Powiatowe Święto Chleba to jedna z większych imprez w powiecie przeworskim, która każdego roku przyciąga sporą grupę zainteresowanych. Tegoroczna, XVII edycja tego wyjątkowego święta odbyła się w pierwszą niedzielę sierpnia. Była okazja do zetknięcia się z kulturą ludową i uczestniczenia w różnorodnych atrakcjach.
Powiatowe Święto Chleba łączy tradycję, kulturę ludową i dobrą zabawę, przyciągając wielu uczestników. Nie inaczej było w tym roku. Uroczystości zainaugurowała okolicznościowa msza św. w Sanktuarium Grobu Bożego, odprawiona pod przewodnictwem ks. prał. Tadeusza Gramatyki, w czasie której dokonano obrzędu poświęcenia chlebów przygotowanych przez koła gospodyń z powiatu przeworskiego. Dalsza część chlebowego święta odbyła się już na terenie Zajazdu Pastewnik, gdzie uczestnicy przeszli poprowadzeni przez Orkiestrę Dętą działającą przy przeworskim MOK. Tu na scenie zaprezentowało się Koło Gospodyń Wiejskich z Pigan w gminie Sieniawa. Odbyła się też ceremonia dzielenia się chlebem – symbolizującym codzienny trud pracy rolnika, wspólnotę i obfitość.
Starosta przeworski Dariusz Łapa odebrał poświęcony bochen z rąk przewodniczącej Powiatowej Rady KGW w Przeworsku Zofii Kalamarz-Paluch. Chlebami obdarowani zostali też: ks. prałat Tadeusz Gramatyka – proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Przeworsku, o. Erwin Ceklarz – gwardian klasztoru oo. Bernardynów w Przeworsku, poseł Bartosz Romowicz, przewodniczącą Rady Powiatu Przeworskiego Katarzyna Balawender, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun oraz burmistrz Miasta i Gminy Sieniawa Witold Mrozek. Podzielono go również na mniejsze kawałki, rozdając wśród uczestników wydarzenia.
Jak zwykle podczas imprezy nie zabrakło motywów muzycznych. Na scenie wystąpiły tego dnia: „Piganeczki”, „Dębowianie”, „Studzienczanki”, „Cantus” z Gorliczyny, Kapela „Sołtysowa” z Szówska, a także Zespół „Redlin” i grupa „Bavivas”. Stoiska uginały się od wyrobów piekarniczych i innych pyszności przygotowanych przez koła gospodyń z powiatu przeworskiego – łącznie w świecie wzięło ich udział aż 34.
Dodatkową atrakcją był pokaz sprzętu przeworskiej komendy policji i miejscowych strażaków. Osobne swoje informacyjne przygotowały też lokalne instytucje i organizacje, m.in. przeworski szpital, sanepid, ZUS, pszczelarze czy wojsko. Wydarzenie dla wielu uczestników było też okazją do zwiedzenia wnętrz Pałacu Lubomirskich i Muzeum Pożarnictwa oraz obejrzenia wystawy Pokaz Jednego Eksponatu „Madonna z Dzieciątkiem” w Kaplicy Pałacowej. W ramach imprezy prowadzono także zbiórkę funduszy na leczenie Poli – mieszkanki Przeworska chorującej na wrodzoną łamliwość kości typ III.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze