Reklama

Połamali pióra! Do potyczek z ortografią stanęli starsi i młodsi [ZDJĘCIA]

13. edycja Jarosławskich Potyczek Ortograficznych za nami. Wbrew przesądom nie brakowało w tym roku uczestników dyktanda, dla których „13” okazała się szczęśliwa. Mistrzów ortografii wyłoniono aż w trzech kategoriach. Z powodzeniem poradzili sobie z takimi wyzwaniami ortograficznymi, jak „rześka przebieżka”, „półmiękki jarmuż” czy „rozzuchwalony ekssportowiec”.

 W szranki z ortografią 5 listopada stanęło łącznie prawie 90 śmiałków. Mieli przed sobą nie lada wyzwanie, bo treść dyktanda, którego bohaterami byli małżonkowie Bożenka i Andrzej, jak zwykle najeżona była pułapkami językowymi i trzeba się było mocno nagimnastykować, by nie wpaść w sidła zastawione przez jego autorów – Matyldę Zatorską i dra Wojciecha Maryjkę z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Tekst ze swadą odczytał piszącym wybitny artysta i pedagog związany m.in. z jarosławskim środowiskiem muzycznym dr hab. Jacek Ścibor. Miejscem „egzaminu” ze znajomości polskiej ortografii była[paywall] aula Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu. – Każdy krok w kierunku lepszego opanowania języka ojczystego jest niezwykle cenny, a takim krokiem, bardzo atrakcyjnym, są właśnie Potyczki Ortograficzne – zwrócił się na powitanie do zgromadzonych starosta jarosławski Stanisław Kłopot.

Z treścią dyktanda w kategorii najmłodszych uczestników (szkoły podstawowe) najlepiej poradził sobie Kacper Capik ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pruchniku, zdobywając tym samym tytuł Jarosławskiego Mistrza Ortografii. Identyczny, tyle że w kategorii szkół ponadpodstawowych, przyznano jego starszemu koledze – Patrykowi Wawrzyszce z Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych w Jarosławiu. Natomiast 1. miejsce i tytuł Jarosławskiego Mistrza Ortografii w kategorii „uczestnik” otrzymała Alina Gral. Zdobywcom pierwszych miejsc, jak i laureatom tytułów wicemistrzów ortografii (nazwiska w ramce) serdecznie gratulujemy!

Organizatorami konkursu, obok Starostwa Powiatowego w Jarosławiu, były: Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Marii Dąbrowskiej w Jarosławiu oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im J. G. Pawlikowskiego w Przemyślu Filia w Jarosławiu, a partnerami burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch, Uniwersytet Rzeszowski i jarosławska uczelnia.
ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama