13. edycja Jarosławskich Potyczek Ortograficznych za nami. Wbrew przesądom nie brakowało w tym roku uczestników dyktanda, dla których „13” okazała się szczęśliwa. Mistrzów ortografii wyłoniono aż w trzech kategoriach. Z powodzeniem poradzili sobie z takimi wyzwaniami ortograficznymi, jak „rześka przebieżka”, „półmiękki jarmuż” czy „rozzuchwalony ekssportowiec”.
W szranki z ortografią 5 listopada stanęło łącznie prawie 90 śmiałków. Mieli przed sobą nie lada wyzwanie, bo treść dyktanda, którego bohaterami byli małżonkowie Bożenka i Andrzej, jak zwykle najeżona była pułapkami językowymi i trzeba się było mocno nagimnastykować, by nie wpaść w sidła zastawione przez jego autorów – Matyldę Zatorską i dra Wojciecha Maryjkę z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Tekst ze swadą odczytał piszącym wybitny artysta i pedagog związany m.in. z jarosławskim środowiskiem muzycznym dr hab. Jacek Ścibor. Miejscem „egzaminu” ze znajomości polskiej ortografii była[paywall] aula Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu. – Każdy krok w kierunku lepszego opanowania języka ojczystego jest niezwykle cenny, a takim krokiem, bardzo atrakcyjnym, są właśnie Potyczki Ortograficzne – zwrócił się na powitanie do zgromadzonych starosta jarosławski Stanisław Kłopot.
Z treścią dyktanda w kategorii najmłodszych uczestników (szkoły podstawowe) najlepiej poradził sobie Kacper Capik ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pruchniku, zdobywając tym samym tytuł Jarosławskiego Mistrza Ortografii. Identyczny, tyle że w kategorii szkół ponadpodstawowych, przyznano jego starszemu koledze – Patrykowi Wawrzyszce z Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych w Jarosławiu. Natomiast 1. miejsce i tytuł Jarosławskiego Mistrza Ortografii w kategorii „uczestnik” otrzymała Alina Gral. Zdobywcom pierwszych miejsc, jak i laureatom tytułów wicemistrzów ortografii (nazwiska w ramce) serdecznie gratulujemy!
Organizatorami konkursu, obok Starostwa Powiatowego w Jarosławiu, były: Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Marii Dąbrowskiej w Jarosławiu oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im J. G. Pawlikowskiego w Przemyślu Filia w Jarosławiu, a partnerami burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch, Uniwersytet Rzeszowski i jarosławska uczelnia.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze