Reklama

Rusza ogólnopolskie centrum telemedycyny

22/05/2016 15:30

Na przełomie czerwca i lipca w Jarosławiu rozpoczyna działalność Platforma Telemedyczna Silvermedic. Będzie obsługiwać cały kraj, oferując certyfikowane usługi medyczne wykorzystujące nowe technologie informatyczne. W skrócie, jeśli nie będzie potrzebna bezpośrednia wizyta w gabinecie, pacjent będzie się kontaktował z lekarzem wirtualnie i w ten sposób przesyłał m.in. wyniki badań, a lekarz prowadził m.in. monitoring terapii.

Powstająca w Jarosławiu platforma telemedyczna jest nowatorskim rozwiązaniem. Usługi, które ruszą w lipcu, będą dużym wsparciem dla tradycyjnych metod medycznych. Wprowadzenie nowych form kontaktu z lekarzem uzupełni tradycyjne metody leczenia, ale ich nie zastąpi. Jak wyjaśniali przedstawiciele firmy tworzącej platformę, nie można jej odbierać jako leczenia z wykorzystaniem internetu. – Stawiamy na bezpieczeństwo. Nie chodzi nam o zwykłą komunikację, ale o certyfikowaną usługę medyczną sprawdzoną w programach badawczych. O usługę, która została uznana jako narzędzie porównywalne z przyrządami diagnostycznymi. Telemedycyna to nie rozmowa wirtualna. To konsultacja lekarska spełniająca wszystkie nałożone na nią wymogi. Również te nałożone przez prawo – wyjaśniał Ireneusz Wochlik, prezes spółki Silvermedia tworzącej ogólnopolską platformę. 

Na czym to polega?

W platformie telemedycznej będą uczestniczyć lekarze i pacjenci płacąc abonament za jej udostępnienie. Ma to być kwota niewygórowana, dostępna dla każdego. W zamian będą mieli dostęp do uzupełnianej na bieżąco kartoteki, telekonsultacji bądź umówienia wizyty stacjonarnej u specjalisty. Będzie też prowadzony monitoring przebiegu leczenia, a nawet telekonsylia. Pomagać im w tym będzie centrum wsparcia klienta zajmujące się usuwaniem problemów dotyczących korzystania z platformy. Takie rozwiązanie już się sprawdziło m.in. w psychiatrii. Jak zapewniali jego twórcy,  ma duże możliwości choćby w leczeniu kardiologicznym lub diabetologicznym. Tam gdzie pacjenci sami sprawdzają swój stan zdrowia, mierząc poziom cukru, ciśnienie krwi czy tętno. Dzięki aplikacji mobilnej pomiary są natychmiast wysyłane do ich karty leczenia, a przy tym zostają wstępnie przetworzone. Jeśli u pacjenta pojawiają się jakieś obawy, może poprosić lekarza o pomoc, a ten, w zależności od sytuacji, udzieli teleporady lub poprosi o wizytę stacjonarną. Platforma powinna się sprawdzić wszędzie, gdzie konieczne jest monitorowanie przebiegu leczenia. Ma również przypominać pacjentowi o zaleceniach lekarza. Będzie ponadto pełnić rolę edukacyjną, dostarczając uczestnikom opracowań. – Naszym atutem są unikalne algorytmy oceny sygnałów medycznych. Znajdują zastosowanie w kardiologii, gdzie wspierają zdalny monitoring i telerahabilitację pacjentów. Ułatwiają pracę lekarzy opisujących badania – wyjaśniają twórcy platformy. – Jest to połączenie wiedzy medycznej i technologicznej. Jedyna platforma na rynku zapewniająca integrację produktów telemedycznych z różnych obszarów terapeutycznych w ramach jednego rejestru pacjenta i standardu dokumentacji medycznej – dodają. 

Reklama

Współpraca z COM

Uruchamianą platformę telemedyczną wspiera samorząd powiatowy. Starosta jarosławski Tadeusz Chrzan podpisał porozumienie, w którym przyjęto m.in., że do tworzenia nowej formy kontaktu lekarza z pacjentem włączy się Centrum Opieki Medycznej. 


erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama