Reklama

Ruszyły prace przy linii 102

Ruszył remont 12-kilometrowego odcinka linii kolejowej nr 102 z Przemyśla do granicy polsko-ukraińskiej w Malhowicach. Strona ukraińska zadeklarowała renowację po swojej stronie około 700 metrów torów od granicy do stacji Niżankowice.

Koszt remontu owego odcinka to ponad 47 mln zł. Prace pełną parą ruszyły 1 lipca br. Obejmują przede wszystkim wymianę torów oraz rozjazdów, a także remont 9 przejazdów kolejowych i 15 obiektów inżynieryjnych. Wyremontowane zostaną również perony na stacji kolejowej Pikulice oraz na przystankach w Hermanowicach i Malhowicach[paywall].
Do reaktywacji linii 102 dojdzie po 28 latach. Zamknięta została bowiem jeszcze w 1994 r., ale od wielu lat o przywrócenie jej funkcjonowania zabiegali społecznicy, miłośnicy kolei i turyści. O przywrócenie ruchu pociągów pasażerskich i towarowych na tejże linii walczyły władze samorządowe.

– Wszystko zaczęło się od akcji Siekierezada w 2016 roku. Dzięki pomocy dziesiątków wolontariuszy posprzątaliśmy około 7 kilometrów tej trasy. Jestem bardzo szczęśliwy, że po tylu latach wreszcie rozpoczęły się prawdziwe prace przy tej linii i niebawem zaczną po niej jeździć kursowe pociągi – powiedział założyciel Stowarzyszenia Linia 102.pl.

Reklama

– Od zawsze popierałem generalny remont tej linii. To ważny trakt zarówno dla Polski, jak i Ukrainy. Przede wszystkim pod względem turystycznym, a teraz również pod względem przewozów towarowych – dodał wicemarszałek województwa podkarpackiego, przemyślanin Piotr Pilch.

Wiadomo już, że strona ukraińska zadeklarowała renowację po swojej stronie około 700 m torów od granicy państwa do stacji Niżankowice. Wówczas będzie można dojechać pociągami z Przemyśla do Niżankowic, i dalej do Chyrowa i Ustrzyk Dolnych.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama