Realizując przyjęty plan gospodarki niskoemisyjnej, gmina Zarzecze będzie aplikować o środki na termomodernizację budynków użyteczności publicznej. Szacowany koszt przedsięwzięcia wynosi ponad 3 mln zł.
Wśród budynków, które czeka termomodernizacja, są wszystkie szkoły na terenie gminy, remizy strażackie oraz budynek Środowiskowego Domu Samopomocy w Zalesiu, a także ośrodek zdrowia w Żurawiczkach. Termomodernizacja obejmuje docieplenie ścian zewnętrznych i stropów, wymianę stolarki okiennej i systemów grzewczych, co pozwoli zmniejszyć emisję zanieczyszczeń powietrza oraz poprawi efektywność energetyczną. – Nie zapominajmy, że dzisiaj[paywall] przy tego typu działaniach inwestycyjnych mamy do czynienia z całym szeregiem wymogów formalnych. Skomplikowanie i czasochłonność stawia gminy przed koniecznością sięgnięcia po doradztwo firm zewnętrznych. Tak było przy tworzeniu Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Zarzecze. Tutaj mieliśmy do czynienia z kilkumiesięcznym procesem zbierania danych do tego dokumentu. Na szczęście dzięki doskonałej współpracy mieszkańców i firm z tego terenu udało się przygotować i przyjąć ten plan w szybkim tempie. Dzięki niemu gmina może się starać o dofinansowanie projektów związanych z termomodernizacją budynków użyteczności publicznej. Jeszcze raz przypomnę, że planowane działania dążą do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska, mniejszej emisji dwutlenku węgla. Finalnie przyniesie oszczędności finansowe związane z ogrzewaniem rzędu kilkudziesięciu procent – wyjaśnia wójt gminy Zarzecze Wiesław Kubicki. – Chciałbym tu też powiedzieć o innym ciekawym pomyśle, który może przynieść liczne dodatkowe korzyści w gminie. W perspektywie kilku najbliższych lat chcemy wprowadzić projekt parasolowy dla 300 gospodarstw domowych, który polegał będzie na pomocy finansowej w założeniu instalacji fotowoltaicznych – dodaje wójt.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze