Reklama

Rewolucja, której na imię „Solidarność”

02/08/2015 17:39

Działaczy „Solidarności” spotykały szykany, mieli rewizje w mieszkaniach, byli aresztowani. Ale ten wielki zryw narodowy obudził nadzieję, której Polacy już nie dali sobie odebrać. Dziś związek świętuje 35 lat istnienia.

Ziemowit Ojak w „Solidarności” był od samego początku. Tworzył jej struktury w Wojewódzkim Zakładzie Weterynarii w Przemyślu. – Była ogromna chęć. Zapisało się 99,9 procent załogi w województwie – opowiada.

„Solidarność” to wartości

– To dzięki ludziom, którzy przed 35 laty tworzyli „Solidarność” możemy dzisiaj świętować. Pokazali nam, że nie ma przeciwności, których nie można pokonać i żadna władza nie może czuć się pewnie, jeśli sprzeniewierza się wartości prawdy i narodowi – mówił podczas obchodów jubileuszu 35-lecia istnienia „Solidarności” Szymon Wawrzyszko, szef Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”. Jak stwierdził, przed związkiem stoi wiele wyzwań, bo postępuje „degradacja zakładów pracy” i „utrata miejsc pracy”.
– Nie wszystko nam się udało, nie wszystkie zamierzenia się powiodły, mam na myśli okres transformacji – przyznał przewodniczący komisji krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. – Ale jako związkowcy „Solidarności” zawsze byliśmy i będziemy z ludźmi pracy – zapewniał. Zapowiedział, że porozumienie podpisane z prezydentem elektem Andrzejem Dudą zostanie zrealizowane, a nowy rząd będzie skrupulatnie rozliczany ze swoich działań.
Wicemarszałek Sejmu i dawny działacz opozycyjny Marek Kuchciński zauważył, że „Solidarność” stała się wielkim ruchem społecznym, a w jej szeregi bardzo szybko wstąpiło ponad 10 milionów pracowników. – Prawdziwa, bezkrwawa rewolucja, w systemie komunistycznym. To nie miało miejsca nigdzie na świecie – opisywał.
Obchody jubileuszowe „Solidarności” rozpoczęły się mszą św. w archikatedrze. Następnie w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odsłonięto wystawę poświęconą bł. ks. Jerzemu Popiełuszce – patronowi NSZZ „Solidarność”. Podczas uroczystości w gmachu muzeum miało również miejsce wręczenie odznaczeń i wyróżnień. Najwyższe wyróżnienie związku – tytuł Zasłużony dla NSZZ „Solidarność” – otrzymał pośmiertnie Andrzej Buczek, wieloletni przewodniczący Regionu Ziemia Przemyska. Odebrała je jego córka Justyna. Moment ten cała sala uczciła na stojąco i nagrodziła brawami. Na wielu twarzach widać było nieskrywane wzruszenie.
Poetka Teresa Paryna i wieloletni działacz „Solidarności” Marek Kamiński zostali uhonorowani tytułami Zasłużony dla Miasta Przemyśla. Ponadto przyznano kilkanaście wyróżnień związkowych.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    DUDUA - niezalogowany 2015-08-02 18:33:36

    To jest żałosne. duda, choma i reszta solidarnosciuchow łazi po Przemyślu, a poczciwi ludzie cierpią biedę. Niech im da w końcu ktoś w pysk!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    EDI - niezalogowany 2015-08-03 20:27:50

    Nie ma się czym szczycić. Miliony wygnanych z kraju za chlebem miliony starszych ludzi na głodowych emeryturach, rozwarstwienie społeczne bieda umowy śmieciowe .Tak obiecywaliście styropiany? Sami dorwali się do koryta z Bolkiem na czele zakłady pracy zlikwidowali .Oszuści .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama