Reklama

Przyjęli marną strategię rozwoju miasta, bo innej nie było

05/03/2016 17:45

Rada Miasta Jarosławia przyjęła większością głosów strategię rozwoju miasta na najbliższe cztery lata mimo tego, że wszyscy uznali, iż dokument jest bardzo słaby i z wyznaczeniem kierunków działań rozwijających miasto ma mało wspólnego. Na dodatek został opracowany w poprzedniej kadencji i jest zbyt ogólny, a nawet pokazujący Jarosław w złym świetle.

O tym, że przedłożony do akceptacji rady dokument wymaga zmian mówił burmistrz Waldemar Paluch przedstawiając go radnym. – Strategia była opracowana przez firmę zewnętrzną i konsultowana jeszcze z poprzednią radą. Teraz tylko trochę uaktualniona. Zgłaszamy ją ponieważ są wymogi, że musi być. Natomiast wymaga ona zmian. Będzie powołana komisja do zmiany strategii. Będą[paywall] konsultacje społeczne. Komisja Gospodarki i Rozwoju Miasta przychyliła się do opinii burmistrza i pozytywnie zaopiniowała strategię.

Reklama

Przyjąć, a potem zmienić

Mimo tego, że W. Paluch zapowiadał, iż cały dokument wymaga przepracowania, część radnych już na sesji wyraziła swoje uwagi. –  Ja napisałbym to inaczej – mówił o strategii Mariusz Walter zaznaczając, że nie krytykuje autorów. – Niektóre sformułowania są przeciwko miastu, zamiast nas promować. Powinna być pisana tak, by ściągać inwestorów, a nie ich odstraszać. Mamy zapis, że w 1917 r. skanalizowano główne ulice Jarosławia. Za rok będzie sto lat, a kanalizacja nieskończona. Przy opisie jednej z dzielnic mamy informacje, że  ma zabudowę zbliżoną do wiejskiego charakteru, ale nie ma nic o tym, że mieści się tam kilkadziesiąt firm, że jest baza hotelowa. Nie wspomniano również o znajdującym się tam węźle obwodnicy, o terenach inwestycyjnych i budowlanych. Kolejna uwaga – przedszkola oferują 925 miejsc. Dzieci jest w nich 870, czyli powinny być wolne miejsca, a ciągle słyszymy o problemach – mówił radny.

Reklama

Uwagi do każdej strony

 – Podobno baza turystyczna jest zbyt mała, a z danych wynika, że mimo to jest niewykorzystywana i nawet połowa miejsc świeci pustkami – dodawał. Nie przerwał analizy strategii, chociaż Janusz Szkodny, przewodniczący rady miasta zwracał uwagę, że będzie czas na jej przepracowanie. – Mam uwagi prawie do każdej strony. Tu nie chodzi o krytykę, tylko przedstawienie strategii tak, żeby promowała miasto. Zapis „Jarosław to skrajne miasto w aglomeracji rzeszowskiej”. Kto w takim mieście będzie inwestował – dopytywał Mariusz Walter. Burmistrz jeszcze raz podkreślał, że dokument, za który miasto zapłaciło 32 tys. zł musi być w znacznej części zmieniony.

– Jeśli burmistrz od początku kadencji widział taką potrzebę, to dlaczego dopiero teraz proponuje wspólne zmiany w strategii, a wcześniej nic o tym nie wspominał – dopytywał radny Piotr Kozak. – Strategia jest nieaktualna, ale jest konieczna przy składaniu wniosków o dofinansowania. Dodatkowo musi być spójna z innymi dokumentami, a te dopiero powstają – tłumaczył burmistrz.

Reklama

Rada na bocznym torze

Radny Michał Muzyczka, szef klubu Prawica zwracał uwagę, że rada powinna uczestniczyć w tworzeniu podstawowych dokumentów, a w rzeczywistości jest spychana na boczny tor.  – Strategia była tworzona poza nami. Nie mamy żadnego wpływu i pozostaje nam tylko apelować, by te prace były z nami konsultowane. Jeśli chodzi o strategię, to wizja rozwoju miasta i cele w niej zawarte są tak rozmyte, że nie wiadomo, o co w nich chodzi – mówił.

Mimo negatywnych uwag burmistrza i radnych strategię przyjęto. 14 radnych głosowało „za”, dwóch było przeciw, a dwóch się wstrzymało.

– Mam swoje uwagi. Chciałem ją poprawić i dopiero potem wprowadzić. Wymogi są takie, że już musi być. Potem będziemy ją poprawiać – tłumaczył burmistrz wprowadzenie dokumentu, który tylko w nazwie jest strategią rozwoju.
erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    limuzynowy - niezalogowany 2016-03-06 14:51:56

    półgłówki

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    jarek - niezalogowany 2016-03-07 07:50:27

    wybory były w 2014 a mamy 2016 to strategi nie było komu poprawić ????? dziwne co w tym mieście się dzieje.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama