Reklama

Przemyśl i okolice czekają na Odkrywców Skarbów Początków Państwa Polskiego

20/09/2016 14:21

PTTK w Przemyślu zaprasza młodzież do udziału w nowatorskim projekcie „Odkryj początki Polski w swojej okolicy”. To część ogólnopolskiego programu „Patriotyzm Jutra”, finansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie. Akcja ma na celu upowszechnianie wiedzy z zakresu historii Polski. Będzie i przygoda, i dobra zabawa.

Projekt PTTK (opracowany przy współpracy Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz ZHP Hufca Ziemi Przemyskiej) nawiązuje do historii lokalnej, mianowicie początków chrześcijaństwa i kształtowania się państwowości polskiej w Przemyślu i okolicach. – Kiedy 1050 lat temu Mieszko I przyjmował chrzest, w dorzeczu Sanu gospodarowało plemię Lędzian. Uprawiali ziemie na żyznych lędach Sanu i Wiaru, pozyskiwali sól ze źródeł solankowych, a dla ochrony[paywall] tych bogactw i własnych osad budowali grody, przez wielu historyków nazywane Grodami Czerwieńskimi. Najważniejszy był gród przemyski, ponieważ ochraniał stały bród na Sanie i zabezpieczał strategiczne  przejście w Bramie Przemyskiej – przypominają organizatorzy.

Turyści indywidualni, miłośnicy geocachingu, czyli poszukiwania skarbów za pomocą odbiornika GPS już mają pole do popisu. Monety zostały ukryte w pojemnikach, w pięciu różnych lokalizacjach (stosowne wskazówki zawarte są w ulotkach opracowanych przez organizatora). Nie widać ich na pierwszy rzut oka. Warto zatem przyjrzeć się korzeniom drzew, zajrzeć pod kamienie, odgarnąć gdzieniegdzie liście, prześwietlić wzrokiem zagłębienia terenu. Nie należy zabierać zawartości znalezionego pojemnika, ewentualnie w zamian za jeden drobny gadżet możnazostawić coś innego. Aby zdobyć tytuł Odkrywcy Skarbów Początków Państwa Polskiego, należy się wpisać do umieszczonego w pojemniku notatnika.


AB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    aar - niezalogowany 2016-09-27 14:47:51

    Odkryj początki Polski w swojej okolicy? - z tym to będzie chyba problem bo do połowy XIV w Przemyśl należał do Rusi a nawet był stolicą ruskiego księstwa :)

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Nick C. - niezalogowany 2016-09-27 20:55:50

    Może cerkiew Wołodara na Wzgórzu Zamkowym?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości