Już bardzo niewiele czasu dzieli nas od kolejnego Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego. Jak się przygotować? Co zabrać, a czego nie? Wszelkie wątpliwości rozwiewa szef Grupy Ratownictwa PCK Przemyśl Łukasz Szaruga.
O czym powinny pamiętać osoby starsze wybierające się na odpust?
– Osoby starsze, lecz także ci, którzy chorują przewlekle, przyjmują leki, powinny je wziąć ze sobą. W Kalwarii nie ma apteki, nie ma szpitala. Służby medyczne, które stacjonują podczas odpustu, nie są zaopatrzone w każdy lek, które dane osoby przyjmują. Należy również mierzyć siły na zamiary. Często pielgrzymom wydaje się, że podejmując wysiłek dróżek, zdobywają wiele plusów u Boga, lecz przy tym zapominają, aby dbać o własne zdrowie, zaniedbują swój stan, swoje możliwości, ryzykując nawet życie.
Jakiej rady można udzielić rodzicom, którzy pielgrzymują z małymi dziećmi?
– Rodzic musi wziąć pod uwagę, że skoro starsi mogą się zmęczyć w drodze, to dzieci tym bardziej. Powtórzę, najważniejsze to mierzyć siły na zamiary, żeby nie było sytuacji, że nie poradzimy sobie z niełatwą trasą. Apeluję także o zwracanie uwagi na dzieci podczas postojów, ponieważ wtedy lubią się oddalić. Wiele razy prowadziliśmy poszukiwania dzieci pozostawionych bez opieki. Pamiętajmy, że wokół nas jest gęsty las. Zwracajmy uwagę, gdzie dzieci zaglądają, gdzie wchodzą, ponieważ można trafić na gniazda os lub – co gorsza – szerszeni.
Co powinno się zrobić w sytuacji, gdy widzimy poszkodowanego? Jaka jest najwłaściwsza reakcja?
– Przede wszystkim, nie możemy zostawić poszkodowanego samemu sobie, zostajemy z nim i wspieramy. Być może w tłumie znajdzie się osoba, która zna się na pierwszej pomocy i potrafi jej udzielić. Bezzwłocznie należy poinformować służby ratunkowe. Będzie ich bardzo dużo w trakcie odpustu. Będą to pracownicy i wolontariusze z pogotowia, służby ratownicze, w tym ratownicy z grupy ratownictwa PCK, którą reprezentuję. Będziemy widoczni, zwracajmy się do tych osób. Jeśli nie ma nikogo w pobliżu, należy dzwonić pod numer alarmowy 112.
W których miejscach na Kalwarii pielgrzymi będą mogli otrzymać pomoc?
– W tej kwestii nie będzie rewolucji. Pielgrzymi, którzy od lat odwiedzają Kalwarię podczas odpustu, znają te miejsca. Są to: Dom Pielgrzyma w punkcie udzielania pomocy, ponadto taką samą pomoc mogą otrzymać w punkcie na franciszkańskim polu namiotowym. Przewidziane są także punkty polowe. Pierwszego dnia jeden będzie zlokalizowany tuż za przejściem przez Wiar, natomiast drugiego dnia dróżek punkt będzie rozstawiony na Gradusach. Tam stacjonować będzie również karetka. Podczas głównych nabożeństw, mszy i koncertów patrole piesze ratowników będą pilnowały placu i pielgrzymów. Trudno przewidzieć, jaka pogoda w tym roku przywita pątników w Kalwarii Pacławskiej, ale zawsze pamiętajmy, aby dbać o zdrowie własne oraz otaczających nas ludzi, aby wszyscy bez szwanku mogli do końca uczestniczyć w odpuście.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Siły na zamiary? Raczej siły na swoje możliwości.
Siły na zamiary? Raczej siły na swoje możliwości.