Reklama

Ratownicy medyczni nierówno wynagradzani?

Między innymi do Państwowej Inspekcji Pracy i Wydziału Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie trafiło pismo pracowników Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu w sprawie nierównego traktowania ratowników. Chodzi o zarobki. – Systematycznie mamy kontrole, które nie wykazały żadnych nieprawidłowości, również jeśli chodzi o system płac. Znamy to pismo. To kilkuosobowa grupa pieniaczy, których najważniejszą działalnością jest pisanie paszkwili – stwierdził rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Marek Janowski.

Grupa ratowników medycznych wskazuje, że to jest celowe działanie dyrekcji pogotowia. – Nie rozumiemy nierównomiernego traktowania płacowego. Wykonujemy te same czynności zawodowe, a jesteśmy dyskryminowani przez dyrektora Rafała Kijankę – uważają[paywall]. – Zarobki są doprawdy dziwnie zróżnicowane. Ratownicy z ościennych miejscowości, czyli: Jarosławia, Przeworska czy Lubaczowa mają niższe wynagrodzenia niż koledzy z Przemyśla. Mimo że jesteśmy zatrudnieni w jednej firmie. Nasza praca, zakres wymagań i czynności są jednakowe dla wszystkich, jednak dyrektor Kijanka łamie ten przepis i różnicuje stawki wynagrodzenia bez żadnego uzasadnienia – powiedzieli.

Nie chcą podnosić kwalifikacji...

Sprawę z zupełnie innej strony przedstawia rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Marek Janowski. – Nie ma w tym ani krzty złej woli dyrektora naszego pogotowia. Takie pisma tworzy pięcio-, sześcioosobowa grupa krzykaczy, działaczy związkowych, których ulubionym zajęciem jest pisanie oszczerczych paszkwili. Od kiedy funkcjonuje zintegrowany system ratownictwa medycznego i doszli do nas ratownicy z Jarosławia, Przeworska czy Lubaczowa, różnice płacowe cały czas są niwelowane. Obecnie różnica w wynagrodzeniu między osobami z Przemyśla i z terenu to ponad sto złotych. Teraz średnie wynagrodzenie waha się między kwotą 2 tysięcy 400 a 2 tysięcy 500 złotych netto. Do tego dochodzi jeszcze 30-procentowy tak zwany dodatek wyjazdowy. To na rękę około 750 złotych. Mówimy o kwotach, które otrzymuje osoba ze średnim wykształceniem ratowniczym. Dla porównania: te osoby, które pracowały onegdaj w jarosławskim COM-ie, zarabiały około 2 tysięcy złotych. Niedawno, bo przed świętami, wszyscy dostali dodatek socjalny w wysokości tysiąca złotych – wyliczył M. Janowski.

Reklama

W strukturach przemyskiego pogotowia ratunkowego zatrudnionych jest ponad 100 osób z terenu, czyli z: Jarosławia, Przeworska i Lubaczowa. – Nigdzie tak nie ma, żeby każdy otrzymywał po równo. Bardzo liczymy, że wzrośnie finansowanie ze strony ministerstwa. Nie mamy na tyle pieniędzy, aby różnice zniwelować natychmiast. Co roku nasz kontrakt z NFZ jest o pół miliona złotych mniejszy. W naszym zakładzie pracy jest regulamin płac, są widełki od – do. Od dyrekcji zależy, kto ile dostanie. Dyrekcja postawiła na to, aby docelowo każdy z naszych ratowników legitymował się wyższym wykształceniem. Tym, którzy chcieliby podnieść swoje kwalifikacje, proponujemy bezpłatne studia w Sanoku. Nie ma zainteresowania – podsumował M. Janowski.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Pieniacz - niezalogowany 2020-02-01 20:04:39

    Panie Janowski nawet się wypowiedzieć oficjalnie nie potrafisz. Brak argumentów zakrywasz obrażaniem ludzi, którzy zgłaszają swoje problemy i pretensje. Do tego nieustający mobbing, którego się Pan dopuszcza ! Poraża brak znajomości kodeksu pracy. Mam nadzieje, że ta sprawa trafi do marszałka i czas twoich nieoficjalnych rządów upadną. Mamy cię dosyć !   Chłopaki z powiatów  jesteśmy z wami !!! 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kon - niezalogowany 2020-02-01 20:49:10

    Jak on ma poparcie pisu to mozecie sobie pisac ! Pisobolszewia opanowala wojewodztwa powiaty i gminy i kto nie z nimi to gorszy sort i odbijecie sie od szklanego sufitu !!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ratownik medyczny - niezalogowany 2020-02-01 22:53:10

    Może najpierw należy zapoznać się z osobą rzecznika WSPR Marka J ma bardzo bogatą i ciekawą przeszlość .Jeśli chodzi o podnoszenie kwalifikacji to może Pan Marek zacznie od swojej osoby bo chyba ma spore braking .Mobbing, krzyki , zastraszanie na pożądku dziennym w wykonaniu tego Pana !

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama