Reklama

Rowerem do Krasiczyna? Dzięki pomysłowi trzech organizacji to możliwe

Stowarzyszenia Forum Rozwoju Przemyśla, Fundacja Kresowe Centrum Nauki i Rozwoju „Perła Galicji” oraz Fundacja „Azymut” są pomysłodawcami powstanie powstania trasy rowerowej wiodącej z Przemyśla do Krasiczyna. O tym, jak ona jest ona potrzebna, nikogo z miłośników dwóch kółek przekonywać nie trzeba.

– Nasz wspólny projekt ma na celu aktywizację turystyczną i gospodarczą oraz poprawę dostępności komunikacyjnej gminy Krasiczyn i miasta Przemyśla. Stworzenie atrakcyjnej pod względem turystycznym, przyrodniczym i krajobrazowym trasy rowerowej, dostępnej zarówno dla osób amatorsko korzystających z roweru, jak również dla tych bardziej zaawansowanych użytkowników, byłoby strzałem w dziesiątkę – powiedział Grzegorz Kość ze Stowarzyszenia Forum Rozwoju Przemyśla.

To prawda, bo patrząc na panujące trendy nie tylko w nadsańskim mieście, ale również w całym kraju[paywall], rower staje się powoli podstawowym środkiem lokomocji, z korzyścią dla środowiska i nas samych.

Dwa warianty

Inicjatywa zakłada stworzenie trasy rowerowej przebiegającej przez Przemyśl oraz miejscowości w gminie Krasiczyn: Prałkowce, Dybawkę i Tarnawce. Według gotowej już koncepcji inicjatorów droga rowerowa przebiegałaby po nowym śladzie, jak również z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury drogowej, z uwzględnieniem na wybranych odcinkach przebudowy jezdni, umożliwiając tam wprowadzenie ciągów pieszych i rowerowych.

Reklama

– Pierwszy wariant zakłada budowę fragmentu ścieżki rowerowej wzdłuż drogi krajowej numer 28 i połączenie jej z istniejącą trasą Green Velo w Prałkowcach lub budowę łącznika, który uzupełniłby nagle zakończoną asfaltową ścieżkę za Zakładem Uzdatniania Wody. Nowy ciąg rowerowy przy drodze nr 28 kończyłby się w Dybawce, gdzie dalej prowadzony byłby istniejącymi lokalnymi drogami przez środek wsi oraz przez las, nieopodal dwóch wysadzonych bunkrów z czasów II wojny światowej – wyjaśnił Wit Więch z fundacji Perła Galicji.

Dodał, że wariant ten – ze względu na poprowadzenie trasy na niektórych odcinkach przez wzniesienia – byłby bardziej wymagający dla niezaawansowanych użytkowników dwóch kółek, ale za to tańszy w realizacji oraz uniknąłby kolizji z gruntami należącymi do osób prywatnych.

Reklama

– Wariant drugi charakteryzuje się znacznie większą dostępnością z uwagi na poprowadzenie trasy terenami nizinnymi, głównie doliną Sanu – wzdłuż rzeki. Wariant ten adresowany jest główne do osób korzystających z roweru dla celów rekreacyjnych czy turystycznych. Trasa poprowadzona jest z dala od ruchliwych dróg w celu zapewnienia bezpieczeństwa rowerzystów. Ze względu na konieczność budowy tak zwanych obiektów inżynieryjnych, takich jak choćby mostki, sprawia, iż koszt wykonania jest wyższy niż w przypadku pierwszej opcji – powiedział Waldemar Hryniszyn z fundacji Azymut.

W porozumieniu z miastem i gminą

Nie ma co ukrywać, trasa z Przemyśla do Krasiczyna nie jest zbytnio uczęszczana przez rowerzystów. Z prostej przyczyny: konieczność poruszania się poboczem, brak wydzielonego pasa dla rowerzystów powodują, że taka jazda rowerem jest bardzo niebezpieczna.

Reklama

– Ostateczne koszty budowy trasy rowerowej Przemyśl – Krasiczyn będą zależne od wyboru konkretnego wariantu. Źródłem finansowania projektu mogłyby być zarówno środki krajowe, jak i zewnętrzne, w szczególności te dedykowane regionom na odbudowę gospodarek po pandemii COVID-19. Najpierw chcemy poznać opinię mieszkańców, potem spotkać się z władzami Przemyśla i gminy Krasiczyn, by wspólnie wypracować szczegóły. Mam nadzieję, że uda się pozyskać na to przedsięwzięcie dofinansowanie – podsumował G. Kość.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Kulinarne odkrycie prezesa - niezalogowany 2021-05-07 20:12:35

    A taka okazja była ,spróbować lobbować u Kuchcińskiego aby droga do Malhowic miała pas dla rowerów,dzisiaj mielibyście łatwiej.Powodzenia

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Robert42 - niezalogowany 2021-05-07 20:48:56

    Bardzo kibicuję by się udało. Docelowo, jak wzrośnie o 400-700% liczba turystów, co jest nieuchronne, to po tej trasie będą kursować meleksy turystyczne, jak w Solcu, na Helu i w wielu miasteczkach turystycznych...Tak samo do Bolestraszyc, na Kopiec czy po Starówce...Musimy postawić na turystykę, bo Przemyśl na przemysł raczej nie może liczyć...a KPO powinien być wykorzystany na te cele, bo mieszczą się one w kryteriach...Transport (w tym nacisk na szynowy) i ekologia (ciepło miejskie w każdej kamienicy)

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    asdf - niezalogowany 2021-05-07 20:54:52

    Droga do Malhowic bez ścieżki rowerowej , będzie  dla rowerzystów drogą w jedną stronę , drogą śmierci .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama