86 sportowców i trenerów w naszego regionu umieściliśmy na liście nominowanych w jubileuszowej, 50. edycji Konkursu-Plebiscytu Czytelników Życia Podkarpackiego na 10 Najlepszych-Najpopularniejszych Sportowców 2024 roku. Jako że był to również nasz 50. raz, zaproponowaliśmy naszym Czytelnikom wybór 10 najlepszych sportowców Życia Przemyskiego i Podkarpackiego za okres 1968 – 2024. W głosowaniu Czytelników najlepszym sportowcem tego okresu okazał się Ryszard Makara z Przemyskiego Klubu Karate Kyokushin.
Tradycja zobowiązuje. Choć z roku na rok różnego rodzaju podsumowania, konkursy czy plebiscyty cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem w papierowych wydaniach prasy, zdecydowaliśmy, że rezygnować z organizacji kolejnej edycji naszej zabawy nie będziemy, bo… tradycja to rzecz święta. A poza tym była to przecież edycja wyjątkowa, bo 50., czyli jubileuszowa.
Ten piękny jubileusz zobowiązał kapitułę konkursu-plebiscytu do przeprowadzenia wyboru 10 najlepszych sportowców Życia Przemyskiego i Podkarpackiego za okres 1968 – 2024.Zaprosiliśmy więc naszych Czytelników do wyboru najlepszego-najpopularniejszego sportowca, trenera, juniora i oldboja w 2024 r. oraz wyboru najlepszego sportowca 50-lecia naszej zabawy!
Nasi Czytelnicy szósty raz z rzędu głosowali w czterech kategoriach: seniorów, juniorów, trenerów i oldbojów. W poprzedniej edycji wprowadziliśmy piątą kategorię: drużyna roku. Ten zwyczaj zachowaliśmy. Drużyny nie wybierali czytelnicy, a – po obradach – wskazała ją kapituła konkursu-plebiscytu.
Łącznie nominowaliśmy 86 osób. W pierwszej z wymienionych kategorii, czyli seniorów, nasi czytelnicy mogli wybierać z grona 21 sportowców, w drugiej, czyli juniorów, z grona 32 sportowców, w trzeciej, czyli trenerów, nominowaliśmy 24 osoby, zaś w kategorii oldbojów w szranki stanęło 9 sportowców. Głosowanie w 50. edycji rozpoczęliśmy 27 grudnia 2024 roku, zakończyliśmy zaś 31 stycznia br.
Od dwóch edycji zmieniliśmy sposób głosowania. Nie było można tego robić na dwa sposoby, czyli w formie papierowej i SMS-owej. Zrezygnowaliśmy z tej pierwszej, czyli kuponów w formie papierowej. Wszystkie głosy na swoich ulubieńców nasi czytelnicy mogli oddawać drogą elektroniczną. Łącznie otrzymaliśmy 4 tys. 429 SMS-ów, co jest rekordem naszej zabawy. W 49. edycji było o 1 tys. 300 SMS-ów mniej.
Zgodnie z tradycją wyniki ogłosiliśmy oficjalnie, na specjalnie zorganizowanym spotkaniu ze sportowcami, trenerami, zaproszonymi gośćmi. Naszą uroczystość po raz kolejny przeprowadziliśmy w gościnnych progach Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej (wielkie dzięki dla pana dyrektora Jana Jarosza!). Odbyła się 12 lutego br. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in.: wicemarszałek województwa podkarpackiego (patron honorowy, dzięki!) Piotr Pilch, posłanka na Sejm RP Anna Schmidt, starosta powiatu przemyskiego Bożena Ryczan, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, były wieloletni prezydent Przemyśla Robert Choma, burmistrz Jarosławia Marcin Nazarewicz, przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Marcin Kowalski, przewodnicząca Rady Powiatu Lubaczowskiego Marta Tabaczek, sekretarz powiatu przeworskiego Tomasz Kotliński, radny i zarazem członek Zarządu Powiatu Przemyskiego Lucjan Mielnikiewicz, wiceprezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej Józef Ozimek, w zastępstwie posła Marka Rząsy – szef jego biura w Przemyślu Sebastian Jasiński, dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Przemyślu Grzegorz Kozioł, dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Jarosławiu Michał Cebula, wiceprezes Stowarzyszenia „Sportowy Duch” w Birczy Stanisław Chrobak. Bardzo miło było nam gościć rodziców, opiekunów czy osoby towarzyszące naszych laureatów.
Z wielką przyjemnością musimy odnotować, że nagrodzeni stawili się niemal w komplecie! Nieobecności: Tomasza Jastrząbka (kategoria senior), Karola Kamińskiego (senior; nagrodę odebrał kolega klubowy Grzegorz Wojtas), Kacpra Kielara (senior; nagrodę odebrał kolega klubowy Maciej Kubisztal) i Zdzisława Bodnara (trener; nagrodę odebrał prezes Nurtu Przemyśl Łukasz Polak) były usprawiedliwione. Bez dwóch zdań, co podkreślali wszyscy przybyli, było to prawdziwe święto regionalnego sportu!
Scenariusz imprezy postanowiliśmy napisać tak, aby nie było nudno. Na początek widowni zaprezentował się kwartet smyczkowy „Bella Harmonia”, działający przy Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu pod artystyczną opieką pani Magdaleny Betlei, w składzie: Gabriela Majchrowicz (skrzypce), Apolonia Ścibor (skrzypce), Maja Zuzmak (altówka), Martyna Polnik (wiolonczela). Kwartet zagrał cztery utwory: Wolfganga Amadeusza Mozarta – Divertimento F-dur, cz. I Allegro, Jule’a Styne’a – walc, Felixa Bernarda – Winter Wonderland oraz Nino Roty – temat miłosny z filmu Ojciec Chrzestny.
Potem przyszedł czas na przemówienia zaproszonych gości. Temat przewodni spotkania tak ich porwał, że trwało to dłużej, niż przewidywaliśmy, ale był to naprawdę cenny punkt programu.
Następnie przyszedł czas na ogłoszenie wyników naszej zabawy, czyli tych, którzy zwyciężyli w 50. edycji Konkursu-Plebiscytu Czytelników Życia Podkarpackiego na 10 Najlepszych-Najpopularniejszych Sportowców 2024 roku. Głosowanie Czytelników nie pozostawiło wątpliwości, kto wygrał w poszczególnych kategoriach. Po raz kolejny mobilizacja przemyskiego środowiska karate kyokushin była wyjątkowa.
W kategorii „trener” zwyciężyli Ryszard i Jerzy Makarowie – legendy przemyskiego karate kyokushin, jako zawodnicy, a obecnie trenerzy; założyciele Przemyskiego Klubu Karate Kyokushin. W kategorii „oldboj” wygrał Krzysztof Gierczak – wielokrotny mistrz Polski w kolarstwie górskim i przełajowym, aktualny mistrz Polski w kategorii masters. W kategorii „junior” triumfował Samir Azizow z Przemyskiego Klubu Karate Kyokushin, zaś w kategorii „senior” jego kolega klubowy Tomasz Dytyniak. Pełne wyniki obok.
Decyzją kapituły 50. Konkursu-Plebiscytu na 10 Najlepszych-Najpopularniejszych Sportowców w 2024 roku Drużyną Roku został Texom Eurobus Przemyśl, występujący w FOGO Futsal Ekstraklasie. Zespół, który w poprzednim sezonie był żółtodziobem najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce, w trwającym jest jednym z kandydatów do medali! Miło było nam gościć na uroczystości sponsora tytularnego klubu, prezesa krakowskiej firmy Krystiana Wosia oraz prezesa klubu Mariusza Frankowa.
Poseł na Sejm RP Marek Rząsa (nieobecność usprawiedliwiona!) ufundował puchar dla najmłodszej laureatki jubileuszowej edycji. Otrzymała go Barbara Radochońska ze Szkoły Akrobatyki Powietrznej Ilmatar Przemyśl. Basia ma 9 lat.
Po prezentacji laureatów przyszedł czas na chwilę oddechu. Na moment podziwiania umiejętności artystycznych przedstawicieli dwóch przemyskich klubów i szkół. Jako pierwsze zaprezentowały się młode zawodniczki klubu Akrobatyka Fit Kid Przemyśl-Żurawica: Julia Ruśnica, Amelia Błażejewska, Walerija Konopljanka, Amelia Wołoszyn i Julia Stadnik, oczywiście pod czujnym okiem trenera Jacka Smuczka. Przyznać trzeba, że młode sportsmenki zawładnęły sercami gości! Podobnie jak dwa duety z legendarnej już Szkoły Tańca „A – Z” Aleksandry Sołgi. Publiczności w porywających rytmach salsy zaprezentowali się Sylwia Sarnowska i Bruno Sarnowski – mistrzowie Polski IDO’2024 w tańcach par w kategorii couple bachata adults. Wystąpiły także Anna Khrebet i Wiktoria Wojnicka-Wlazło, które zaprezentowały w duecie tańce karaibskie.
Bardzo chcieliśmy, aby to nasze jubileuszowe spotkanie było spotkaniem pokoleń. I mamy nadzieję, że to się udało. Cieszymy, że z naszego zaproszenia skorzystali przedstawiciele dwóch szkół mistrzostwa sportowego z naszego regionu. Tej z Przemyśla i tej z Jarosławia.
Zespół z SMS Przemyśl to uczestnicy turnieju finałowego mistrzostw Polski w kategorii do 17 lat w futsalu. Zawody odbyły się od 7 do 9 lutego br. w Ustce. Przemyślanie zmagania zakończyli na fazie grupowej, ale zebrali z pewnością ogrom doświadczeń. Trenerem zespołu jest Grzegorz Kozioł; kierownikiem – Krystian Górecki, jego asystentem – Kamil Krukiewicz, który nad Bałtykiem wszystko dokumentował. Na muzealnej scenie sali widowiskowej zaprezentowali się: Tomasz Osada, Jakub Duchoń (bramkarze) oraz Jan Borysławski (kapitan), Filip Kudelski, Antoni Mołoń, Michał Cygan, Hubert Ryznar, Karol Gierczak, Filip Haczela, Karol Bogdański, Gracjan Młodziński, Paweł Cielewicz. Zawodnicy otrzymali dyplomy oraz gadżety ufundowane przez Urząd Miejski w Przemyślu.
SMS Jarosław reprezentowała drużyna JKS SMS Jarosław, która w kategorii U-19 awansowała w rundzie jesiennej sezonu 2024 – 2025 do Ligi Makroregionalnej, zajmując w 1. lidze podkarpackiej 2. miejsce. Wygrali 10 meczów, 1 zremisowali i 3 przegrali. Najlepszym strzelcem zespołu był Albert Drapała, który strzelił 18 bramek. Już niedługo, kiedy rozpocznie się runda wiosenna, drużynę czekają pojedynki z drużynami młodzieżowymi klubów z ekstraklasy, jak: Puszcza Niepołomice, Korona Kielce czy Motor Lublin oraz Sandecją Nowy Sącz, Lublinianką Lublin i Resovią Rzeszów. Trenerem zespołu jest Maciej Mikłasz, który jest asystentem szkoleniowca IV-ligowego JKS Bogdana Zająca, kierownikiem zespołu Krzysztof Dworak. Warto dodać, że to dopiero drugi raz w historii powiatu jarosławskiego, kiedy drużyna piłkarska wywalczyła awans do tych elitarnych rozgrywek, ale pierwszy w najbardziej prestiżowej kategorii wiekowej, czyli do 19 lat.
Na muzealnej scenie sali widowiskowej zaprezentowali się: Andrzej Warchoł, Dawid Budniak, Bartosz Dworak, Albert Drapała, Paweł Boryło, Eryk Sęk, Ivan Ngaha, Miłosz Lisowski, Maciej Szczepański, Ksawery Rokoszyński, Marcin Wiśniowski, Olaf Muliński, Patryk Pakuła, Paweł Dąbrowski, Miłosz Lisowski, Szymon Pels i Wiktor Hołub.
Młodzi jarosławianie, podobnie jak przemyślanie, otrzymali dyplomy i niespodzianki przygotowane przez Urząd Miasta Jarosławia. Obu samorządom (na czele z prezydentem W. Bakunem i burmistrzem M. Nazarewiczem) serdecznie dziękujemy!
Powoli zbliżaliśmy się do finału naszego spotkania. A na finał zarezerwowaliśmy sobie wyniki głosowania na 10 najlepszych-najpopularniejszych sportowców Czytelników Życia Przemyskiego i Podkarpackiego za okres 1968 – 2024. Nim jednak do tego doszło, zaprezentowaliśmy najlepszych sportowców w poszczególnych miastach i powiatach naszego regionu. Najlepszą 10 wybierali czytelnicy, najlepsi sportowcy w poszczególnych miastach i powiatach naszego regionu to wynik mrówczej wręcz pracy naszego redakcyjnego kolegi, legendy i ikony tego przedsięwzięcia, Pana Redaktora Józefa Zagulaka. Otóż wziął pod lupę wszystkie dziesiątki z lat 1968 – 2024 i na tej podstawie, dodając punkty za poszczególne miejsca sportowców z tych dziesiątek (na zasadzie 10 pkt za 1. miejsce, 9 pkt za 2. miejsce, 8 pkt za 3 miejsce, itd.) stworzył listę 50 sportowców na 50-lecie konkursu-plebiscytu. Tutaj w grę wchodziła czysta matematyka, a nie głosy Czytelników czy decyzje kapituły.
W Przemyślu i powiecie przemyskim bezkonkurencyjny okazał się Krzysztof Gierczak, który zgromadził aż 187 punktów! W dziesiątkach gościł rekordowe 23 razy.
W Jarosławiu i powiecie jarosławskim bezkonkurencyjnym okazał się Kamil Dziukiewicz. Obecny starosta jarosławski, ale w przeszłości twórca fundamentów pod wielkie sukcesy tenisa stołowego w Jarosławiu. Najpierw zawodnik, który w dziesiątkach najlepszych-najpopularniejszych gościł 6-krotnie, potem prezes, menadżer i trener jarosławskich tenisistów stołowych, którzy występowali pod kilkoma różnymi nazwami: Kolping, Sokołów czy Oxynet. W tej drugiej roli doprowadził zespół do kilku medali Drużynowych Mistrzostw Polski, w tym dwukrotnie tego najcenniejszego, złotego, w sezonach 2017 – 2018 oraz 2019 – 2020.
W Przeworsku i powiecie przeworskim najlepszym sportowcem 50-lecia naszego konkursu-plebiscytu okazał się piłkarz nożny Edward Słysz. Chyba każdy kibic piłki nożnej na Podkarpaciu o nim słyszał. Jest jednym z najlepszych napastników w historii w naszym regionie. Na piłkarskich boiskach na różnych szczeblach rozgrywkowych strzelił setki bramek. Wychowanek Huraganu Gniewczyna, który największe sukcesy odnosił w barwach Kamaksu Kańczuga, występującego swego czasu w III lidze. Pan Edward grał także w Czuwaju Przemyśl, Orle Przeworsk oraz Grodziszczance Grodzisko Dolne. W roli trenera pracował m.in. we wspomnianej Grodziszczance, MKS Kańczuga, Błękitnych Grzęska czy Huraganie Gniewczyna.
W Lubaczowie i powiecie lubaczowskim najlepszym sportowcem, a raczej sportsmenką 50-lecia naszego konkursu-plebiscytu została Alicja Pałczyńska, która w konkursie-plebiscycie występowała pod panieńskim nazwiskiem Brząkała. Czterokrotnie gościła w najlepszej dziesiątce, w 1997 roku zajęła 2. miejsce. Medalistka mistrzostw Polski, Europy i świata w karate tradycyjnym. Licencjonowany instruktor i trener w Lubaczowskim Klubie Karate. Obecnie wchodzi w skład komisji rewizyjnej Podkarpackiego Związku Karate Tradycyjnego. Mieszka w Cieszanowie.
Jak już wspomnieliśmy, zaproponowaliśmy naszym Czytelnikom również wybór 10 najlepszych sportowców Życia Przemyskiego i Podkarpackiego za okres 1968 – 2024. Nominowaliśmy łącznie 39 sportowców. W głosowaniu Czytelników zwyciężył Ryszard Makara. Podczas tego ceremoniału nie mogło zabraknąć na scenie Justyny Woś-Nyczek oraz Mieczysława Nyczka – dziennikarskich legend z nadsańskiego miasta. Najlepsza 10 sportowców 50-lecia naszego konkursu-plebiscytu obok.
Na koniec spotkania zaprosiliśmy wszystkich zgromadzonych na mały poczęstunek i ogromny, przepyszny tort, przygotowany specjalnie dla nas przez kultową w Przemyślu Cukiernię „Szanter” Anny i Krzysztofa Szanterów. Dziękujemy!
Trenerzy
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze