Reklama

Rozpoczęła się budowa przejścia dla pieszych na Krakowskiej

Kilka dni temu na ulicy Krakowskiej, mniej więcej na wysokości przystanku MZK, rozpoczęła się budowa przejścia dla pieszych, o które walczyli okoliczni mieszkańcy. To efekt obietnicy danej przez skarbnik miasta Przemyśla Monikę Czuryk podczas sesji Rady Miejskiej w Przemyślu 30 września br.

– Można? Można. Oczywiście, że można. Z jednej strony bardzo się cieszymy, ale z drugiej strony trudno to w jakiś rozsądny sposób skomentować. Bo albo miasto ma pieniądze, albo ich rzeczywiście nie ma. A skoro ma, to albo przez trzy lata robili z nas wariatów, albo po prostu notorycznie kłamią

– stwierdził przewodniczący Zarządu Osiedla nr 19 „Krakowskie” Jacek Gawron.

Na początku września br. mieszkańcy tamtych terenów miasta wyszli na ulicę. Konkretnie na ulicę Krakowską, aby wyrazić swoje niezadowolenia z powodu ciągłego zwlekania odpowiedzialnych za bezpieczeństwo instytucji z budową w tamtym miejscu przejścia dla pieszych. Spotkał się z nimi zastępca prezydenta miasta Bartłomiej Barszczak. Wówczas żadne konkrety jednak nie padły. Tymczasem jest tam rzeczywiście niebezpiecznie. Zwłaszcza dla tych, którzy chcą się dostać na przystanek autobusowy umiejscowiony w zatoczce, tuż obok stacji kontroli pojazdów. Część mieszkańców, aby do niego dojść, musi podreptać do ronda koło stacji paliw i zejść drugą stroną ulicy. Sęk w tym, że w jedną stronę iść muszą w zasadzie... ulicą, bo brakuje pobocza. Większość musi nadłożyć około pół kilometra, niektórzy nawet więcej. Część z nich łamie przepisy i przechodzi w miejscu niedozwolonym. Przyznają to, ale czasami muszą... O rozwiązanie tej sprawy walczyli od ponad trzech lat![paywall0

Reklama

Jak na Zawiszy...

– Projekt budowy tutaj przejścia dla pieszych był gotowy. Został zatwierdzony jeszcze w zeszłym roku. Ale ze względu na brak pieniędzy, budowę przesunięto na początek tego roku. Mamy wrzesień, a o tym cicho sza. Przed uchwaleniem tegorocznego budżetu miasta zapewniano mnie, że pieniądze na pewno zostaną zabezpieczone, mimo że nie zostały wykazane w planie inwestycyjnym miasta na ten rok. I co? I nic! Po pewnym czasie okazało się, że pieniędzy nie ma i że przejście nie zostanie wybudowane. I tak mija trzeci rok. Za chwilę zacznie się czwarty

– stwierdził J. Gawron.

Reklama

Na szczęście, pieniądze się znalazły. Deklarację złożyła podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu (30 września br.) skarbnik miasta Monika Czuryk. I wygląda na to, że na jej słowie można polegać jak na Zawiszy.

– Najwyraźniej brakowało tylko dobrej woli. Niczego więcej. Widzę, jak i z czego to przejście powstaje. Krawężniki są z odzysku, kostka z pewnością też będzie, więc koszty są, moim zdaniem, znikome. Trzeba było tylko i aż chcieć!

– stwierdził J. Gawron.

Potrzeba ścięcia kawałka ronda

Innym problemem, jaki jest w tamtym rejonie do rozwiązania, jest delikatna niwelacja ronda im. mjra Władysława Koby. Ukształtowanie terenu sprawia, że wyniesiony obiekt nie pozwala na bezpieczne przejście przez „pasy”, zlokalizowane u szczytu wzniesienia od strony wjazdu na rondo z ul. Krakowskiej. Dochodzi problemem kierowców wjeżdżających na rondo z popularnych serpentyn. Ci nie mają szans zauważyć, czy ktoś wchodzi na przejście dla pieszych.

Reklama

– Chodzi o fragment ronda, który przesłania widok na pas pojazdów jadących w kierunku przejścia. To ważne dla osób, które chcą przejść z miejsca azylowego. Wielokrotnie zgłaszaliśmy to do odpowiednich służb. Byli tu członkowie komisji bezpieczeństwa i bardzo zaskoczyło mnie stanowisko jednego z policjantów, który stwierdził, że jeśli kierowca widzi pieszego 10 metrów przed przejściem, jest w stanie się zatrzymać. To kompletna bzdura

– stwierdził J. Gawron, który jest także biegłym sądowym z zakresu wypadków drogowych.

Reklama

– Przy suchej nawierzchni i wjeździe na rondo z prędkością 40 kilometrów na godzinę kierowca potrzebuje około 21 metrów, aby się zatrzymać. Tutaj potrzeba wywieźć kilkanaście taczek ziemi z jednej strony ronda, które ponownie można obsadzić krzewami

– podsumował.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 17/10/2024 19:44
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama