Na ostatniej sesji rady miasta przyjęto założenie dotyczące rozwoju elektromobilności w Przeworsku na najbliższe 15 lat. Przyjęta strategia zakłada działania edukacyjne, inwestycje w infrastrukturę, ale także wprowadzenie do taboru miejskich pojazdów aut napędzanych silnikami elektrycznymi.
– Jest to dokument strategiczny, dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – wyjaśniał radnym zastępca burmistrza Przeworska Wojciech Superson, prezentując węzłowe zagadnienia opracowanego dokumentu.
– Będzie on podstawą do[paywall] pozyskiwania środków unijnych między innymi w zakresie podejmowania działań związanych z ochroną środowiska – uzupełniał. Elementem przyjętej strategii elektormobilności jest ocena jakości powietrza w Przeworsku oraz określenie potrzeb komunikacyjnych miasta.
W tym zakresie dokument zawiera niezbyt krzepiące dane. Przeprowadzone na jego potrzeby badania wykazały, że w przeworskim powietrzu przekroczone są dopuszczalne normy benzopirenów oraz pyłów PM10 i PM2,5. Jak można wywnioskować z tego badania, jednym z czynników wpływających na złą jakość powietrza w mieście jest ruch samochodowy.
– Na terenie powiatu mamy zarejestrowanych ponad 64 tys. pojazdów mechanicznych, wychodzimy z założenia, że każdy z nich przynajmniej raz w roku znajduje się na terenie miasta z racji jego centralnego położenia i znaczenia administracyjnego – tłumaczył W. Superoson.
W ramach strategii określono 3 główne cele, które przekładają się na konsultowane z mieszkańcami zadania związane z elektormobilnością w Przeworsku. Pierwszy z nich to wprowadzenie do urzędu i spółek podległych wymiany pojazdów na elektryczne lub napędzane gazem ziemnym. Drugi cel to akcja edukacyjna i promocyjna skierowana do najmłodszych mieszkańców miasta.
– Potencjalnie w ciągu 15 lat dzisiejsza młodzież będzie nabywać pierwsze pojazdy, dzięki świadomości ekologicznej powinni wybierać pojazdy elektryczne lub napędzane gazem – podkreślał W. Superson.
Strategia zawiera też cele inwestycyjne. Miasto chciałoby w przyszłości modernizować parkingi, wyposażając je w systemy smart, wymieniać wiaty przystankowe na tzw. inteligentne zasilane fotowoltaiką, montować na budynkach użyteczności publicznej instalacje OZE czy wymieniać na bardziej energooszczędne miejskie systemy oświetlenia ulicznego. Rada przyjęła dokument określający kierunki rozwoju proekologicznego miasta na najbliższe 15 lat jednogłośnie.
Na razie trudno powiedzieć, na ile jego wytyczne uda się wdrożyć w życie, bo za strategią nie idą żadne gwarantowane środki finansowe. Opracowanie strategii kosztowało 49 tys. zł i w całości finansowane było przez NFŚiGW.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy."Przyjęta strategia zakłada działania edukacyjne, inwestycje w infrastrukturę, ale także wprowadzenie do taboru miejskich pojazdów aut napędzanych silnikami elektrycznymi." To jakieś żarty . Jak radni moga nakazać mieskańcom kupowanie elektrycznych samochodów , bo do tego to zmierza? NA JAKIEJ PODSTAWIE? MRZONKI
"Przyjęta strategia zakłada działania edukacyjne, inwestycje w infrastrukturę, ale także wprowadzenie do taboru miejskich pojazdów aut napędzanych silnikami elektrycznymi." To jakieś żarty . Jak radni moga nakazać mieskańcom kupowanie elektrycznych samochodów , bo do tego to zmierza? NA JAKIEJ PODSTAWIE? MRZONKI