocniono i zespolono istniejące fragmenty sklepień, ścian kamiennych i ceglanych krypt, wykonano podbicia fundamentów[paywall]. Do zrobienia jest jednak jeszcze wiele. Przede wszystkim wykonanie izolacji grzewczej z zapewnieniem prawidłowej wentylacji pomieszczeń i ich klimatyzacji w obrębie ścian rotundy oraz bezpośrednio sąsiadujących krypt. Niektórzy obawiają się, że do końca br. klimatyzacji nie będzie.

– Klimatyzacja podziemi pod archikatedrą była projektowana i planowana do wykonania. Z naszych informacji wynika, że projekt nie zostanie zrealizowany. Tym samym zabytki ruchome, które zgromadzone są w podziemiach, będą zagrożone pleśnią, grzybem czy wilgocią – usłyszeliśmy od jednego z miłośników zabytków.

Reklama

Zabytki ruchome są bezpieczne

Wspomnianee informacje dementuje Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot. – Cały projekt jest w trakcie realizacji. Prace trwają. Nie wiem, skąd wzięła się obawa o to, że niektóre zadania nie zostaną zrealizowane. Klimatyzacja będzie zamontowana. Ekspozycja, która była w podziemiach, została zabezpieczona. Cyrkulacja powietrza jest zapewniona. Firma wykonująca prace systematycznie konsultuje to ze mną i stosuje się do zaleceń. Przecież to oczywiste, że muszą tam być odpowiednie warunki do przechowywania i eksponowania zabytków ruchomych. Nie pozwolimy na to, aby narazić te obiekty na zniszczenie – zapewniła.

Prestiż dla miasta

W podobnym tonie wypowiedział się proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela przy Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu ks. prałat Mieczysław Rusin. – Praca wre. Po świętach wielkanocnych wiele zabytków ruchomych, które znajdowały się w podziemiach, zostało czasowo przeniesionych do Muzeum Diecezjalnego. Nic im nie grozi. Zgodnie z przyjętym harmonogramem prace powinny się zakończyć do końca bieżącego roku. Oddanie rotundy, jedynej tego typu na wschód od Wisły, będzie ogromną atrakcją nie tylko dla turystów, ale i prestiżem dla miasta – podsumował.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama