Na przełomie czerwca i lipca w Jarosławiu rozpoczyna działalność Platforma Telemedyczna Silvermedic. Będzie obsługiwać cały kraj, oferując certyfikowane usługi medyczne wykorzystujące nowe technologie informatyczne. W skrócie, jeśli nie będzie potrzebna bezpośrednia wizyta w gabinecie, pacjent będzie się kontaktował z lekarzem wirtualnie i w ten sposób przesyłał m.in. wyniki badań, a lekarz prowadził m.in. monitoring terapii.
Powstająca w Jarosławiu platforma telemedyczna jest nowatorskim rozwiązaniem. Usługi, które ruszą w lipcu, będą dużym wsparciem dla tradycyjnych metod medycznych. Wprowadzenie nowych form kontaktu z lekarzem uzupełni tradycyjne metody leczenia, ale ich nie zastąpi. Jak wyjaśniali przedstawiciele firmy tworzącej platformę, nie można jej odbierać jako leczenia z wykorzystaniem internetu. – Stawiamy na bezpieczeństwo. Nie chodzi nam o zwykłą komunikację, ale o certyfikowaną usługę medyczną sprawdzoną w programach badawczych. O usługę, która została uznana jako narzędzie porównywalne z przyrządami diagnostycznymi. Telemedycyna to nie rozmowa wirtualna. To konsultacja lekarska spełniająca wszystkie nałożone na nią wymogi. Również te nałożone przez prawo – wyjaśniał Ireneusz Wochlik, prezes spółki Silvermedia tworzącej ogólnopolską platformę.
W platformie telemedycznej będą uczestniczyć lekarze i pacjenci płacąc abonament za jej udostępnienie. Ma to być kwota niewygórowana, dostępna dla każdego. W zamian będą mieli dostęp do uzupełnianej na bieżąco kartoteki, telekonsultacji bądź umówienia wizyty stacjonarnej u specjalisty. Będzie też prowadzony monitoring przebiegu leczenia, a nawet telekonsylia. Pomagać im w tym będzie centrum wsparcia klienta zajmujące się usuwaniem problemów dotyczących korzystania z platformy. Takie rozwiązanie już się sprawdziło m.in. w psychiatrii. Jak zapewniali jego twórcy, ma duże możliwości choćby w leczeniu kardiologicznym lub diabetologicznym. Tam gdzie pacjenci sami sprawdzają swój stan zdrowia, mierząc poziom cukru, ciśnienie krwi czy tętno. Dzięki aplikacji mobilnej pomiary są natychmiast wysyłane do ich karty leczenia, a przy tym zostają wstępnie przetworzone. Jeśli u pacjenta pojawiają się jakieś obawy, może poprosić lekarza o pomoc, a ten, w zależności od sytuacji, udzieli teleporady lub poprosi o wizytę stacjonarną. Platforma powinna się sprawdzić wszędzie, gdzie konieczne jest monitorowanie przebiegu leczenia. Ma również przypominać pacjentowi o zaleceniach lekarza. Będzie ponadto pełnić rolę edukacyjną, dostarczając uczestnikom opracowań. – Naszym atutem są unikalne algorytmy oceny sygnałów medycznych. Znajdują zastosowanie w kardiologii, gdzie wspierają zdalny monitoring i telerahabilitację pacjentów. Ułatwiają pracę lekarzy opisujących badania – wyjaśniają twórcy platformy. – Jest to połączenie wiedzy medycznej i technologicznej. Jedyna platforma na rynku zapewniająca integrację produktów telemedycznych z różnych obszarów terapeutycznych w ramach jednego rejestru pacjenta i standardu dokumentacji medycznej – dodają.
Uruchamianą platformę telemedyczną wspiera samorząd powiatowy. Starosta jarosławski Tadeusz Chrzan podpisał porozumienie, w którym przyjęto m.in., że do tworzenia nowej formy kontaktu lekarza z pacjentem włączy się Centrum Opieki Medycznej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze