Reklama

Prostota, kolor, optymizm

28/04/2017 15:30

W Galerii „12”, działającej w Centrum Kulturalnym w Przemyślu, czynna jest wystawa malarstwa przemyskiej artystki Juli Olech-Nowak.

– Na wystawie pokazałam kilka zestawów obrazów, które powstały w ciągu ostatnich trzech lat – mówi artystka. –Są to jak gdyby notatki z moich spacerów, podróży i włóczęg. Staram się zapisać wszystko, co na mnie robi jakieś wrażenie, jest jakimś impulsem. Część zapamiętuję, a czasem posługuję się aparatem[paywall] fotograficznym, który traktuję jak szkicownik, coś w rodzaju pamiętnika, do którego sięgam przy malowaniu. Zauważam proste, codzienne sytuacje. To mnie najbardziej intryguje, takie zwyczajne życie będące inspiracją do obrazu. Z większej przestrzeni wybieram fragment, który przyciągnął moją uwagę. Czasem jest to blik światła na wodzie, zaciek na murze albo odbicie w kałuży. Unikam patosu, bo uważam, że w codzienności można znaleźć coś radosnego, optymistycznego. Wystarczy pospacerować po lesie, po ulicach, posiedzieć nad wodą i otworzyć się na wszystko, co nas otacza. Nie trzeba oczekiwać na jakieś wielkie rzeczy, fajerwerki i niesamowite wydarzenia, bo w otaczającej nas rzeczywistości jest wiele uroku, ulotnego piękna i tym należy się cieszyć – dopowiada.

(***)

Julia Olech-Nowak – urodzona w Kielcach, od najmłodszych lat mieszka w Przemyślu. W latach 1984 – 1989 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na wydziale Architektury Wnętrz. W 1989 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Leszka Wajdy. Stypendystka MKiS (1991 – 1992). W latach 2003 – 2004 studia podyplomowe w zakresie grafiki warsztatowej we wrocławskiej ASP, w pracowni prof. A. Basaja i prof. Anny Janusz-Strzyż. Równolegle swoją pasję twórczą dzieli pomiędzy dziedzinę projektową a niezależne sztuki plastyczne: malarstwo, rysunek, próby grafiki warsztatowej. Stara się nie ulegać modom i trendom przejawiającym się w aktualnych tendencjach w sztuce. Pozwala sobie na swobodne, własne poszukiwania i niezależny sposób myślenia i odbierania świata. Związana z przemyskim środowiskiem artystycznym, ma w swoim dorobku liczne wystawy zbiorowe.


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2017-05-03 22:42:49

    eeee, każdy takie potrafi... co to za sztuka. Chyba tylko sztuka obserwacji...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama